Site rengi

Tasarım

ALTIN 805,58
DOLAR 13,5350
EURO 15,2649
BIST 1.943,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Çok Bulutlu

Gebelikte antibiyotik kullanılabilir

23.04.2021
155
A+
A-

Antibiyotik kullanımı, gebelik yarıyılı süresince en sık sual sorulan ve en çok korkulan mevzulardan biridir. Anne adayları antibiyotik alırlarsa, ister istemez bebeklerine hasar vereceklerinden kaygı ederler. Ancak cemiyette yaygın olarak öğrenilenin aksine, gebelik hiçbir biçimde ilaç kullanılmaması gereken bir süreç değildir.

Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Erhan Karaalp, gebelikte hangi gidişatlarda antibiyotik kullanılabileceğini açıkladı.

Hangi hastalıklarda antibiyotik verilmeli

Anne adaylarının muhtelif yakınmalarını gidermek ya da bir hastalığa tutulduklarında hastalığı rehabilitasyon etmek emelli hamilelik yarıyılında bile olsalar, kendilerine hamileliğe uygun ilaç ve özellikle antibiyotik rehabilitasyonları verilebilir. Gebelik yarıyılında muhtelif nedenlerle hekim arzıyla antibiyotik kullanımı gerekebilir.

En sık tesadüfülen nedenler

-İdrar yolu enfeksiyonları sistit, pyelonefrit

-Üst Solunum yolu enfeksiyonları

-Cemiyet orijinli zatürre pnomoni

-Sinüzit

-Cilt enfeksiyonları

-Diş ve dişeti enfeksiyonları,

-İshal vb.

Hamileliğe kesin hasar vermeyecek ilaçlar seçilmeli

Öncelikle şu ehemmiyetli noktayı unutmamalıyız: Gebelik tasarılamaya başlandığı andan itibaren her ne için gerekecek olursa olsun; anne adayları, doktorları kendilerine antibiyotik rehabilitasyonu verirken çocuk sahibi olmayı düşündüğünü veya gebelik kuşkusu olduğunu kesinlikle doktorlarına belirtmeliler. Böylece bilinmez hamilelik vaziyetinde bile, geriye dönük olarak ilaç bebeğe hasar vermiş midir kaygısı yaşanmaz. Gebelik kuşkusu belirtildiği takdirde, ya hamileliğe kesin hasar vermeyecek antibiyotikler seçilir; ya da hamileliğe hasarlı antibiyotik yazılma gerekliliğinde öncelikle hamilelik testi yaptırılıp hamile olunmadığından emin olunur.

Bakteriyel enfeksiyona karşı antibiyotik kullanımı koşul

Anne adayı, özellikle bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşında kendi başına galip gelemiyor ve buna bağlı olarak hamileliği riske girmek üzereyse, antibiyotik kullanımı koşul hale geliyor. Ancak bu ilaçların tercihinde hekimin netlikle hakimiyet ve onayının alınması, kullanılacak antibiyotiğin etmen maddesi ile dozajının hamileliğe hasar vermeyecek biçimde itinayla seçilmesi gerekmektedir.

Antibiyotik kullanılmadığı gidişatlarda ilerleyen enfeksiyonlar, erken çeper yırtılması ve erken su gelişi, erken doğum eylemi ile anne rahmi cerahatlerine neden olabilir; ateşin de eşlik ettiği enfeksiyonlarda ateş, anne karnındaki bebeğin kalp atışlarının süratlenmesine ve kalp ritm bozukluklarına yol açabilir.

Hangi antibiyotikler hür

Hamilelikte kullandığımız antibiyotikler B grubundadır ve bu grup antibiyotiklerle yapılan hayvan deneylerinde fetüste bebekte bir risk alana getirdiği ispatlanmamış ya da hayvan deneylerinde yan tesir saptansa dahi hakimiyetli insan deneylerinde bu yan tesirlerin izlenmediği ilaç grubudur. Tehlikesizdir. Bu antibiyotik grubu ile anne adaylarında ortaya çıkan cemiyet orijinli zatürre, idrar yolları iltİhapları sistit, börek irini, sinüzit, diş çıbanları, selülit denilen cilt enfeksiyonları tehlikesiz bir biçimde rehabilitasyon edilebilmektedir.

