Site rengi

Tasarım

ALTIN 971,36
DOLAR 16,5512
EURO 17,5678
BIST 2.529,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Hafif Yağmurlu

Erken doğum hakkında öğrenilmesi gerekenler

29.04.2021
289
A+
A-

Erken doğum son adet tarihinden sonra 37. haftaya kadar olan doğumları içeriyor. Tek çocuk bekleyenlerde yüzde 10 oranında görülürken ikiz gebeliklerde bu oran çoğalıyor. 17 yaşın altı ve 35 yaş üstü anne adayları da erken doğum tehlikeyi ile karşı karşıya.

Her bebeğin 9 ay 10 günü anne rahminde geçirmesi en ideal gidişatken, her şeye karşın erken doğumlar olmaktadır. Tıpta ve son senelerde ülkemizde yaşanan büyümelere bağlı olarak artık daha fazla prematüre bebek yaşamda kalabiliyor.

Bir kaç sene evveline kadar prematüre bebekler için hayat hududu 27 haftayken, günümüzde bu hudut 24 haftaya kadar inmiştir. Ancak, erken doğan bebeklerin ehemmiyetli bir kısmı bütün hazır olmadan dünyaya gelmelerinin negatif neticelerini yaşıyorlar.

Bu sebeple doğum uzmanları dünyanın her yerinde erken doğum tehlikeyi taşıyan bebeklerin bir kaç hafta, hatta bir kaç gün daha geç doğmalarını sağlamak için, ellerinden geleni yapıyorlar. Yapılan çalışmalar geciktirilen her gün için bebeklerin hayata kaderlerinin çoğaldığını gösteriyor. Ancak her şeye rağmen erken doğumu yaşayan bir hayli bayan var.

Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Arda Lembet erken doğumu şu biçimde belirliyor: “Sıradan hamilelik süreci 37-40 hafta arasındadır. Doğumun 37. hamilelik haftasından evvel hakikatleşmesi erken doğum olarak adlandırılır.”

Bebek neden erken doğar?

Bebeklerin neden erken doğdukları mevzusunda tek bir neden yoktur.Bu vaka çoğunlukla bir hayli sebebe bağlı olabiliyor. En ehemmiyetli sebeplerden biri çoğul hamilelik. Doç. Dr. Lembet öbür tehlike etmenlerini şu biçimde açıklıyor: “Rahim içi ve dışı enfeksiyonlar, çoğul hamilelikler, amniyon akışkanının fazla olması, rahmin yapısal anormallikleri, rahim iç katmanı içine kanamalar, genetik etkenler, doğumu başlatan fizyolojik mekanizmaların erkenden tetiklenmesi erken doğumun en sık tesadüfülen nedenleri arasındadır.”

Kimler tehlike altında?

Erken doğum mevzusunda belirsiz bir hayli etmen olduğu için tam anne adaylar bu tehlike açısından değerlendirilmelidirler.

Ancak bazı gebelerin bu gidişatla karşılaşma tehlikeyi çok daha yüksek. Doç. Dr. Lembet tehlike altındaki anne adaylarını şu biçimde grupluyor:

-Yaşı 17’in altında, 35’in üzerindekiler

-Birden fazla bebek bekleyenler

– Daha evvel düşük ya da erken doğum yaşayanlar

– Bazı sistemik ve enfeksiyon hastalığı olan hamileler

– Düşük kilolu anne adaylar

– Sigara içenler

– Gebeliğinde vajinal kanama meseleyi olanlar

– Stres altında ve yoğun çalışma koşulları altında yaşayanlar

– Düşük sosyoekonomik vaziyette olan hastalar

Bu tehlike etmenlerini evvelden tespit etmek ve zorunlu ihtiyatları almak çok güç değil. Doç. Dr. Lembet mevzuyla alakalı şunları söylüyor: “Anne kilosunun ve yaşının ideal aralıkta yakalanması, çalışma koşullarının uygun olması, iki hamilelik arası geçen zamanın 1 sene üzerinde olması, sigara ve öbür makûs alışkanlıklardan uzaklaşılması ve mümkün erken doğum eyleminin bel-kasık sızısı, vajinal akıntı ölçüsünde çoğalış, su gelmesi, vajinal kanama gibi lider bulgularının hasta tarafından erken fark edilmesi ve hekime müracaat etilmesi erken doğumu yasaklamada ehemmiyetli miktarda rol oynar.”

“Erken doğumu varsayım, rehabilitasyon ve korunma” programı

Erken doğumu önlemek hekimler için çok ehemmiyetli. Böylece bebeğin hayata uğrunu artırıyorlar. Bu emelle Acıbadem Sağlık Kurumu bünyesinde “Erken doğumu varsayım, rehabilitasyon ve korunma” isimli bir program yürütülecek.

Bu programda yineleyen erken doğum meseleyi yaşayanlar, ciddi vajinal enfeksiyon tespit etilen gruplar, çoğul hamilelikler, tüp bebek usulleri sonrası oluşan hamilelikler yakın bir biçimde takip edilecek.

Bu kapsamda yapılacakları Doç. Dr. Lembet şöyle açıklıyor: “Bu hasta grubunda hamilelik başında ve hatta evvelinde başlayacağımız takip protokolünde, hastaya fertsel tehlike atamayı ve etkin izlem usulünü uygulayacağız.

Bu usuller ve izlem içinde vajinal ve rahim içi enfeksiyon taraması, biyolojik akışkanlar ve anne kanında var olan bir ekip biyokimyasal göstergeçlerin taranması ve ölçümü, servikal ultrasonografi usulünün daha yaygın olarak kullanılması, hasta eğitimi ve bilgilendirmesi gibi pek çok parametreden yola çıkılacaktır.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.