Site rengi

Tasarım

ALTIN 971,36
DOLAR 16,5512
EURO 17,5678
BIST 2.529,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Hafif Yağmurlu

Gençlerde sigara kullanımı ve obezite çoğalıyor

29.04.2021
164
A+
A-

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ESOGÜ Ulus Sıhhati Ana Bilim Dalı Öğretim ÜyesiProf. Dr. Selma Metintaş, ergenlik yarıyılı obezitesinin her geçen gün çoğaldığını ve bu vaziyeti, kumpaslı yemek yememek, televizon-internet başında durmak, hareketsiz yaşamanın etkilediğini söyledi.

Dünyada çoğunluğu büyümekte olan ülkelerde takribî 43 milyon çocuğun ya fazla kilolu ya da obez, 92 milyon çocuğun ise fazla kiloluluk tehlikeyi altında olduğunu ifade eden Prof. Dr. Selma Metintaş, obezitenin giderek çoğalış gösteren bir sıhhat meseleyi haline geldiğini söyledi. Çocukluk ve ergenlik çağındaki obezitenin, bireyin yaşlılık yarıyılındaki yüksek tansiyon, diyabet, metabolik belirti hastalıklarına liderlik ettiğini belirten Metintaş, ”Küresel bilgilere göre 1990 senesinde yüzde 4.2 olan ergenlik çağı obezitesi ve fazla kiloluluğun yaygınlık oranı 2010 senesinde yüzde 6.7 olmuştur. Bu çoğalış süratiyle devam etmesi halinde ise 2020 senesinde yüzde 9.1 olması beklenmektedir” dedi.

KIRSAL VE KENTSEL BÖLGELERDE DEĞİŞİKLİK VAR

Ergenlik yarıyılı obezitesinin gelişimini bir hayli etkenin etkilediğini, esasta ise enerji tüketimi ve kalori alımı arasındaki balanssızlıktan kaynaklandığını aktaran Prof. Dr. Metintaş, ”Neticede, ergenlik yarıyılı fazla kiloluluk ve obezite yaygınlığı, dünyada gelişmiş ve büyümekte olan ülkelerde değişik olduğu gibi aynı ülkenin kırsal ve kentsel bölgelerinde de değişiklik göstermektedir. Bu değişiklikte, toplulukların genetik yatkınlıklarının yanı gizeme, hareketsiz tavırları, perhiz alışkanlıklarındaki farklılıklar ve fiziksel etkinlik yokluğu aktif olmaktadır” diye belirtti.

ESKİŞEHİR’DE 3 BİN 918 LİSE TALEBESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMA

Ergenlik yarıyılı obezitesi ile paralel çoğalış gösteren ehemmiyetli bir öbür hastalığın ise, yüksek tansiyon çoğalışı olduğunu kaydolan Prof. Dr. Selma Metintaş, açıklamasını şöyle sürdürdü:”Ergenlik yarıyılı için yaşa, türe ve ağırlığa bağlı olarak değişebilen kan tazyiki kıymeti ile prehipertansiyon ve hipertansiyon yaygınlık oranı mevzusunda bölgesel dağılım hakkındaki bilgiler kısıtlıdır. Dr. Enes Gökler ve Dr. Necati Buğrul ile beraber 2012 senesinin Mart ayı ile 2013 seneyi Şubat ayı arasında Eskişehir şehir merkezi ve kırsalında öğrenim gören lise talebelerinde obezite ve eşlik eden kardiyovasküler kalp ve damar hastalıkları tehlikelerin sıklığının incelendiği bir çalışma hakikatleştirdik. Çalışma, iki safhalı katmanlı örnekleme usulü ile gelişigüzel seçilen toplam 16 lisenin 1. ve 3. sınıflarındaeğitim gören talebelerden kentte 2 bin 870, kırsalda ise bin 48 olmak üzere toplamda 3 bin 918 çocuk üzerinde asıllaştırıldı. Çalışmada kullanılan anket formu, sosyodemografik özellikler ile kardiyovasküler tehlike etkenlerinden sigara, beslenme kahvaltı yapma, şekerli meşrubat tüketimi, meyve-sebze tüketimi, fiziksel etkinlik ile televizyon-bilgisayar başında geçen müddetin değerlendirilmesini kapsadı. Talebelerin yüzde 11.7’sinin kilolu, yüzde 10.4’ünün ise obez olduğu tanımlandı. Kilolu olma sıklığı kırda yüzde 10.4, kentte yüzde 12.2, obezite ise kırda yüzde 7.9, kentte yüzde 11.3 çıktı. Bayağı kilolu çocuklara göre obez olan çocuklarda hipertansiyon sıklığı kentte 4 kat, kırda ise 22 kat daha fazlaydı.”

KIRSALDA SİGARA İÇEN TALEBE SAYISI KENTTEKİNE GÖRE YÜZDE 6 DAHA FAZLA

Talebelerin sigara içme oranlarını da değerlendirdiklerini kaydolan Prof. Dr. Metintaş, ”Kentteki talebelerin yüzde 9’u, kırdaki talebelerin yüzde 15’i sigara içiyor. Çocukların yüzde 18’inin yeterince fiziksel etkinlik göstermediği, günde 4 saatten daha fazla televizyon izleme sıklığı kentte yüzde 33, kırda yüzde 36 olduğu tanımlandı. Talebelerin yüzde 38’i kumpaslı kahvaltı yapmazken, kentteki talebelerin yüzde 27’si, kırdakilerin ise yüzde 33’ünün sebze ve meyveyi günlük olması gerekenden daha az harcadığı ortaya çıktı” biçiminde belirtti.

AİLELERE TEKLİFLER

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ulus Sıhhati Ana Bilim Dalı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Selma Metintaş, çocuklarda kahvaltı yapma alışkanlıklarının hakimiyet edilmesinin, televizyon ve bilgisayar başında geçirilen müddetin takip edilmesinin ve parklar ile reyin alanlarında çocukların daha çok zaman geçirecekleri uygun sosyal aktifliklerin oluşturulmasının ehemmiyetli olduğunu da vurguladı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.