Gebelik yarıyılı içerisinde anne adayına hasar vermeyecek B grubuna giren antibiyotikler; penisilinler, sefalosporinler, klindamisin, makrolidler eritromisin, azitromisin, nitrofurantoin ve metranidazol içerikli ilaçlardır.

B grubu Hamilelikte kullanılabilen antibiyotik: Etmen madde olarak

1- Penisilinler: Penisilin grubu antibiyotikler Augmentin, Duocid gibi senelerden beri kullanılan ve antibiyotikler arasında hamilelikte kullanım açısından en tehlikesiz olanlardır. Bunlara yeni nesil penisilin türevleri de dahildir.

2- Sefalosporinler: Sefalosporin grubu antibiotikler Zinnat; cefatin gibi mevzusunda yapılan kısıtlı rakamda çalışmada fetus üzerine negatif bir tesir bildirilmemiştir. Bu grubun senelerden beri anne adaylarında kullanıldığı göz önüne alınırsa penisilinler kadar tehlikesiz olduğu söylenebilir.

3- Klindamisin: Klindamisin de eritromisine eş bir antibiyotiktir. İltihaplı Sivilce rehabilitasyonunda hem ağızdan hem de topikal yoldan kullanılır. Hamilelikte topikal klindamisin kullanımın bebekte anomali tehlikesinde çoğalışa neden olmadığı kabul edilir.

4- Makrolidler Eritromisin, azitromisin: Eritromisin özelllikle penisilin alerjisi olanlarda kullanılan bir öbür antibiyotiktir.

5- Nitrofurantoin pyeloseptyl: Oldukça tehlikesiz ve idrar yolu enfeksiyonlarında sıklıkla seçim edilen bir ilaçtır.

6- Metranidazol: Cemiyet ve tıp dünyasında daha öncekinden metronidazol kapsayan antibiyotiklerin bebekte hatalı doğumlara neden olacağı kabul edilirken, son günlerde asıllaştırılan araştırmalar sonucunda böyle bir meseleye sebebiyet vermediği ortaya çıkmıştır.

Kendinizi başkasıyla mukayese etmeyin

Şunu çok iyi öğrenmek gerekir ki; her gebelik değişiktir, her hastalık da değişiktir. Bu surattan anne adaylarımızın ya da hastalarımızın yanlışa düştüğü en ehemmiyetli mevzu; ”O, antibiyotik kullandı böyle oldu ya da şunu kullanmadı, şöyle oldu!” diye kendisini başka hamile ya da hastalarla mukayese etmektir. Bir başka deyişle, antibiyotik kullanımına gerek olup olmadığına gebenin kendisinin karar vermesidir. Bu korkunç kusurları çok sık dinliyoruz.

Sıhhatinizi tehlikeye atmayın

“Ben akşam internetten inceledim, bu böyleymiş!” biçimindeki yaklaşım, gereksinim olduğu kesin olmasına karşın kullanmamakta ısrar ettiği antibiyotiğin yokluğu, hem annenin hem de bebeğinin sıhhatini tehlike altına sokar. Bu karar bir gecede Google’dan bakılarak karar verilebilecek kadar basit bir vaziyet olsaydı; doktorlara niye gereksinim var! Bu laboratuvarlar neden hala araştırmalarına devam ediyor. Bu surattan internetteki bilgilere kulak asmayıp, takipli hekimlerine istinaden hamileliğin takibine devam etmek, sıhhatli bir gebelik için büyük ehemmiyet taşır. Unutulmamalıdır ki; her bayan hastalıkları ve doğum doktoru, sizin ve bebeğinizin salt iyiliği için çalışır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.