Site rengi

Tasarım

ALTIN 795,35
DOLAR 13,4335
EURO 15,2303
BIST 1.976,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2 °C
Çok Bulutlu

Ergenlik yarıyılındaki bir çocuk fazla kumpaslıysa dikkat

19.04.2021
109
A+
A-

Ergenlik yarıyılında hem ebeveynlere hem de hocalara büyük mesullükler düşüyor. Ergeni hafife almak ve yargılamak, uzak durulması gereken tavırların başında geliyor. Erken büyüyenlerde fazla güven ve saldırganlık, geç büyüyenlerde ise güvensizlik ve kıskançlık duyguları büyüyebiliyor. Ergenlik çağındaki bir bireyin fazla dakik ve kumpaslı olmasının bayağı bir gidişat olmadığını vurgulayan Medical Park Tarsus Sağlık Kurumu Psikoloğu Dilber Demir Baydar, ergenlere karşı dikkat etmesi gereken 10 maddeyi sıraladı.

Erişkinliğe ilk adım olan ergenlik puberte, kızlarda 12-13, erkeklerde ise 13-14 yaşlarında ortaya çıkıyor. Ergenlik yarıyılını tek bir yarıyıl olarak ele almamak; ön ergenlik, orta ergenlik ve ileri ergenlik olmak üzere 3 yarıyılda araştırmak gerekiyor.

Psikolog Dilber Demir Baydar’a göre, hem aile hem de eğitimci olarak her yarıyılın özelliklerini öğrenmek büyük ehemmiyet taşıyor.

Yoğun duygusallık yarıyılı

Ön ergenlik yarıyılının 12-15 yaşları arasını içeren, biyo-fizyolojik metamorfozların yaşandığı yarıyıl olduğunu kaydolan Psikolog Dilber Demir Baydar, “Orta ergenlik yarıyılı 15-18 yaşları arası; yoğun duygusallığın yaşandığı, kalıcı şahsiyetin, benlik hürmetinin, kalıcı kimliğin oluşturulduğu bir yarıyıldır. İleri ergenlik yarıyılı 18-22 yaşları arası; gencin sosyal kimliğini sosyal alana taşıdığı, kuşaklar arası çatışmanın yaşandığı yarıyıldır” diye konuştu.

Bunları sakın yapmayın

Zorlu bir süreç olan ergenlikte, hem ailelerin hem de eğitimcilerin üzerine düşen mesullük de büyük. Psikolog Baydar, ergen ailelerinin ve eğitimcilerin 10 esas tutumdan sakınması gerektiğini vurgularken bunları şöyle sıralıyor:

1-Talebeler arasında fiziksel karşılaştırma, hafife alma, beceriksiz bulma ve yargılama yapılmamalı.

2- Fiziksel olarak talebelerin azametli olup olmaması hocaların değerlendirmelerine tesir etmemelidir.

3- Talebelerin yapmaları gereken faalliklerin, onların kritik yarıyıllarına, hazır bulunuşluklarına uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir.

4- Çocukların bu yarıyılda, özellikle bazı hareket kabiliyetlerinde noksanlıklar göstermeleri natürel karşılanmalı ve geliştirilmeleri sağlanmalıdır.

5- Çocuk ve gençlere müteveccih ihtar ve manipülasyonlar, onların fiziksel gelişim yarıyıllarının özelliklerine uygun olmalıdır.

6- Ergenlerin fiziksel gelişimleri mevzusunda hocalar ve veliler ciddi bilgi sahibi olup, onlara sorunlarına önem vermelidirler.

7- Sınıfta cinsel mevzular anlatılırken orta yol bulma hususunda duyarlı olmak gerekir.

8- Sınıftaki talebelerin fiziksel mevzularda birbirleriyle alay etmelerinin önüne geçmek gerekir.

9- İlköğretimden itibaren kız ve erkeklerin uygun cinsel roller sergilemelerine duyarlı olunmalı.

10- Fiziksel motor büyümede yoğun fertsel ayrılıkların olduğu öğrenilmeli ve onlarla ilişkiler de bu husus her zaman göz önünde yakalanmalıdır.

