Site rengi

Tasarım

ALTIN 805,58
DOLAR 13,5350
EURO 15,2649
BIST 1.943,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Çok Bulutlu

Gebelikte hangi aşılar yapılmalı

27.04.2021
97
A+
A-

Gebelik yarıyılında yapılan aşılar; anne adayının, anne karnındaki bebeğin ve yenidoğanın sıhhatli kalmasına takviyeci olur. Peki, bu yarıyılda hangi aşıların yapılması anne adayları için mahzurlu bir vaziyet yaratır, hangi aşılar uzmanlar tarafından önerilir? Merak edilen bu mevzu hakkında ayrıntılı bilgiyi Kadın Doğum Uzmanı Dr. Aslı Vural’dan aldık.

“Anne karnındaki bebeğe hasar verebilir” görüşü ve annelerin aşılamaya karşı gönülsüz oluşları sebebiyle hamilelik sırasında aşılama, kastedilenin altında kalmaktadır.

Hamilelikte uygulanan canlı aşılar fetus için teorik olarak tehlikelidir. İdeali, hastaların hamilelikten evvel kızamık, kızamıkçık, kabakulak, su çiçeği aşıları olup olmadıkları veya bu hastalıkları geçirip geçirmediklerinin denetlenmesidir. Şayet hastalandığı aşıları öğrenmiyorsa, bu hastalıklara karşı bağışıklığı kan testleri ile hakimiyet edilmelidir. Mevzubahisi hastalıklara tutulma tehlikeyi olanlar, hamilelikten evvel bu aşıları olmalı ve aşılamadan sonra en az 28 gün müddetle hamile kalmamalıdır.

Gebelikte hangi aşılar önerilir, hangileri mahzurludur?

Hepatit A: Yüksek tehlikeli bir vaziyet halinde gerekiyorsa yapılmalı.
Hepatit B: Bazı gidişatlarda önerilir. Hamilelik sırasında Hepatit B enfeksiyonu için tehlikeli bayanlar kesinlikle aşılanmalıdır.
HPV: Önerilmez.
Grip aşısı: Önerilir.
MMR Kabakulak, kızamık, kızamıkçık: Mahzurludur.
MCV4 Menenjit: Gerekiyorsa yapılabilir.
Polio: Teorik olarak yapılmamalıdır. Ancak yüksek enfeksiyon tehlikeyi taşıyorsa ve acil koruma gerekiyorsa yapılabilir.
Tetanoz Difteri: Kesinlikle yapılmalıdır.
Suçiçeği: Mahzurludur. Tüberküloz aşısı BCG: Mahzurludur.
Kuduz: Lüzumlu ise yapılabilir.
Sarı Humma: Berişme tehlikeyi çok yüksek ise yapılabilir.

Gebelikte özel gidişatlarda önerilen aşılar

Hepatit A, Polio IPV, Japon Ensefalit, H. Influenza Tip b Hib, Pnömokok, Karahumma, Sarı Humma, Şarbon.

Bu aşılara hastalığın tehlikeleri ve aşının verimleri göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.

Öteki aşılar hakkında merak edilenler

Tetanoz ve difteri toksoid aşısı Td: Yenidoğan tetanozunu yasaklamak için tetanoz aşısı hamilelerde rutin olarak uygulanmalıdır. Ülkemizde aşılanmış ancak son 10 sene içerisinde difteri ve tetanoz rapeli yapılmamış olan hamile bayanlara bir rapel dozu yapılmakta, aşılanmamış veya kısmen aşılanmış olanlara ise 3 doz olarak uygulanmaktadır. İlk 2 doz birer ay ara ile üçüncü doz, ikinci dozdan 6-12 ay sonra yapılmaktadır.

Grip aşısı Influenza: Hamilelik ve loğusalık yarıyıllarında geçirilen gribe bağlı ciddi karmaşıklıklar ortaya çıkabilir. Ülkemizde, hamileliği 14 haftadan büyük olan tüm hamilelere ve erken loğusalık yarıyılındaki annelere grip mevsiminde aşı önerilir. Hamileliğin ilk 3 ayı içinde olan bayanlar ancak hekim tarafından lüzumlu olduğu tespit edilirse grip aşısı olabilirler.

Hepatit B aşısı: Hepatit aşısı, intravenöz madde kullanımı veya bağımlılığı, enfekte eş, mesleksel temas, akut enfekte hasta veya kronik taşıyıcı ile temas vaziyetlerinde uygulanmalıdır. Üç doz halinde uygulanır 0, 1-2, 4-6. aylarda.

Human papilloma aşısı HPV: Hamilelikte uygulanması ve anne karnındaki bebek için muhtemel tehlikeleri hakkında henüz yeterli çalışma yoktur. Bu sebeple hamilelik sırasında uygulanması önerilmez.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.