Site rengi

Tasarım

ALTIN 795,35
DOLAR 13,4335
EURO 15,2303
BIST 1.976,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2 °C
Çok Bulutlu

Erken tuvalet eğitimi kabızlığa yol açabilir

03.05.2021
114
A+
A-

Çocuklarda sık görülen kabızlık; ateş, kusma, dışkıda kan, kilo kaybı gibi bir hayli meseleye yol açıyor. KabızlıkLif bakımından zengin gıdaları harcamak gerektiğini belirten Medical Park Bahçelievler Sağlık Kurumu Çocuk Cerrahi Uzmanı Dr. Pelin Nigar Oğuzkurt, “Kabızlığın önüne geçmek için çocuğun tuvalette oturması sağlanmalı. Ilık bir banyo ya da meşrubatlar dışkılama hissini çoğaldırır. Kabızlık sonrasında da çocuk istemsiz olarak kakasını kaçırabilir. Böyle gidişatlarda çocuğun cezalandırılmaması gerekli” dedi ve öğrenilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

Çocuklarda kronik kabızlık çok sık görülen problemlerden biridir. Kabızlık; dışkılama sıklığında eksilme, sert veya sızılı dışkılama barsak hareketi olarak belirlenir. 1-4 yaş arasındaki çocuklar genellikle günde 1-2 kere ve yüzde 90’ından aşırısı en geç günaşırı dışkılar. Çocuktaki kabızlık meselesini gidermek için kronik kabızlığın nasıl büyüdüğünü kavramak gerekir. Zira çocuklarda kabızlığa bir hayli etmen neden olabilir. Ama genellikle geçici olmakla beraber görülen en sık nedenler erken tuvalet eğitimi ve perhiz farklılıklarıdır.

Kronik kabızlık başka meseleler doğurabilir

Çocuklarda kabızlık genellikle geçici ve ehemmiyetsiz bir gidişat olarak görülür. Ancak kronik kabızlık başka meseleleri doğurabilir veya altta uyuyan başka bir hastalığın bulgusu olabilir. Bu sebeple iki haftayı geçen kabızlığa ateş, kusma, dışkıda kan, karın şişliği, kilo kaybı, makat makat etrafında sızılı yırtıklar, barsağın anüsden dışarı çıkması gibi başka belirtiler de eşlik ediyorsa, hekime müracaat etmek gerekir.

Ağrı sürüklememek için kakasını yakalayabilir

Kronik kabızlığın ilk sebebi sızılı barsak hareketleridir. Böyle gidişatlarda çocuk, sızıyı yaşamamak için kakasını yakalamayı bilir. Çabuk bir barsak hareketi olduğunda birkaç dakika adalelerimizi sıkarak acil gidişat geçene kadar bunu erteleyebiliriz. Yetişkinler uygunsuz her gidişatta barsak hareketini yasaklayabilirler ancak yetişkinler gidişat uygun olduğunda en kısa zamanda tuvalet lüzumlarını bitirmek gerektiğini kavrayabilirler. Ağrı fobisi sebebiyle barsak hareketini yasaklayan bir çocuk bunu tekerrür tekerrür yaparak dışkılamayı maniler. Dışkılamayı yasaklamak için bacaklarını çaprazlar, kalçalarını sıkar ve surat ifadesi değişir. Bunun dışında çocuklar bir hayli sebeple dışkılamayı geciktirirler. Oyunu vazgeçmek ve konuttan farklı bir yerde tuvalete gitmek istememe gibi nedenler, bunların arasında yer alabilir.

Kaka hakimiyeti olmayan çocuğu cezalandırmayın

Dışkılamayı geciktirme vaziyetlerinde; çok ölçüde sert gaita rektumda birikir. Zaman içinde rektum genişler ve gerilmeye daha az duyarlı hale kazanç. Dışkı parçaları ufalar ve çocuk farkında olmadan çamaşırına geçer. Bu farkında olmadan dışkı kaçırma sebebi ile iç çamaşırının pislenmesi vaziyetidir. Bazen sütun kasıldığında, akışkan gaita rektumdaki sert gaita etrafından fışkırılarak kabızlığı olan çocuğun ishali olduğu izlenimini verir. Kabızlık ve sonrasında büyüyen gaita kaçırmada çocukların kaka hakimiyeti yoktur, bunun için yargılanıp cezalandırılmamaları gerekir. Bu sebeple utanırlar, lekeli çamaşırlarını gizlemeye çalışırlar ve koku değişik aile bireylerini rahatsız ettiği halde iç çamaşırlarını değiştirmek istemezler. Başka çocukların alay etmesi sebebiyle veya utandıkları için mektebe gitmek de istemezler.

Beslenme biçimi kabızlığa etkiliyor

Kabızlığın bir hayli sebebi bulunuyor. Bunlardan biri erken tuvalet eğitimi. Bu yarıyıl, çocukla anne-baba arasında bir savaş haline gelebilir. İstemli yakalama giderek istemsiz bir alışkanlığa dönüşebilir. Beslenme biçimi de kabızlığı etkileyen vaziyetler arasında görülüyor. Perhizdeki farklılıklar, lif bakımından zengin yiyeceklerin harcanmaması, bütün akışkan perhizden katı yiyecek içerikli rejime geçilmesi kabızlığın sebepleri arasında gösterilebilir.

