Site rengi

Tasarım

ALTIN 790,72
DOLAR 13,5306
EURO 15,3720
BIST 1.979,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 4 °C
Az Bulutlu

Gebelikte içilen ilaçlar bebeklerde katarakta yol açabilir

05.05.2021
90
A+
A-

Genellikle yaşlılık hastalığı olarak öğrenilen katarakt, bebeklerin de göz sıhhatini ve yaşam niteliğini yakından etkileyebiliyor. Çocuklarda kataraktın doğumdan itibaren her an ortaya çıkabileceğini dile getiren Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Tülay Kılıç “Bebeklerde ve çocuklarda katarakt çok muhtelif nedenlere bağlı olarak büyüyebilir. Özellikle annenin hamileyken geçirdiği kızamık ve kızamıkçık gibi enfeksiyonların yanı gizeme, gebeliğin ilk üç ayında kullanılan antibiyotik ve antiviral ilaçlar çocukluk çağı kataraktının büyümesini büyük oranda etkilemektedir” biçiminde konuştu.

Doğumdan itibaren her an katarakt büyüyebilir

Sıklıkla 60 yaş ve üstü şahıslarda görülmesi nedeniyle cemiyette yaşlı hastalığı olarak öğrenilen katarakt, bebeklerin ve çocukların da göz sıhhatini tehdit edebiliyor. Çocuklarda doğumdan itibaren her an katarakt büyüyebileceğine dikkat toplayan Op. Dr. Tülay Kılıç, “Hatta bazı bebekler katarakt ile doğabilir, bazı bebeklerde ise doğumdan itibaren 3-6 ay ya da 1 yıl sonra katarakt büyüyebilir” diye konuştu.

4 ile 6 yaşına kadar olan tüm katarakt hadiselerinin “Bebeklik çağı kataraktı” olarak adlandırıldığını belirten Op. Dr. Tülay Kılıç şöyle konuştu: “Katarakt, bazı hadiselerde rastgele bir sebebe bağlı olmadan ailelerden geçişli olarak çıkabileceği gibi çok muhtelif sebeplere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Misalin, bebeklik çağı kataraktında gebelik süreci tanımlayıcı özelliktedir. Anne adaylarının gebeliklerinin ilk 3 ayında kullandıkları antibiyotik ve antiviral ilaçlar bebeklerde başta göz sıhhati olmak üzere uzuv gelişimini negatif tesirlerken, bebeklerde katarakt yaradılışından da mesul yakalanmaktadır.”

Resimlerdeki kırmızı göze dikkat

Ebeveynlere bebeklik çağı kataraktına karşı ihtarda bulunan Op. Dr. Kılıç, “Günümüzde ne yazık ki çoğu aile çocuğundaki kataraktı fark etmiyor. Çocuk 4-5 yaşına geldiğinde kazara ortaya çıkan kataraktların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Bu sebeple çocuklarda her sene rutin göz muayenesi asla umursamama edilmemeli ve anne- babalar kataraktın bulgularına karşı şuurlu olmalıdır” diye konuştu.

Kataraktın bebeklerin göz bebeklerinde beyazlaşma, koyulaşma veya tek gözde kayma biçiminde ortaya çıktığını dile getiren Op. Dr. Kılıç, “Ayrıca resimlerde bebeğin yalnızca bir gözünün kırmızı çıkması, kırmızı alanın içinde siyah gölgelerin bulunması da çocuklarda katarakta ait ehemmiyetli bir belirtidir. Bu bulguları fark eden aileler, çocuklarını hiç müddet kaybetmeden bir göz hastalıkları uzmanına götürmelidir” açıklamasında bulundu.

Katarakt göz miskinliğine ve şaşılığa neden olabilir

Katarakt teşhisi konmuş ya da katarakt operasyonu olmuş bir çocuğun emin bir yaşa kadar veya kesintisiz gözlük kullanması gerekebileceğini söyleyen Op. Dr. Tülay Kılıç şunları keydetti: “Bebeklerde katarakt, ileriki senelerde göz tansiyonu, göz üşengeçliği ve şaşılık tehlikesini de birliktesi getirebiliyor. Bu nedenle katarakt, bir çocuğun yetişkinliğinde de takip edilmesini gerektiren bir vaziyettir.”

Damla veya ilaçla rehabilitasyonu yok

Kataraktın erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da damla veya ilaçla rehabilitasyonunun olmadığını belirten Op. Dr. Tülay Kılıç, “Çocuklarda da kataraktın tek rehabilitasyonu cerrahidir. Ancak yapılacak olan operasyon çok ciddi bir harekâttır ve hekim tarafından kataraktın çocuğun görmesini ne oranda etkilediğinin tanımlanması en ehemmiyetli noktadır” biçiminde konuştu. Op. Dr. Tülay Kılıç, operasyon evveli asıllaştırılan detaylı muayene ve seçim edilecek usulün işlem zaferini doğrudan etkilediğini belirtti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.