Site rengi

Tasarım

ALTIN 916,76
DOLAR 15,6270
EURO 16,3743
BIST 2.390,79
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22 °C
Parçalı Bulutlu

Estetikte doğru öğrenilen yanlışlar

06.07.2021
100
A+
A-

İmep Estetik’deri Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı, göz kapağı ameliyatı, burun estetiği, meme büyütme, liposuctionla yağ aldırma ve botoksla gençleşme gibi estetik operasyonlar mevzusunda doğru öğrenilen yanlışları açıklıyor.

Estetik operasyonlarda doğru öğrenilen yanlışlar neler?

Yanlış 1: Gözkapağı ameliyatları hastanın görme yetisinde mesele yaratabilir.

Doğru: Yaşlanmanın tesiriyle göz kapağı düşebileceği gibi bazı bireylerde göz kapağı irsiyetsel olarak da düşük olabilir. Bu vaziyet kimi zaman bireyin görmesine hasar verebilecek boyutlara varabilir. Her yaş grubundan hastaya bu şikayetlerle operasyon yapılıyor. Gözkapağı ameliyatları, göze hasar vermenin aksine bir hayli hastada görülen ileri yaşa bağlı göz kapağı kaynaklı görme güçlüğünün önlenmesi açısından çok faydalıdır.

Yanlış 2: Estetik burun ameliyatından sonra burunda ağrı ve acı oluşur. Ameliyat sonrası gözlük takılmaz.

Doğru: Estetik burun ameliyatından sonra hasta burnunda ağrı sezmez. Burun ağrısı ya da acısı olmaz. Kemiklere müdahale yapılması ağrı nedeni sanılarak, kemik kırılmadan ameliyat yapılması istenmektedir. Burun kemikleri kırılmaz, özel aletler ile kesilir ve bu harekât ağrı oluşturmaz. Estetik burun ameliyatından 1 hafta sonra yani alçı çıktıktan sonra gözlük takmaya başlanmasında hiçbir mahzur yoktur.

Yanlış 3: Estetik burun ameliyatından sonra burun düşebilir.

Doğru: Son yıllarda burnu oluşturan her yapıyı ayrı ayrı ele alan muhtelif ameliyat teknikleri büyüdü. Bunlar uygulandığında hiçbir hastada burun düşmesi problemi oluşmaz. Ancak burun ucu hareketli bir yapı olduğu için burun ameliyatı sırasında doğru teknikler uygulanmazsa, zamanla yerçekiminin tesiriyle alt doğru düşebilir. Estetik olarak güzel bir görüntü oluşturmayıp, soluk alma problemlerine yol açabilir.

Yanlış 4: Estetik burun ameliyatından sonra tamponlar acı vermez ama soluk alma meseleyi yaşanabilir.

Doğru: Tampon, burun drenajina izin vermeyip çıkarılırken hastaya acı verir. Bu sebeple son yıllarda Silikon splint seçim edilmektedir. Silikon splint, tampona kıyasla soluk almaya izin verir ve çıkarılırken de hastaya acı vermez. Silikon splintler, rahatça burun kanamasına yol açmadan çıkartılırlar. Ameliyattan sonra ilk hafta silikonlar soluk almaya kısmen de olsa izin verirler, silikonlar alındıktan sonra ise hiç bir mesele kalmaz, sıradan soluk almaya devam edersiniz. Ayrıca, ameliyata bağlı soluk alma meseleyi bir yana, hastalar ameliyatlardan sonra burundan daha iyi soluk almaktadır.

Yanlış 5: Rahat bir soluk için burun içi, estetik görünüm için burnun dışı ameliyatı yapılır. Genç yaşta burun ameliyatı yaptırılmaz.

Doğru: Uzun yıllardan bu yana devam eden uygulamalar sonrası yerleşen yanlış kanılardan biri de soluk almak için burnun içi, estetik olarak hoşlaşmak hedeflendiğinde ise burnun dışının ameliyat edildiği kanısıdır. Artık günümüz çağdaş burun ameliyatları çağında, bu yaklaşım terk edilmiştir. Hem burun içi hem de dış zarı soluk almada aynı oranda tesirlidir. Estetik emelli burun ameliyatları, kızlarda 17, erkeklerde 18 yaşından itibaren yapılmaktadır. Şayet temel şikayet burundan soluk almakta eforluk ve ciddi burun çarpıklığı ise, çok daha erken yaşlarda bile bu ameliyatlar yaptırılabilir.

Yanlış 6: Erkeklerde estetik burun ameliyatı natürel durmaz.

