Site rengi

Tasarım

ALTIN 971,36
DOLAR 16,5512
EURO 17,5678
BIST 2.529,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Hafif Yağmurlu

Ekranlı aygıtlar obeziteye yol açıyor

01.05.2021
126
A+
A-

TV, uslu telefon, tablet gibi öbür ekranlı mahsullerin kullanımı obeziteye neden oluyor.

BariatrikLab Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi kurucusu Prof. Dr. Halil Coşkun, The Journal Of Pediatrics mecmuasında yayınlanan araştırmanın ayrıntıları hakkında şu bilgileri verdi:

24 bin 800 Amerika Birleşik Devletlerili lise talebesi ile iki senede yapılan araştırmada, katılımcılar TV’ye mukayeseyle öbür ekranlı aygıtlarda daha çok müddet geçirdiklerini bildirdiler. Katılımcıların yüzde 19,5’i TV dışı öbür ekranlı aygıtlarda günde 5 saatten fazla müddet geçirdiklerini söylerken, yüzde 7,8’i her gün 5 saatten fazla TV başında müddet geçirdiklerini söyledi. Erkek katılımcıların yüzde 25’ten aşırısı ve bayan katılımcıların neredeyse yüzde 20’si günde en az bir şekerli meşrubat harcadıklarını belirttiler ve erkeklerin neredeyse 2/3’ü ve bayanların 3/4’ü günlük olarak yeterli ölçüde fiziksel etkinlik yapmadıklarını söylediler. Gençlerin 2/3’ten aşırısı ayrıca geceleri 8 saat uyku yatmadıklarını ifade ettiler.

Araştırma neticelerine göre

Netice olarak, araştırmaya katılan gençlerin yüzde 13,6’sında obezite olduğu gözlemlendi.

TV ve öbür ekranlı mahsullerin kullanımı ile şekerli meşrubat tüketimi, fiziksel etkinlik üretimi, uyku kumpası ve obezite arasında ilişki olduğu neticesine varıldı.

Mesela, günde 1 saat TV izleyen gençlerin 1.23 kere daha fazla şekerli meşrubat harcama olasılığı varken, bu sayı günde en az 5 ya da daha fazla saat TV izleyen gençler arasında 2.72. TV izleme süresi çoğaldıkça, obeziteye tutulma tehlikesinin çoğaldığı da görülüyor. Günde 5 ya da daha fazla saat TV izleyenler arasında obeziteye tutulma tehlikeyi, hiç izlemeyenlere göre, yüzde 78 oranında daha yüksek çıktı. Çok TV izleyen erkeklerde beceriksiz fiziksel etkinlik oranı düşükken, bu oran bayan katılımcılar arasında yüksek çıktı. Hiç TV izlemeyen gençlere mukayeseyle, belirli vakitlerde TV izleyen gençlerde yeterli uyku alımının daha az olduğu görüldü.

Günde 5 ya da daha fazla saat ekranlı aygıt kullanan gençler arasında, bu aygıtları hiç kullanmayanlara göre, beceriksiz uyku alımının yüzde 80 oranında daha yüksek olduğu neticesine varıldı. Ayrıca öbür ekranlı makinelerin sıklıkla kullanan gençlerin günde en az bir tane şekerli meşrubat harcama ve beceriksiz fiziksel etkinlik oranlarının daha yüksek olduğu görüldü. Günde 5 ya da daha fazla saat olacak biçimde ekranlı makinelerin azami seviyede kullanımının obezite tehlikesini çoğaldırdığı gözlemlendi ve bu makinelerin günlük kullanım sıklığı ve obezite tehlikeyi arasında bir doz-tavır ilişkisi olduğu neticesine varıldı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.