Site rengi

Tasarım

ALTIN 976,05
DOLAR 16,7832
EURO 17,4971
BIST 2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Gebelere fiziksel görünümüyle alakalı şaka yapmayın

19.04.2021
141
A+
A-

Uzman Muayenehane Psikolog Seliyha Gezer, anne adayının gebelilik sürecini sıhhatli geçirebilmesinin bebeğin sıhhati ve gelişimi açısından büyük ehemmiyet taşıdığını söyledi. Gezer, bebeğin oluştuğu koşulların gebelik yarıyılının nasıl geçirileceğini etkilediğini belirterek şöyle konuştu:

Çiftler neden çocuk ister

“Genellikle her çift kendilerine ait nedenlerden bebek yapar. Hayallerini asıllaştırmak için, konutluluktaki doyumu artırmak için, eşi-kaynak aileyi-ilk çocuğu başka bir deyişle bir başkasını hoşnut etmek için ya da biyolojik saati geçeceğine inandığı için bebek sahibi olmak ister. Bu nedenlerin gebelik, doğum ve anne-bebek ilişkisi üzerinde çok ehemmiyetli tesirleri vardır. Zira fertler çocuk sahibi olma nedenlerine göre “çocuk sahibi olmak” kavramına değişik noktalardan bakar ve değişik belirlemeler yaparlar. Ancak gebelik sevgi dolu bir ilişkinin neticeyi olsa da, tasarısız giderekmeli olsa da ya da güçlü rehabilitasyonların neticesinde gelse de öğrenilen esas bir şey vardır o da; süreçte yaşanan evhamların aynı olduğudur.

Anne adaylarının tümü bu süreçte bazı kaygılar taşır: Gebelik nasıl olacak? Doğum nasıl olacak? Bebek nasıl olacak? Ben nasıl bir anne olacağım?…

Anne adayı, kendisini nasıl bir tecrübenin beklediğini öğrenmemenin neticeyi olarak coşkulu, endişeli bir bilinmeyenlik yarıyılı yaşıyor. Bu yarıyılda bir hayli bayan hormonal farklılıklara bağlı olarak hakimiyet edemedikleri iniş-çıkışlar yaşarlar. Dolayısıyla ani ağlama krizleri, fazla duygusallık, ilişkilerde hassaslıkların çoğalması zaman zaman biyolojik nedenler zaman zaman da psikolojik nedenlerden dolayı anne adayı değişik duygu gidişatları yaşar. Bazen mutsuz, bazen kaygılı, bazen fazla hassas olur.”

Annedeki mutsuzluk bebeğe geçer

Devam eden bu psikolojik farklılıkların anne karnındaki bebeği de negatif etkilediğini kaydolan Gezer, özellikle gebeliğin ilk düzeylerinin ehemmiyetli olduğunu vurguladı. Gezer şöyle devam etti:

“Özellikle gebeliliğin 8’inci haftasından itibaren bebekte hafıza ve değme hissi oluşmaya başlar. Anne adayı strese girdiğinde, mutsuz olduğunda kortizon adrenalin salgılar, bu da plasentadan bebeğe geçer. Bu nedenle gebelik sürecinde mutsuzluk kaynağı olabilecek her şeyden olası olduğu kadar uzak kalmaya çalışmak ehemmiyetlidir. Anne ve bebeğin etkileşimi, gebeliğin 8’inci haftasında başlayıp büyüyerek doğuma kadar devam eder. Gerek hormonal gerek fiziksel gerekse psikolojik başkalaşımların başladığı ilk üç ay içerisinde yoğun ve karışık duygu gidişatları, evham ve fobiler, besbelli sıhhat meseleleri; bulantı, iştahsızlık, bitkinlik ve uyku bozuklukları görülmesi sıradandır. Ancak ısrarlı bir biçimde devam eden bitkinlik, gönülsüzlük, alaka kaybı, mutsuz ve yeisli olmak, ciddi dikkat dağınıkları, devamlı ağlama hali, duyarlılık, umutsuzluk ve kötümserlik, fazla hiddet ve asap varsa, anne adayına gebelik bunalımı teşhisi koyuyoruz. Bu duygu vaziyeti anne adayının gebeliği zamanınca tam kumpasını ve yaşama bakışını tanımlar, anne adayının psikolojisinde ortaya çıkan başkalaşımlar bebeğin sıhhatini ve gelişimini de etkilediği için gebelik bunalımın kollandığı gidişatlarda kesinlikle yardım almak zorunludur.

Bunalım erken doğuma yol açıyor

Araştırmalar çağdaş çağın meseleyi olarak çok yaygın görülen gebelik bunalımın erken doğuma kadar varan negatif neticelere yol açabileceğini göstermektedir. Bu sebeple gebelik bunalımın rehabilitasyon edilmesi zorunlu.

Anne adayı ‘Karnım gelişti eşim hoşlanmaz’ evhamı taşır

Gebelik sırasında anne adayına özel ve değişik yanaşılması gerektiğini kaydolan Gezer, bu mevzuda en büyük misyonun baba adayına düştüğünü söyledi. Gezer, anne adayına bu külfetli süreçte takviye olmanın ve yanında olduğunu sezdirmenin zorunlu olduğunu da söyleyerek şöyle konuştu:

“Baba adayı, eşine, gebeliğin ve bebeğin kendisi tarafından da coşkuyla beklendiğini ve istendiğini ifade etmelidir. Ayrıca kilo almak, fiziksel birtakım farklılıklar yaşamak gebeliğin natürel süreci içinde beklenen bir vaziyet olsa da anne adayını en çok kasvete sokan mevzu budur. Artık sevilmediğini, daha önceki vücutsal görüntüsüne kavuşamayacağını düşünen anne hormonlarının da yol açtığı fazla hassasiyet sebebiyle ehemmiyetli psikolojik kasvetler yaşayabilir.”

Fiziksel görünümüyle alakalı şaka yapmayın

Anne adayına gebelik zamanınca takviye olunması gerektiğini de belirten Gezer, alışveriş ve hekim hakimiyetlerine baba adaylarının da gitmesini önerdi. Gezer, “Baba adayları çok dikkatli olsunlar. Bu yarıyılda asla fiziksel vaziyetiyle alakalı mizahlar yapılmamalıdır. Bebekle alakalı tam işlerde, alışverişte ve hekim hakimiyetlerinde kesinlikle yer almak gerekir. Ayrıca anne adayının yaşadığı kaygıları hafife almamak, duygu ve düşünceleriyle alay etmemek de ehemmiyetlidir. Baba adayının davranışları çok ehemmiyetlidir. Gebelik bunalımı mevzubahisi ise kesinlikle psikiyatrik ya da psikolojik takviye alınmalıdır. Bu süreçte de anne adayının yanında olunmalıdır” diye konuştu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.