Site rengi

Tasarım

ALTIN 805,58
DOLAR 13,5350
EURO 15,2649
BIST 1.943,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Çok Bulutlu

Fazla sevgi hasar verir mi

16.04.2021
86
A+
A-

Duyguların fazla yaşandığı, bu duyguların bireyin davranışlarını hakimiyet edemez hale getirdiği gidişatlarda kendini gösteren sevgi zehirlenmesi, sevgi duygusunu yoğun yaşayan şahıslarda fazla odaklanma, hakimiyet duygusu, evham hali biçiminde bulgular gösteriyor.

Üsküdar Üniversitesi Feneryolu Polikliniği Uzman Muayenehane Psikoloğu Zehra Erol sevgi zehirlenmesine karşı çiftleri uyarıyor. Çok fazla hoşlanmanın negatif bir gidişat olmadığını vurgulayan Erol duygular fazla olduğunda tavırların hakimiyet edilemez hale geleceğini ve bireye hasar verici olabileceğini belirtiyor. Öyle ki yaşanan bu yoğun duygular bireyin algılarını daraltıp bazı şeyleri görmesini de yasaklıyor. Uzm. Psk. Erol bir misalle vaziyeti açıklıyor.

Yoğun sevgi yaşayan birey karşısındakinden gördüğü alakaya odaklanırken aynı bireyin aşağılayıcı, hakaret eden tavırlarını göremeyebilir. Karşımızdakini ve ilişkiyi reelci bir biçimde görmemizi maniler. Tutumlarımız üzerinde de apaçık tesirlerde bulunur. Beğenilen bireyin merkezde olmasını ve mutluluğun o bireye bağımlı olmasına neden olur. Sevgi duygusunu yoğun yaşayan şahıslarda ilişki üzerinde fazla odaklanma, hakimiyet duygusu, evham içi içedir. Bu şahıslarda yoğun sevgi coşku ve evham birbirine karışmıştır. Bu sebeple de bu yoğun duygular bir yandan şahsı yorsa da yoğunluğun verdiği coşku duygusu da tatmin edicidir.”

Erol, fazla sevgi yaşayan bireyin karşısındaki için ise gidişatın aynı olmadığını söylüyor.

“Başta coşku veren bu gidişat sonrasında zorlayıcı olabilir. İlişkide sevgisini göstermek için fazla verici davranan, bunu karşısındakine sezdiren bireyin temennileri karşısındakinin özelliklerini de dikkate alarak değil tamamen kendi gereksinimlerine odaklı şekillenecektir. Fazla sevgi yaşayan birey temennileri hakikatleşmeyince bunu bazen dolaysız, bazen de dolaylı yoldan ifade eder. İstediği oluncaya kadar da karşı tarafı güçler.”

Karşı taraf için gidişat boğucu hale geldiyse ilişki alarm verir diyen Psk. Zehra Erol, beğenmek ile karşı tarafı boğmak arasındaki farka dikkat topluyor.

Günde 3-4 defa aranmayı sevginin ifadesi olarak gören birey 1 defa arandığında bunu noksan görecek ve karşı taraf onu 3-4 defa arayana kadar zorlayacaktır. Bu olmadığında da surat asarak, inciterek, bunun doğru olduğunu vurgulayarak istediğini yaptırmaya çalışacaktır. Bu vaziyet de karşı tarafın kasvet yaşamasına neden olur. Karşınızdaki için gidişat boğucu hale geldiyse ilişkiniz alarm veriyordur. Sevginizi göstermek ile karşınızdakini boğmak arasında fark vardır. Yüzme bilen birine fazla müdahale ettiğinizde yüzme bilen birey bocalayıp, boğulmak için taban oluşuyorsa ilişkide de fazla müdahale boğucu hale gelmesine neden olur. Yoğun sevgi yaşayan bireyler bunu hakimiyet tavırlarıyla şekillendirirler.

Bu 3 tavra dikkat

·Karşısındaki bireyin alakasını, dikkatini sürüklemek için fazla çabalayarak
·Karşısındaki bireyin meselelerini üstlenip çözmeyi kendine vazife edinerek
·Fazla gözeterek

Bu üç davranışta başta cazip gelebilir. Oysaki esasta fazla sevgi arz etme kapsadığından benmerkezcilik de kapsar. Bu biçimde fazla tepkileri olan sevgisini bu biçimde gösteren bireyler karşısındakinden de eş tepkiler bekleyeceklerdir. Bu olmadığında da beğenilmediğini düşünüp sevgiyi alabilmek için çabalayacaktır. Bu tavırlar karşı tarafın özel alanlarını da daraltacağından birey sanki sevgi zehirlenmesi yaşar. Zira ilişki her tarafını sanki abluka etir. İlişkide soluk alacak boşluklar olmaz.

Yukardaki davranışlarda olduğu gibi görünüşte iyi hedefli olduğu için sevgi- hiddet çatışması da yaşatır beğenilen bireye. Bir yandan korunmak, meselelerin çözülmesi şahsı mutlu ederken öbür yandan da fazla müdahale bireyin kendini kıstırılmış sezmesine neden olur hiddet uyandırır. İlişki sürecinde fazla sevgi içinde evham, hakimiyet duygusu ve dargınlık gibi değişik duyguları da barındırır. Duyguların şiddeti ve yoğunluğu tavırlarımızı tanımlar. Bu sebeple duygularımızı belirleme ve uygun biçimde gösterme ilişkinin devamlılığı açısından oldukça ehemmiyetlidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.