Site rengi

Tasarım

ALTIN 795,77
DOLAR 13,5995
EURO 15,3158
BIST 1.951,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5 °C
Az Bulutlu

Gebelik yarıyılında bu hastalığa dikkat

01.05.2021
169
A+
A-

Gebelik sürecinde görülen tiroid problemlerini ve anne adayının dikkat etmesi gerekenleri Hisar Intercontinental Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlker Abcı anlatıyor.

Hamilelik sırasında öğrenilen tiroid hastalığı vaziyetinin anne ve bebek sıhhatini negatif istikamette etkileyebileceğini dile getiren Op. Dr. Abcı; ‘Hamile kalmayı isteyen her kadının tiroid testleri öncelikle yapılmalı ve hamilelik asıllaştıktan sonra hakimiyet edilmelidir. Özellikle daha evvelden öğrenilen tiroid hastalığı hikayesi olanlar, hipertiroidizm sebebiyle rehabilitasyon görenler ve ailede guatr hikayesi olanlar yakından izlenmelidir. Tiroid hormonları bebeğin beyin gelişiminde çok ehemmiyetlidir.’ açıklamasında bulundu.

Hamilelikte tiroid işlevlerinde farklılık olur mu?

Hamilelik sırasında tiroid bezinde hem işlevlerinde hem de ebatlarında bazı farklılıklar olması natüreldir ve bunlar bir hastalık olarak değerlendirilmez. Hamilelikte salgılanan human koryonik gonadotropin hCG ve östrojen tiroid hormonlarını da etkileyebilir.

Hamilelik sırasında tiroid işlevlerindeki hormonal farklılıklar nelerdir?

Hamilelik sırasında yapılan tiroid işlev testleri neticelerini hamileliği dikkate alarak değerlendirmek gerekir. Hamilelikte salınan östrojen ve human koryonik gonadotropin hCG tiroid hormonlarını da tesirler. Hamileliğin ilk 3 ayında yüksek olan hCG TSH seviyesinde belirli bir düşüşe neden olabilir. Bu düşme geçicidir. Hamilelikte kan seviyeyi yükselen östrojen ise tiroid hormonunu bağlayan proteinleri artırır. Bunun sonucunda da total tiroid hormonu seviyesinde yükselme kollanır. Kandaki tiroid hormonunun %99’u bu proteinlere bağlı gidişattadır. Ancak tiroid hormonlarının özgür formlarında yükselme olmaz. Hamilelik süresince TSH, sT3 ve sT4 seviyeleri basmakalıp olan bayanların tiroid bezi basmakalıp çalışıyor demektir.

Hamilelikte tiroid bezi ebatlarında farklılık olur mu?

Hamilelik sırasında tiroid bezi boyutlarını büyümü kollanabilir. Bu vaziyet özellikle iyot beceriksizliği olan bölgelerde daha sık ve aşikar olabilir. Hamilelik sırasında tiroid bezindeki sihrime ancak %10-15 oranındadır ve genellikle gözle guatr olarak fark edilemez. En doğru değerlendirme ultrasonografi ile yapılabilir. Hamilelik süresince reel guatr veya tiroid işlev bozukluları da görülebilir. Bunları basmakalıp veya beklenen farklılıklardan ayırt ederek değerlendirmek gerekir.

Hamilelikte hipotiroidizm sebepleri nelerdir?

Tiroid hormonlarının kanda az ölçülmesiyle karakterize hipotiroidizm gidişatı bayağıda yetişkin yaşlarda en sık neden Haşimoto tiroiditi olması sebebiyle hamilelikte de hipotirodizm olgularının çoğunda bu patolojiye tesadüfülür. Bu hamilelikte yeni başlayan bir Haşimoto tiroditi olabileceği gibi daha evvelden öğrenilen biçiminde de karşımıza çıkar. Hamilelikte de klasikte de az ölçüde yükselen TSH seviyesi dikkate alınarak TSH takibi yapılır.

Hamilelikte hipotiroidinin anneye ve bebeğe hasarları nelerdir?

Hamilelikte görülen fark edilmeyen veya rehabilitasyon edilmeyen hipotiroidizm başka bir deyişle kanda tiroid hormonlarının eksilmesi gidişatı, hiç bulgu vermeden de görülebildiği gibi annede anemiye, kalp yetmezliğine, plasenta anomalilerine, adale eforsuzluğuna, doğum sürecinde kanamaya, düşük doğum ağırlıklı bebek doğurmasına yol açabilir. Tiroid hormonları bebeğin beyin gelişimi açısından çok ehemmiyetlidir. Doğuştan hipotiroidi olan bebeklerde ciddi algısal, mental bozukluklar ile nörolojik ve gelişim anomalileri olabilir. Doğumdan sonra hemen tanı konulursa tam bu negatifliklerin önüne geçilebilir. Artık her yeni doğan bebekten kan misali alınarak tiroid hormonlarına bakılmaktadır. Gerekirse tiroid hormonu verilerek kalıcı meseleler büyük miktarda önlenebilir. Annedeki hipotirodizimin bebeğin beyin gelişimini nasıl etkilediği bütün olarak öğrenilmemekle beraber büyüme geriliği sıklıkla iyot beceriksizliğine bağlı hipotiroidizm olan annelerin bebeklerinde görülür. Bu sebeple hamilelik evvelinde ve hamilelik sırasında özellikle tehlikeli grupta tiroid hormonları ve TSH takibi yapılmalıdır. Çünkü hamilelikte tiroid hormon lüzumu %20-25 oranını çoğalacaktır. Bu sebeple ilaç rehabilitasyonu gören hastaların ilaç dozlarını bazen iki katına kadar artırılması gerekebilir. Hamilelik sırasında 6-8 hafta aralarla tiroid testleri hakimiyeti yapılmalıdır. Tiroid hormonu dozunun değiştirilmesi halinde ise bir sonraki hakimiyet 4 hafta sonra yapılır. Prenatal vitaminler diye adlandırılan, hamilelikte takviye için verilen ve demir de kapsayan vitamin preparatları tiroid hormonunun emilimini eksilttikleri için iki ilaç arada 2-3 saat vakit vazgeçilerek alınmalıdır. Doğumdan sonra annenin ilaç lüzumu eksilecek ve hamilelik evveli dozlara kısa zamanda dönülecektir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.