Site rengi

Tasarım

ALTIN 793,64
DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Karla Karışık Yağmurlu

Enginar bir hayli hastalıkla gayret ediyor

31.03.2021
113
A+
A-

Bir Akdeniz nebatı olduğu için ülkemizde bol bulunan enginar; içeriğindeki kuarsetin, rutin, gallik asit ve sinarin sebebiyle kanser, kalp hastalığı, karaciğer bozukluğu, yüksek kolesterol ve diyabet gibi bir hayli sıhhat problemine karşı koruma sağlıyor. Bu yazıda da enginarın rakamsız verimleri hakkında bilgi vereceğiz… Enginar basit harcanabilen, besleyici mineraller ve fitokimyasallar kapsayan bir sebzedir. Çoğu şahsın en hoşlandığı parçası ortasıdır ama hakikatinde en bereketli yeri, yapraklarıdır.

Kolesterolü düşürür

Enginar yaprağı özünün, hastalıklarla gayret edip ömrü uzattığı; 2009 senesinde İngiltere’de yapılan bir araştırma ile delil edilmiştir. 2004 senesinde Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı tarafından yürütülen kapsamlı tahlil ise enginarın, en sık harcanan sebze olduğunu ortaya koydu. Enginar; Amerika’da harcanan ilk dört sebze içinde yer alıyor. Küre enginar olarak öğrenilen ‘milk thistle’ nebatı da dünyanın en daha önceki ve en tesirli sebzesi olarak öğrenilmektedir. Enginar ve enginar yaprağı özü, bedendeki kolesterol seviyelerini düşürüyor. Amerika’da asıllaştırılan 12 haftalık bir araştırmaya katılan 75 hastaya; her gün 1280 miligram enginar yaprağı verilmiş. Araştırma sonunda, kobayların total kolesterol seviyesinde yüzde 4.2 oranında eksilme kaydolunmuş.

Yaprağı sindirim arkadaşı

Enginarın kalp sıhhatine ve yüksek kolesterol hastalarına tesirini araştırmak için yapılan başka bir çalışmada ise enginar yapraklarının rehabilitasyon edici tesirine tesadüfülmüştür. Altı hafta süresince yarım enginar özü harcayan hastalarda, total kolesterol seviyesinin yüzde18.5 oranında eksildiği görülmüştür. Enginardaki yüksek sinarin konsantrasyonu; yalnızca kolesterol değil, sindirim sistemine de katkıda bulunur. Sinarin, safra yapımını uyarıcı olarak öğrenilir ama yağların sindirimini ve absorbe edilmesini de sağlar.

Karaciğerdeki dokuları gözetiyor

Her tasaya takat bir nebat olan enginar; safra yapımını artırdığı için karaciğer sıhhati açısından da çok ehemmiyetlidir. Enginar, flavonoid silimarin kapsayan eforlu bir karaciğer gözeticidir. Karaciğerdeki dokuların hücre çeperlerinin içinde alana gelen lipit peroksidasyon sürecini kumpaslar. Enginarın içeriğindeki bir hayli eforlu polifenol ise prostat kanserinin önlenmesinde rol oynar. Enginar tüketiminin ayrıca meme kanseri ve lösemi rehabilitasyonunun idaresinde de tesirli olduğu öğrenilmektedir. Enginar yapraklarındaki kuarsetin ve gallik asit gibi antioksidanların; kanserli hücre vefatını artırdığı ve kanserli hücrelerin dağılmasını eksilttiği yapılan pek çok araştırma ile ispatlanmıştır. Pek çok araştırma, enginarın inanılmaz bir sebze olduğunu ortaya koymuştur.

Enginar yaprağı urları küçültüyor

Slovak Cumhuriyeti’ndeki Comenius Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada; enginar yaprağı özünün 24 saat içinde lösemi hücrelerini öldürdüğü tespit etilmiştir.

Zeytinyağı ile beraber harcayın

Almanya’daki Georg-August Üniversitesi’ndeki bir araştırmada ise enginardaki nebatsal kimyevilerin, kanser casuslarını bloke ettiği görülmüştür. Beyin uru rehabilitasyonlarında; günde 400 gram enginar yaprağı harcayan hastaların hayat zamanının uzadığı, 2006 senesinde dünyanın saygıdeğer tıp mecmualarında yayınlanmıştır. Zeytinyağı ile beraber harcandığında mide kanserleri üzerinde de ur küçültücü tesiri olduğu bildirilmiştir.

Sütun kanserinde de tesirli

Enginar yaprağındaki sinarin; karaciğer, prostat, meme, yumurtalık, sütun, akciğer ve mesane kanserlerinde de bereketli oluyor.

Hayat niteliğini yüzde 20 artırdı

İngiltere’ deki Reading Üniversitesi’nde, bağırsak belirtili ve hazımsızlık sürükleyen 208 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada; enginar yaprağı ektresinin yüzde 26.4 oranında iyileşme yarattığı kollandı. Hazımsızlık bulguları ise yüzde 41 oranında eksildi. Kobayların hayat niteliği yüzde 20 oranında arkasıydı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.