5 esas mesele yaşıyorlar

Psikolog Dilber Demir Baydar, ergenlik yarıyılında bir hayli mesele yaşandığını da vurguluyor. Baydar, bu meseleleri şöyle özetliyor:

1- Erken ve gecikmiş erinlik: Genetik ve etraf koşullarına bağlı olarak, erinlik bulguları geç veya erken ortaya çıkabilir. Bazen kızlarda 8-9 yaşlarında göğüs gelişimi, 10 yaşlarında da regl görülür. Bu yarıyıla erken giren kızlar, çoğu zaman bunu gizlerler ve bu gidişat onları strese sokar. Erkeklerde böyle bir gizleme gereksinimi olmaz. Erken büyüyenlerde fazla güven ve saldırganlık, geç büyüyenlerde ise güvensizlik ve kıskançlık duyguları büyür. Erkeklerde erinlik gecikmesi kızlardan daha çok olur. Kronik hastalıklar ve beslenme bozuklukları, her iki türde de erinliği geciktirebilir. Erinliğe erken veya geç girmek bazı psiko-sosyal mutluluk ve meseleler getirebilir.

2- Kiloluluk: Ağırlığın boya göre fazla olmasına kiloluluk denir. Şayet kiloluluk, ergenliğe girerken alınan faz la kalori ve streslerin tesiriyle oluşursa, bu mesele olur. Kiloluluk, başka meselelerin de kaynağı olabilir. Bunlara dayanakçı olmak ve meseleleriyle ilgilenmek verimli olur. Erinlik yarıyılında uzuvlar oransız büyüdüğü için gençler zati sıkıntılıdırlar. Kiloluluk onları iyice sıkıntılı eder.

3- ‘O’ beden isteği: Zayıflamak emeliyle diyet yapılması ve bunun fazla bir biçimde uygulanmasıyla kibar bir vücuda sahip olma isteğidir. Fakat bu, bir cins hastalık olan Anorexia Nervosa’ya yol açabilir. Genellikle ergenliğin erken yarıyıllarında kız çocuklarda görülür. Psikolojik sebepli iştahsızlık ve fazla derece de kilo kaybı ile beliren nadide bozukluklardan birisidir. Gençlere kesinlikle bu mevzuda ihtar yapılması gerekir.

4- İskelet bozuklukları: Ergenlikte kemiklerin süratli gelişmesine paralel olarak ‘skolyoz’ ve ‘epifiz’ kayması gibi bazı hastalıklar da ortaya çıkar.

5- İltihaplı Sivilce vulgaris: Bazı hormonların çoğalmasıyla, ergenlikte hem kıllanma, hem de yağlanma alana kazanç. Özellikle 13-18 yaşları arasında oluşan yağ bezlerinin ve kıl diplerinin iltihaplanmasıyla, İltihaplı Sivilce Vulgaris sınan hastalık ortaya çıkar.

Hangisi bayağı hangisi değil

Psikolog Dilber Demir Baydar, ergenlerin bazı tavırlarının ‘bayağı’ olduğunu ve kavrayışla karşılanabileceğini, ancak bazı tutumları için uzman yardımı almak gerekebileceğini belirtiyor. Baydar, bu tutumları şöyle gruplandırıyor:

Bayağı tavırlar

– Mektep için yapması gerekenlerle alakalı tüm mesullüğü üstüne almak.

– Kendini aynı türden olan ebeveynle aynılaştırır.

– Kusurlarından ders alır.

– Manasız kaidelere kızar ve bunu dile getirir.

– Bazen çok itinalı ve duyarlı, bazen bütün aksi olur.

– Ailesiyle bağları rahatlarken, arkadaşlarını çoğalır.

– Yanlış tavırlarının sonunda içtence pişman olur.

– Rahatlıkla farklı duygularını ifade eder.

– Azıcık dağınık, azıcık derli topludur.

– Görüntü ve tutumları ergenlere hastır.

– Hoşlanıldığına inanır, benlik hürmeti yüksektir.

Bayağı olmayan tavırlar

– Mektep ile alakalı her şey için kaygılanmayı anne babasına vazgeçer.

– Kendini karşı türden şahısla aynılaştırır.

– Aynı kusurları tekerrürler.

– Manasız kaidelerin ya hepsine karşı çıkar veya hepsine boyun şayet.

– Hiç kimseyi önem vermez ve değer katmaz.

– Dostlarına alakası az, anne babasına çoktur.

– Pişmanlık dinlemez, kabahati başkasına atar.

– Farklı duygularını ya ifade etmez ya da yalnızca iyi olanları söyler.

– Fazla derecede derli-toplu ve dakik olur; adetlere uyar.

– Görüntü ve tavır mevzusunda ebeveynlere uyar.

– Beğenilmediğine ve kıymetinin olmadığına inanır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.