Site rengi

Tasarım

ALTIN 566,85
DOLAR 9,8254
EURO 11,4802
BIST 1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15 °C
Parçalı Bulutlu

Günümüzün en büyük hastalığı ‘bunalım’

18.06.2021
58
A+
A-
Günümüzün en büyük hastalığı ‘bunalım’

Psikolog Barış Gürkaş, “Mutsuzluk, gönülsüzlük çağımızın en yaygın duygu vaziyeti. İnsanlar mutluluğu bulmak için cinsli şeyi sınıyorlar ancak bir cinsli istedikleri seviyelere erişemiyorlar. Peki, ne oluyor da ideal mutluluğa erişemiyorlar? Amaçladıkları kariyere erişip, istedikleri hayatlara sahip olsalar dahi ne oluyor da hayallerindeki hayatı yaşamadıklarını düşünüyorlar? Daha da ileri gidecek olursak ne oluyor da insanlar bunalım bulgularından kurtulamıyorlar?

Dünya genelinde 350 milyon şahıs bunalım ile çaba ediyor. Bu sayı ise her geçen gün çoğalıyor. Şayet sizde 350 milyon bireyden biriyseniz, artık yaptığınız işten, dostlarınızla geçirdiğiniz zamandan, hatta cinsel ilişkilerden dahi daha öncekisi gibi zevk almıyorsunuz demek oluyor. Bu bulguların yanında bugüne ve geleceğe karşı kötümser ve umutsuz bakış açısı eşlik ediyor ve bunlar da bir vakittir devam ediyorsa, hayattan zevk almak için bir destek almanın zamanı gelmiş demektir” dedi.

Bunalımda cinsiyet değişikliği

Psikolog Barış Gürkaş, daha sonru şunları kaydoldu; “Bunalıma dair istatistiklere baktığımızda, bayanlarda bunalımın erkeklere oranla 2 kat fazla olduğunu görüyoruz. Bunun bir nedeninin ataerkil cemiyette yaşıyor olmamız olarak görüyorum. Erkeğin depresif bulgularını saklamasının nedeni ise beceriksizlik, yetememe hissinden uzaklaşmaya çalışması. Bir öteki taraftan erkeklerin depresif duygu gidişatın üstesinden gelebilmek için içki kullanması ya da farklı tutumlarla depresif ruh halini dışa vurarak ifade etmesi, bayanların ise bu yolları kullanmamaları stres yaratan gidişat karşısında daha yoğun bulgular göstermelerine neden oluyor.

Bunlara ilave olarak bayanların bir ekip biyolojik vaziyetleri bunalım bulgularını ortaya çıkarabiliyor. Doğum, hamilelik, premenstrüel yarıyıl bayanlarda bunalım için tehlikeli yarıyıllar. Misalin doğum yapan 10 bayandan biri depresif semptomlar gösteriyor. Bu yarıyıllarda bayanlarda ortaya çıkan depresif duygugidişat hayatlarını oldukça güçleştiriyor.

Rehabilitasyon nasıl olur

Nasıl biz mide problemi yaşadığımızda, tansiyonumuz çıktığında bunun üstesinden istemimizle gelemiyorsak, bunalımında üstesinden bu biçimde gelemeyiz. Evet çaba edebiliriz, ancak seviyesine göre süreci idaremek ismine bir uzman takviyeyi almamız neredeyse lüzumluluktur.

Ancak bunalımı umursamamak, onun bir rahatsızlık olduğunu kabul etmemek rehabilitasyon sürecini de negatif etkiliyor. Buda şahsın hayatına negatif yansıyor. Şahıs rehabilitasyon olamadığı için bununla başa çıkamıyor. Günlük hayatı, iş hayatı, ilişkileri negatif etkilenmeye başlıyor. Rehabilitasyonun başka bir deyişle psikoterapinin başlanması bu süreci değiştirecekken şahıs bunu kabul etmediği için günlük hayat negatif etkilenmeye devam ediyor.

Uzmana müracaat etin

Rehabilitasyon süreci şahsın uzmana müracaat etmesiyle başlıyor. Biz psikologlar bunalımın rehabilitasyonunda terapi, başka bir deyişle ilaçsız rehabilitasyon uyguluyoruz. Yapılan araştırmalara göre bunalım rehabilitasyonunda en tesirli terapi yöntemi olarak öğrenişsel tavırcı terapi yöntemi olduğu görülüyor. Bu yöntem sayesinde şahıs kısa sürededepresyondan kurtulduğu gibi bununla başa çıkma yöntemlerini de biliyor. Bunalımın yineleyici bir rahatsızlık olması nedeniyle onunla başa çıkma yöntemlerini bilmek de çok önemli.Yapılan araştırmalara göre terapinin yanında ilaç rehabilitasyonunun kullanılması da rehabilitasyon sürecini pozitif etkiliyor ve iyileşme sürecini oldukça hızlandırıyor.Gidişat böyle olunca psikolog ve psikiyatristler devamlı beraber çalışıyor. Bunalımın seviyesine göre, destek aldığınız uzman, psikolog ya da psikiyatrist takviyeyi için sizi yönlendiriyor olacaktır.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.