Doğru: Erkeklerin estetik burun ameliyatlarına yaklaşımı her zaman kadınlardan değişik olmuştur. Ameliyat olduğu kısmen emin de olsa bir bayan bunu mesele etmez iken, bir erkek için bu vaziyet ciddi bir stres kaynağı olabilir. Erkek ideal burun yapısı kadın ideal burun yapısından değişiktir. Bu kaidelere uyan burun biçimi bilgisayarda hasta ile birlikte tespit edildikten sonra, bire bir ameliyat sırasında uygulanmaktadır. İkinci safhada ise, netice mevzusunda ikna olan hastalar ameliyat ve sonrası ağrı ile alakalı yersiz fobilerini yenerler. Günümüzde genel anestezi son derece tehlikesiz bir yöntemdir. Hasta da ek bir sağlık problemi yok ise rutin testler uygulanarak ameliyata hazırlanır. Ağrı mevzusu ise yanlış öğrenilen bir öbür konudur. Burun ameliyatı sonrasında hastalar ağrı sezmezler.

Yanlış 7: Estetik operasyonlar için yaz ayları uygun değildir.

Doğru: Yazın yalnızca yüz teninin soyulduğu ameliyatlar yapılmaz, bunun dışında her türlü estetik ameliyatlar yapılabilir. Öbür mevsimlerden değişik olarak hasta ameliyat sahasını, yani dikiş atılan bölgeyi güneşderi gözetmelidir. Bunun için yüksek koruma etmenli güneş kremleri, şapka ve şemsiye kullanılabilir.

Yanlış 8: Burun ameliyatı sonrası denize girmek tehlikelidir.

Doğru: Burun estetik operasyonlarında bir öbür kaygı da iyileşme sürecidir. Geliştirilen yeni ameliyat teknikleri ile şahıs hiçbir morarma yaşamadan kısa vakitte istediği burna sahip olduğu gibi muhtemel morlukların iyileşme vakti de çoğunlukla 1 haftayı geçmez. İyileşme sürecinde deniz suyu spreyleri ilaç olarak, burnun daha kolay iyileşmesi için kullanılır. Bu nedenle özellikle estetik burun ameliyatından 10 gün sonra hastalara denize girmeleri önerilir. Deniz suyu ödem çözücü tesiri sayesinde sprey kullanmadan, natürel yollarla iyileşmeye katkı sağlar, iyileşme süresi kısalır.

Yanlış 9: Meme takmayı ya da meme küçültme operasyonu sonrası kanser tehlikeyi görülebilir.

Doğru: Bugüne kadar meme büyütme amacıyla kullanılan meme takmalarının, meme kanseri dahil hiçbir hastalık tehlikesini artırdığına dair rastgele bir bilimsel bilgi bulunmamaktadır. 21.yüzyıl tıbbının vardığı kanı şudur ki silikon ve titanyum beden dokularına en iyi uyum sağlayan materyallerdir. Titanyum sert dokuları desteklemek emelli kullanırken, yumuşak dokuları büyütmek için silikon kullanılmaktadır. Meme büyütme emelli yerleştirilen silikonlar 50 yıldır kullanılmaktadır ve henüz sıhhate hasarlı bir tesiri tespit etilmemiştir. Rastgele bir kanser tipiyle iletişimi olduğu yönünde bir belirti de bulunmamaktadır.

Bu noktada meme takmalarının kullanımı ile alakalı tek mevzu takmalı memelerin mamografi ile değerlendirilmelerinin oluşturabileceği eforluktur. Son yıllarda takmaların daha çok adale altına yerleştirilmesi öbür bir ifadeyle takmayla meme dokusunun fiziksel temasının eksiltilmesi mamografi değerlendirmesindeki bu eforluğu eksiltmiştir. Aynı zamanda bireyin dikkatini memeye yönelteceği ve rutin meme muayenelerini aksatmadan yapacağı için muhtemel meme kanseri büyümesi gidişatında daha erken tanı konulmasını sağlar. Vasati her 10 kadından 1 tanesinin meme kanserine yakalandığı düşünülürse erken tanı en ehemmiyetli mevzuyu oluşturmaktadır. Bu da kansere rehabilitasyon edilebilir devrede tanı konmasını sağlar. Meme küçültme ameliyatı sayesinde, direk meme dokusu eksiltildiğinden, kanser geliştirebilecek hücre eksiltilmiş olmaktadır. Tüm bunlar sayesinde diyebiliriz ki, meme ameliyatlarının meme kanserini önlemede ve erken teşhis mevzusunda pozitif tesirleri vardır.

Yanlış 10: Takma ve meme küçülte operasyonu sonrası kadınlar bebeklerini emziremez.

