Site rengi

Tasarım

ALTIN 488,66
DOLAR 8,6580
EURO 10,1795
BIST 1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29 °C
Az Bulutlu

Göz hastalıkları çocuğun galibiyetini etkiliyor

28.04.2021
72
A+
A-

Yeni eğitim ve öğretim seneyi için ders zili çaldı. Çocuklar ise tatil rahatlığından çıkıp güçlü bir maratona başladı. Bu eğitim sürecini tüm ayrıntılarıyla takip edecek olan çocukların gözleri bu vaziyete ne kadar hazır? Peki, ebeveynler mektep çocuklarına yapılacak göz tetkiklerinin çocukların mektep galibiyetini çoğaldırdığının ne kadar farkında? Göz Hastalıkları ve Sıhhati Uzmanı Op. Dr. Şehvar Nefesoğlu, mektep yarıyılında yapılan göz tetkiklerinin ehemmiyetini ve göz problemlerinin teşhis ve rehabilitasyonu mevzusunda öğrenilmesi gerekenleri anlattı.

Göz tetkikinin ehemmiyeti

Çocukları eğitim yarıyılına hazırlamada en büyük zorunlulukların başında göz tetkiki kazanç. Zira göz problemleri yaşayan ve tetkiki yapılmayan çocuklar zamanla tahtada işlenen dersi takip edememe, ders çalışırken odaklanamama ve akabinde göz veya baş sızısı ve kızarıklık yaşayabiliyor. Bu gibi problemler ise zamanla çocukların ders çalışmaktan uzaklaşmasına ve akademik zaferlerinin düşmesine neden olabiliyor. Bu nedenle çocukların bu gibi meselelerle karşılaşma tehlikesinin önüne geçebilmek için kesinlikle bir göz sıhhati uzmanına götürülmesi gerekir.

Göz problemleri derslerde geçim meseleleri yaratabilir

Mektebe başlayan her çocuk, mektep yarıyılı evveli bir göz tetkikine tabi yakalanmalıdır. Zira görme meseleleri tespit edilen ve rehabilitasyonu uygulanan çocukların akademik zaferlerinin çoğaldığı gözlemlenmiştir. Teşhis edilmeyen göz problemleri çocukların başta derslerde geçim meseleleri, ilerleyen süreçte ise bunalım bulguları yaşamalarına neden olabiliyor. Mektep evveli yapılan göz tetkiklerinde seyrek de olsa çocuğun bir gözünde âmâlık düzeyinde görme kaybı olduğu ortaya çıkıyor. Aileler ise bu vaziyete inanmakta zorlanıyor. Zira çocuk tek gözle tüm gereksinimlerini karşılayabiliyor ve tüm faaliyetlerini yerine getirebiliyor. Bu gidişat da çocuğun yaşadığı görme problemini ailenin fark edememesine neden olabiliyor. Mektep evveli yapılan her 5 tarama testinin birinde ise çocuğun ciddi görme problemi yaşadığı ortaya çıkıyor.

Şaşılık mektepte dışlanma evhamına neden olabilir

Birtakım görme problemleri olan çocuklar, bu şikayetleri mektep başladığında daha fazla mesele etmeye başlıyor. Hatta şaşılık meseleyi olan çocuklar mektep etrafı tarafından dışlanacağını bile düşünebiliyor. Göz kayması yaşayan bu çocuklar için zaman kaybetmeden bir göz işlemin tasarlanması gerekiyor.

İlkokul yaşlarında en fazla hipermetropi ortaya çıkıyor

Mektep çağına gelen çocukların en fazla yaşadığı görme meseleyi, yakını görememe hipermetropi problemidir. Bu görme meseleyi çocuğun doğumuyla başlar ve her sene yaş aldıkça geriler. Ölçülen hipermetropi derecesi çok yüksek değilse ve çocuğun iki gözü arasında ciddi bir fark yoksa uzağı görememe meseleyi ile karşılaşılmaz. Ancak bu çocuklar mektebe başladıklarında yakın çalışırken baş sızısı şikayeti yaşayabilir. İlerleyen yarıyıllarda ise şaşılığa kadar varan tablolarla karşılaşılabilir.

Erken ergenlik ve ekranlı aygıt kullanımı miyopi yaşını etkiliyor

Mektebe başlama yarıyılı olan 6-7 yaş aralığında, uzağı görememe probleminin miyopi ortaya çıkma olasılığı çok düşüktür. 20 sene evvel miyopinin başlama yaşı 9-10 iken, günümüzde 8 yaşına kadar düştüğü görülüyor. Bu gidişatın sebebi ise çocukların ergenliği daha erken yaşlarda yaşamaya başlamaları ve ekranlı aygıtları çocukluk yarıyılında yoğun olarak kullanmalarıdır. Miyopi meseleyi ise lüzumlu rutin göz tetkikleri yapılmıyorsa, ancak çocuğun sınıfta tahtayı net görememesiyle ortaya çıkar. Bu problem tamamen yapısal bir hadisedir ve yaşla birlikte ilerler. 10-16 yaş arası yarıyıl problemin en süratli çoğaldığı süreçtir. Miyopide genellikle 20 yaş sonrasında çoğalış olmaz ya da çoğalış sürati çok yavaş izler.

Göz problemleri önemsememeye gelmez

Çocuğunuz çok yakından televizyon izliyor, ya da muntazam yazı yazmakta veya çizim yapmakta zorlanıyorsa, sık sık baş sızısı şikayeti oluyorsa, uyku kumpassızlıkları yaşıyorsa, sakarlık yapıyor, çok sık sağa sola çarpıyorsa, gözle takibi muntazam değilse en kısa zamanda göz tetkiki yaptırmak gerekir. Ayrıca çocuğun iki göz büyüklüğü veya göz kapakları seviyesi değişik ise, gözünde sık enfeksiyon, sulanma veya kızarıklık oluyorsa ve ailede göz bozukluğu öyküsü varsa kesinlikle bir uzman takviyesine müracaat etilmelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.