Site rengi

Tasarım

ALTIN 795,35
DOLAR 13,4335
EURO 15,2303
BIST 1.976,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2 °C
Çok Bulutlu

Hamileler ve emzirenler oruç yakalayabilir mi

25.04.2021
100
A+
A-

Ramazan ayında gebelerin ve emziren annelerin oruç yakalayıp yakalayamayacağı merak mevzusu… Biz de kadınvekadın takımı olarak bu mevzuyu işin uzmanına sorduk. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş anlattı.

Ramazan geldiğinde beslenme alışkanlıklarında değişme olmaktadır. Bunun nedeni alınan gıdaların değişik olması, karbonhidrat, yağ ve protein oranlarındaki değişikliklerdir. Ramazan’da günlük yiyecek tüketimi 3-4 öğünden, 2 öğüne düştüğü için kumpasta metamorfozlar olur. Beslenme kumpasında, iftarda büyük bir öğün, sahurda ise daha ufak bir öğün yapılmaktadır. Bu vaziyette bedene alınan yiyecek ölçüsünde emin bir sınırlama olur. Bu vaziyet ise enerji alımının eksilmesiyle kilo kaybına neden olur. Bazen iftarda yoğun yemek tüketimi olduğunda ve uyuyuncaya kadar karbonhidrat oranı yüksek atıştırmalıklar yendiğinde kilo verme hakikatleşmeyebilir.

Hamileler ve emziren anneler oruç yakalayabilir mi?

Bu yarıyılda anne adaylarının ve emziren annelerin oruç yakalayıp yakalayamayacağı oldukça merak edilen mevzular arasında yer alır. Yapılan araştırmalar beslenme kumpasında fazlalığa kaçılmadığında ya da az ölçüde yemek yenilmediğinde, oruç yarıyılında bedenin PH balansının değişmediği yolundadır. Fakat bazı şahıslar daha az yemek yiyebiliyor, kimileri ise fazla yemek yiyebiliyor. Bu surattan hamileler ve emzirenler için söylenebilecek, balanslı beslenme kumpası sağlanabilirlerse, Ramazan’da oruç yakalayabilirler.

Analistler bu mevzularda farklı çalışmalar yapmıştır. Yaş ortalaması 27 olan genel sıhhat gidişatı iyi, emziren bayanların analizinde, oruç yakalamalarına karşın anne sütünün içeriğinin değişmediği tanımlanmıştır. Bu anneler Ramazan’ın içinde araştırıldığı gibi, Ramazan sonrasında da 2 hafta süresince izlenmiş, kolesterol ve trigliserit kıymetlerinin, laktoz, total yağ, protein gibi bedellerin araştırılması için anne sütü misalleri alınmıştır. Araştırma neticesinde Ramazan’da ve sonrasında rastgele bir başkalaşım kollanmamıştır. Yalnız Ramazan sonrasında olan miktarlarda kolesterol ve trigliserit kıymetlerinin azıcık düşük olduğu tespit edilmiştir. Fakat anne sütünün bedellerinde bir başkalaşım tanımlanmamıştır.

Ramazan ayının başından itibaren bedendeki su oranlarında fark edilecek derecede eksilme alana kazanç. Ramazan’ın sonuna doğru bu su ölçüyü daha önceki haline dönmeye başlar. Yapılan araştırmalar su ölçüsündeki eksilmenin Ramazan’ın ilk haftasında daha aşikar olduğunu tanımlamıştır. Bu yarıyılda su eksilmesini mevsimler koşullar da etkilemektedir. Öğün rakamındaki eksilme ve iştah başkalaşımları alınan yiyecekler ve enerji alımıyla alakalıdır.

Oruç yakalamak anne sütünü eksiltir mi?

Bu mevzuda yapılan araştırmalarda anne sütü ve oruç arasındaki ilişki araştırılmıştır. Anne sütü farklı tesirlerden dolayı hacim ve içindeki bileşimleri etkilenebilir. Bu tesirler arasında annenin günlük beslenmesi yer alır. Araştırmalarda Ramazan devam ederken ve Ramazan sonrası 2 hafta vakitle, yaşları 17 ve 38 arasında olan annelerde yapılan çalışmalarda, anne sütü misalleri alınmış. Bu çalışmada oruç yakalayan annelerde anne sütünün makro yiyecek içeriğinde ehemmiyetli bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Bunun bebeğin gelişimini etkilemediği ve makûs neticelere neden olmadığı tanımlanmıştır. Burada anne sütünün Ramazan’da oruç yakalamaktan değil, bu yarıyılda aldıkları yiyecek ölçüyü ve cinsinde dolayı başkalaşıma uğrayabilir.