Doğru: Takmanın meme dokusuyla rastgele bir teması yoktur. Takma memenin arda ya da meme adalesinin arda yerleştirilir. Böylece emzirme mevzusunda hastalar hiç bir mesele yaşamaz. Meme küçültülmesi sonrası kalan meme dokusunun meme başıyla olan iletişimi ameliyat sırasında kesilmediği için memenin süt verme fonksiyonu etkilenmez.

Yanlış 11: Meme büyütme ameliyatında kullanılan takmanın belirli bir zaman sonra değişmesi gerekir.

Doğru: Takmaların belirli bir zaman sonra değişmesi gerekmez. Çok ender olarak ilk bir yıl içinde silikonun çevresindeki çeper kalınlaşıp, kapsül dediğimiz sert yapıyı oluşturabilir. Böyle bir gidişatta hastaya ağrı hissi verme olasılığına karşı silikon çıkarılır. Hemen yenisiyle değiştirilebilineceği gibi beden dinlendirilip, bir müddet sonra yeni bir takma da konabilir.

Yanlış 12: Meme takmayı ameliyatından sonra göğüsler sarkmaz.

Doğru: Fazla kilo alınırsa veya bedene oranla çok büyük takma kullanılmışsa göğüste sarkma olabilir.

Yanış 13: Şeker hastaları Liposuction yaptıramaz.

Doğru: Millet arasında öğrenilenin aksine şeker hastaları Liposuction yaptıramaz grubunda değildir. Hatta bu ameliyatlardan en çok faydalanacak gruptadır. Özellikle şeker hastalarında tablo iyiye giderken, Liposuction kiloya bağlı tansiyon hastalarına da faydalı oluyor. Tip 2 diyabet hastalarında bedendeki yağ oranını eksiltmek, hastaya sistemik hastalıklar geliştirmemesi için yardımcı olarak pozitif tesirler yapar. Amerika’da Liposuction şeker hastalığı için uygulanan rehabilitasyonlardan bir tanesidir. Liposuction’ın psikolojik faydalarına gelince, pek çok hastada mevcut olan minör depresyonun düzelir. Hasta hayatla ve kendiyle daha barışık, daha mutlu ve yararlı bireyler haline dönüşür. Liposuction bu yönleriyle yalnızca estetik için değil, sağlık için de faydalı olabilen bir yöntemdir.

Yanlış 14: Liposuction ile zayıflamak sağlıklı değildir.

Doğru: Genetik özellikler nedeniyle bedenin belli bölgelerinde biriken ve asimetriye neden olan fazla yağlardan Liposuction ile kurtulmak muhtemeldir. Bel bölgesine ya da kalçaya oturmuş, verilmesi güç yağlardan kurtulmak için liposuction yaptırmak hastanın sıhhatine pozitif katkı yapacağı için faydalı bir uygulamadır.

Yanlış 15: Uzun süreli botoks uygulaması hasarlıdır. Botoks uygulanan bölge daha öncekisinden daha makûs görünür.

Doğru: Estetik operasyon yaptıran hastalar, ameliyat, botoks ya da yağ dolgusu gibi uygulamaların evvelindeki görüntülerini unutma meylindedir. O sebeple botoks tesiri son bulduğunda şahıs harekât evveli halini unuttuğu için botoksun o bölgeyi daha makûs yaptığını düşünür. Bu hastalarda sıkça tesadüfülen bir gidişattır. Bu nedenle uygulanacak tam operasyonlar evveli ve sonrası resimler çekilip, her hasta için arşiv çalışması yapılır.

Yanlış 16: Yağ dolgusu operasyonlarında hastalık kapma tehlikeyi vardır.

Doğru: Yağ transferi; bireyin bedeninin rastgele bir yerinden alınan yağın, bedeninin başka bir yerine enjekte edilmesi harekâtıdır. Her hastaya kendi yağı enjekte edildiğinden hastalık kapma tehlikeyi de yoktur.

Yanlış 17: Sezaryen doğum ile karın germe operasyonu beraber yapılabilir.

Doğru: Bu iki operasyonun aynı anda yapılması uygun değildir. Karın bölgesinin kendini derlemesi ve son halini alması için bir müddet beklemek gerekir. Bu sebeple sezaryen doğum ile aynı anda karın germe harekâtı asla önerilmez, en az 6 ay beklemekte fayda vardır.

Yanlış 18: Kepçe kulak operasyonları yalnızca yetişkinlere yapılır.

Doğru: Kepçe kulaklar bir hayli çocukta psikolojik ve ruhsal meselelere neden olur. Bununla birlikte sosyal hayattaki yansımaları çocukları negatif tesirler. Kepçe kulak ameliyatları 5-6 yaşından itibaren yapılabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

maltepe escortümraniye escort