Öte yandan yolculuk, stres gibi rutin farklılıklar, ilaçlar, inek sütü alerjisi ve aile hikayesi de kabızlıkla ilişkili olabilir. Neden ne olursa olsun detaylı bir hikaye taraması gerekir. Kabızlığın ne zaman başladığı, günlük etkinlikleri, evvelki ve şimdiki tuvalet alışkanlığı, dışkılama sıklığı, dışkının biçimi, kanama olup olmadığı, kullandığı ilaçlar, perhizinin detayları bilinmelidir. Tetkikte karında şişlik, kitle veya yumru, makatın meskeni, çatlak olup olmadığı görülür. Buna ek olarak makattan tetkik yapılarak kanama olup olmadığı hakimiyet edilir. Karının radyolojik görüntülenmesi, tıkanıklık vaziyeti ve dışkının meskeni ve ölçüyü hakkında bilgi verir. Bu belirtilere göre daha ileri muayeneler ve tahliller gerekip gerekmediğine karar verilir.

Kabızlık rehabilitasyon biçimleri

Rektumu boşaltmak:

Bağırsaktaki büyük sert dışkı yumuşatılıp küçültülerek atılması sağlanır. Ağızdan alınan dışkı yumuşatıcılar dışkıya su sürükleyerek işlev görürler ve alışkanlık yapmazlar. Kana geçmezler ve bağırsakta uzun zaman kalmazlar. Ender olarak aynı zamanda lavman veya fitil kullanılabilir. Bunlar yalnızca kalın bağırsağın alt kısmındaki dışkıyı yumuşatarak arınılmasını sağlar. Çocuk çok şiddetli kabızsa kısa müddetle sağlık kurumuna yatırılması ve özel boşaltıcı lavmanların yapılması gerekebilir.

Rektumu boş yakalamak:

Her ne kadar 2-3 günde bir barsak hareketi olması banal sayılsa da kronik kabızlığı olan çocukların rehabilitasyonu için emel bu değildir. Bu çocukların günlük dışkılamaları olması, rektumda tekerrür dışkı kütlesi birikmemesi açısından dışkılamanın günlük, yumuşak ve sızısız olması gerekir. Günlük barsak hareketlerinin olması rektumda tekerrür dışkı birikmesini önler, kalın bağırsağın banal şekle ve adale tonuna gelmesini sağlar. Bağırsak çalıştırıcılarla kastedilen maksat, tutulmaya çalışılır. Bu çalıştırıcıların dozu her çocuğa göre değişiktir yakın izlemle çocuk için doğru ve yeterli doz ayarlanabilir. Emel günde bir veya iki yumuşak dışkılamayı sağlamaktır. Çalıştırıcıların alımını basitleştirmek içim meyve suyu ile karıştırılabilir. Kabızlığı yenmek için rehabilitasyon alan çocukların ailelerinin yaptığı en büyük kusur bunları süratli eksiltmek veya kesmektir. Mesele kalmadığında, çalıştırıcının dozu 1-2 haftada bir yüzde 25’i eksiltilir. Şayet tekerrür sızısı olursa veya günlük dışkılama durursa eskiki doza dönülür.

Perhiz yapmak:

Kabızlık yapan gıda yoktur. Lif bakımından zengin ve muhtaç besinler vardır. Bu sebeple yeterli lif ölçüyü olan gıdaların verilmesi gerekir. Lif en çok meyvelerde, sebzelerde ve arpa, buğday ve darı gibi hububatlarda bulunur. Yetişkinler günde 25-30 gr lif almalıdır, çocuklarda lif ihtiyacı yaşa göre değişir. Çocuğun lif ihtiyacı sene olarak yaşına 5 ilave edilerek gram türünden bulunur. Bir değişik ehemmiyetli noktada ise yeterli akışkan almayı sağlamaktır. Perhiz alışkanlığı sıhhatli ve yaşam boyu kullanılacak bir alışkanlık olmalı.

Kabızlığı gidermek için;

– Tuvalet eğitimi almış çocukların tuvalette oturması sağlanmalı.

– Ilık bir meşrubat bu hissi artırır.

– Yemeklerden ve özellikle de sabah kahvaltısından sonra tuvalet eğitimi veya oturma için en iyi zamandır. Zira dolu mide çoğu insanda dışkılama lüzumu sezdirir.

– Ilık bir banyo sonrası tuvalette oturmak dışkılama hissini çoğaldırır.

– Minik çocukların tuvalette rahat oturmaları için ayaklarının altına minik bir tabure veya rakımcı koyulması ve dizlerinin kalçadan hafif yukarıyada olması verimlidir.

– Çok minik çocukların gereklilik kullanması veya tuvalette suratlarını duvara dönmeleri daha rahat oturmalarını sağlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.