Anne adayları sahur be ifterda balanslı beslenerek oruç yakalayabilir

Günümüzde gebelerin oruç yakalaması için negatif görüşler bulunmaktadır. Fakat yapılan araştırmalar anne adayında genel sıhhat meseleyi olmadığında ve hamilelik açısından başka bir tehlike olmadığında oruç yakalanabileceği tespit edilmiştir. Araştırmalarda Ramazan yarıyılında hamilelerin biyokimyasal parametreleri, yiyecek öğesi statüleri araştırılmıştır. Buna göre anne adaylarının oruç meblağken sıhhatlerinde bir negatiflik tanımlanmamıştır. Bu süreçte sahur ve iftar yarıyılı arasında, yiyecek ve akışkan alımının eksilmesi sebebiyle enerji ambarları tükeneceğinden, anne adaylarında metabolizma yavaşlaması görülebilir.

Gebelik yarıyılında sıhhatli kilo almak, bebeğin gelişiminde ehemmiyetli bir rol oynar. Gebeliğin 2. üç aylık yarıyılında anne adayının yeterince kilo alamaması, bebeğin düşük ağırlıkta dünyaya gelmesine neden olmaktadır. Oruç yakalamak bir kalori kısıtlamasına girmek değildir. İftar ve sahurda balanslı biçimde beslenildiği takdirde, anne adayının sıhhatli kilo alması olası olur. Bu süreçte oruç yakalayan ve yakalamayan anne adaylarının açlık halinde aynı bulguları verdiği, alana gelen metabolik metamorfozların değişiklik göstermediği, insülin ve kan şekeri seviyelerinde dahi metamorfozların aynı olması sıhhatli bir hamilelik geçiren anne adaylarının oruç yakalayacağını tanımlamıştır.

Ramazan sürecince sıhhatli beslenmenin sağlanması

Oruç yakalanan süreçte balanslı ve yeterli bir beslenme kumpası kuramayanlar, sistematik rahatsızlıkları olanlar, hakimiyetlerini yerine getirmeyenler, emin zamanlarda ilaç alması gerekenler oruç yakalamamalıdır. İftar zamanında mideye fazla yüklenmemek kastedilmelidir. Eksilen öğün rakamına geçim sağlanmalıdır. Aç kalma fikriyle, fazla ölçüde yemek yenmemelidir. Oruç yarıyıllarında öğün balansını ayarlamak oldukça ehemmiyetlidir. Besinlerin iyi çiğnenmesi, alana gelebilecek hazımsızlıkları önlemeye takviyeci olur. İftar ve sahur arasında vasati olarak 4 tane öğün sığdırılabilir. İki öğünün ortasına 2 tane ufak öğün koyulmalıdır.

Gebelerde sahursuz oruç yakalamak mahzurlu mıdır?

Bu biçimde oruç yakalamak yalnızca hamileler için değil, sıradan şahıslar için de mahzurludur. İftarda yeterince doygunluk sağlamak için uygun yiyecekler tüketilmelidir. Sahurda kalkıp, yemek yemek ise oldukça ehemmiyetlidir. Sahurda yenen yiyecekler gün içinde açlığı önleyen, açlığın müddetini kısıtlayan ve kan şekerinin hakimiyet edilmesini sağlayan bir unsurdur. Ayrıca şahıslarda bitkinlik, unutkanlık, ihmalkârsızlık gibi faktörleri önler. Gebelerde bebeğin gelişimini negatif doğrultuda tesirler.

İftar sofrasında harcanan gıdaların tok yakalaması, insan sıhhati için verimli yiyecek öğeleri kapsaması, lif oranlarının yüksek olması, vitamin ve mineral açısından zengin olması gerekir. Her cins gıdadan yeteri kadar almak ve balanslı beslenmek gerekir. Şahıslarda geçerli olan bu unsurlar, hamileler ve emziren bayanlar için de geçerlidir. Bu yarıyılda kaidelere uygun biçimde yakalanan orucun bir hasarı bulunmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.