Site rengi

Tasarım

ALTIN 976,05
DOLAR 16,7832
EURO 17,4971
BIST 2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Ergenlik çatışmalarını önem verin

06.04.2021
139
A+
A-

Çocukluk yarıyılı ile yetişkinlik arasında kalan ara yarıyıl olan ergenlikte, bir yarıyılın sonlanmasının getirdiği üzüntü ile yeni yarıyıla dair belirsizliklerin ve coşkunun iç içe geçtiği, karışık vaziyetler yoğun olarak yaşanabilir.

Anadolu Sağlık Merkezi Ergen ve Psikiyatri Uzmanı Hekim Zafer Atasoy, “Ergenlik yarıyılında konacak yasaklar ve tanınacak serbestliklerin hududunu kesin çizgilerle belirlemek; her genç ve ailesi için ortak hudutlar tanımlamak her zaman muhtemel değildir. Aynı aile içinde dahi kardeşler arasında değişiklikler olmuştur ve olacaktır. Hudutları lüzumlarla beraber sunulacak imkânlar tanımlayabilir. Öbür yandan özellikle ailenin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal gidişat da bu hudutların tanımlanmasında ehemmiyetli yer yakalayacaktır” dedi.

Ergenlikte dost ilişkileri çok ehemmiyetli

Ergenlik yarıyılının 13 – 19 yaşlarını içerdiğini söyleyen Atasoy, “Ergenlik depresyonları ve çatışmaları en fazla 14 – 18 yaş aralığında görülür. Ergenlik çatışmaları ferdin kendi içinde, ailesi içinde ve sosyal civarlarında değişkenlik gösterebilir. Çatışmaların ebatları çok değişik bir yelpaze içinde zengin bulgular kapsayabilir” dedi. Atasoy ayrıca, ergenlik çatışmalarında ergenin yakın etrafında yer alan herkesin değişik bir tesirinin olduğunu ve ergen için kendini cemiyet içinde ifade edebilmenin çok kıymetli olduğunu dile getiriyor. Atasoy, “Ergenin özellikle en yakını olarak gördüğü dostları ehemmiyetli bir yer meblağ. Dostsuzluk bir ergen için en negatif gidişatların başında kazanç. Dost ilişkileri ve tesirleri çoğu zaman öbür tüm tesirlerin önüne geçebilir” diyor.

Sosyal etraf ergenlik çatışmasını etkiliyor

Her gencin yaşadığı ergenlik çatışmaları kimilerinde çok ses getirirken kimilerinde ise fark edilmeyebiliyor. Bu gidişat, gencin içinde bulunduğu sosyal etrafla farklılık gösteriyor. Atasoy, “Gencin içinde yer aldığı sosyal etraf çatışmanın hem şiddetini hem de gidişini derinden tesirler. Ergenlik yarıyılı dış dünyaya açılmanın, ilk adımlarının atıldığı yarıyıl olduğuna göre bu dünyanın şartlarının tesirleri de kaçınılmaz olacaktır” diyor. Yer yakalayacağı ve karakterini sergileyeceği sosyal yapı tarafından kabul edilmenin ergen için çok ehemmiyetli olduğuna değinen Atasoy, sosyal civara ayak yalan gayretinin çatışma kaynağı olacağını belirtiyor.

Yasak ve serbestliklerin hududunu tanımlamak gerek

Ergen ferdin enerjisi ve hudutlarının bilinmez olduğunu bu sebeple ne yapacağını çoğu zaman kendisinin de kestiremediğini dile getiren Atasoy, “Konacak yasaklar ve tanınacak serbestliklerin hudutlarının doğru tanımlanması gerekir. Ergenlik yarıyılında gençler nerede duracaklarını bazen kestiremeyebilir ve dayanağa ihtiyaç dinlerler. Bu desteği de öncelikle aile içinde almaları en uygun olanıdır. Bu yarıyılda hem ailelerin hem de çocukların ve gençlerin her zaman psikolojik takviye almaları gereken vaziyetleri olabilir. Ergenlik yarıyılı, aile içinde çatışmaların daha yoğun bir şekilde ortaya çıkması sebebiyle profesyonel takviye çözümsüz gibi gözüken bir hayli eforluğu yenmede ehemmiyetli derecede rol alabilir” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.