Site rengi

Tasarım

ALTIN 524,31
DOLAR 9,2220
EURO 10,7186
BIST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21 °C
Hafif Sağanak

Farklı ülkelere ait doğum adetleri

20.04.2021
70
A+
A-

Tüm dünyada, günde vasati 360.000 bebek doğuyor! Doğum dünyanın her yerinde aynı olsa da, ananeler, adetler ve doğum ile alakalı inanışlar kültürden kültüre değişiklik gösterebiliyor…

İşte farklı ülkelere ait doğum adetleri:

Türkiye: Lohusa şerbeti

Her türlü tatlıya pek düşkün kültürümüzde, cinsli çeşit şerbet de günlük yaşamın bir parçası. Doğumdan sonra hazırlanıp hem yeni anneye hem de davetlilere ikram edilmesi adet olan lohusa şerbeti, bugün hala uygulanan bir anane. Bu şekerli, baharatlı şerbetin aynı zamanda anne sütünü artırdığı da öğreniliyor.

Bali: Plasentayı gömmek

Bali’de ve etraf ülkelerde plasentayı gömmek çok daha önceki bir anane. Bizim kültürümüzde de ‘bebeğin eşi’ olarak anılan plasenta, Bali kültüründe çok daha önceki zamanlardan beri canlı ve ehemmiyetli bir uzuv olduğu için hürmet görüyor. Ananeye göre doğumdan sonra plasenta arınılıyor, kilden bir kaba veya bir Hindistan cevizi kabuğuna konuluyor. Hindu felsefesine ait bazı kadim simgeler bu kabın üzerine işleniyor. Kabın içindekiler özel beyaz bir kumaşa sarılıyor ve şayet bebek erkekse, bu ‘plasenta kabı’ özel bir ritüelle konutun kapısının sağ tarafına gömülüyor. Bebek kızsa da aynı biçimde, konutun soluna gömülüyor. Şayet konutun bahçesi gömme merasimi için uygun değilse, ‘plasenta kabı’ ummana da atılabiliyor.
Plasenta gömüldükten sonra dualar, mantralar okunuyor, tütsüler yakılıyor. Olasıysa gömülen yerin yakınına, hayvanlardan ve makûs ruhlardan gözetmek için, bir Pandunus ağacı bir cins mini-palmiye dikiliyor. 42 gün süresince konutta bir tütsü ve mum yakılıyor. Plasenta ve ağacı da bebek beslendikçe, yıkandıkça besleniyor ve onun yaşamının bir parçası olarak kabul ediliyor…

Brezilya: Armağanleşmek

Tüm dünyada yeni doğum yapmış olan anneye armağan götürme ananeyi yaygın. Ancak Brezilya’da, anneyi ve bebeği görmeye gelen davetlilere armağanlar verilmesi ananeyi yaygın. Hatta çoğu anne, sağlık kurumuna gelen davetlilerine hemen armağanlarını ibraz ediyor!

Almanya: Mutterpass

Almanya’da da yeni annenin işini basitleştirmek ve bebeği rahat ettirmek için doğum sonrasında uygulanan bazı ananeler yaygın. Ancak burada her gebenin bildiği bir uygulama hala yapılıyor: Mutterpass ismi verilen bir defter, gebeliğin başında anneye veriliyor ve gebelik süresince yapılan tüm hekim-ebe ziyaretleri bu deftere anekdot düşülüyor. Böylece annenin ve bebeğin sıhhat gidişatının kaydı yakalanmış oluyor.

İsrail: Brit Milah

İsrail’de erkek bebeklerin doğumdan 8 gün sonra sünnet edilmesini içeren ritüel süresince bebeğin ismi veriliyor ve duyuruluyor. Özel ananesel yemeklerle kutlanan bu süreç, Brit Milah olarak adlandırılıyor.

Japonya: Ansei

Japonya’da gebelik ve doğumla alakalı ananeler, esasta bizim kültürümüze de azıcık benziyor. Yalnızca bayanların olduğu doğum odalarında ve doğum konutlarında doğum yapan bayanların, doğumdan sonraki 3 haftayı konutta geçirmesi bekleniyor. Kendi ailesinin evinde dinlenen ve analığa alışan bayana değişik aile azaları dayanakçı oluyor.

Hollanda: Konutta doğum

Daha Önceki zamanlardan beri Hollanda’da günlük yaşamın bir parçası olarak kabul gören doğum, bugün de çoğunlukla konutlarda reelleşiyor. Tüm ülkede doğum yapan bayanların %20’si kendi evinde doğuruyor. Bu oran, değişik ülkelerdeki konut doğumlarına göre şu anda azamiyi.

Nijerya: İlk banyo

Doğum sonrası anne ve bebek bakımı sıradan bir süreçtir ama Nijerya’da, ‘Omugwo’ ananeyi çok umursanıyor. Bu ananeye göre, bebeğin ilk banyosunu büyükanne ya da teyzeler yaptırıyor. Anneye yalnız olmadığını ve destekleneceğini göstermek emeli ile ilk aylarda ailenin bayanları lohusayla ve bebekle yakından ilgileniyor.

Pakistan: Aqiqah

Aqiqah, genel olarak bebeğin saçının traş edilmesini, bebeğe ad verilmesini ve bebek için kurban kesilmesini kapsayan bir dizi merasim. Sadece Pakistan’da değil, bazı İslam ülkelerinde de sürdürülen bu merasimler, bebeğin doğumundan sonraki 7., 14. ya da 21. günde yapılıyor.

Amerika: Bebek battaniyesi

Amerika’nın genelinde, doğumun mucizesini sembolize eden eş misalde bebek battaniyeleri yaygın. Her yeni tabiatın sarılı olduğu battaniyeler çoğunlukla el örgüsü, eş renklerde ve modellerde oluyor. Hatta bazı sağlık kurumularda dahi bu ananesel bebek battaniyelerine eş özel sağlık kurumu battaniyeleri veriliyor.

Latin Amerika: Karantina

Latin Amerika’daki ülkelerde, doğumdan sonraki yarıyıl için “La Cuarentena” Karantina ismi verilen bir anane sürdürülüyor. Lohusa bayan, altı hafta süresince yalnızca kendisiyle ve bebekle ilgileniyor. Seks yok, ağır etkinlik yok, hafif gıdalar var! Ailenin geri kalanı konutun işleriyle ilgileniyor ki yeni anne rahat etsin, bu altı haftayı analığa alışarak geçirebilsin…

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.