Site rengi

Tasarım

ALTIN 977,07
DOLAR 16,6503
EURO 17,6392
BIST 2.554,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Eklem sızısı olan çocuklar spor yapmalı

23.04.2021
129
A+
A-

Çocuklarda eklem sızıları, sihrime sızılarıyla karıştırılıyor. Oysa ikisi değişik şeyler. Yapılan istatistiksel çalışmalar, her beş çocuktan birinde romatolojik meseleler olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, eklem sızısı ve sihrime sızısının emin ayırt edilmesi gerektiğini söylüyor. Bu iki sızıyı birbirinden ayıran en ehemmiyetli özellik, sızının yeridir. Sihrime sızıları kemikte olurken romatizmal sızılar eklemlerde olur. Eklem sızılarında, alakalı bölgede şişlik ve hareket kısıtlanması da ilave ediliyorsa, emin bir doktora müracaat etilmelidir.

Eklem hastalıkları, yalnızca diz ve bacakları değil pek çok uzvu tesirler. Çocuklarda görülen romatizmal hastalıklar arasında, misalin ateşle beraber kalp damarlarını yakalayan, yalnızca adaleleri ve cildi yakalayan veya bağırsak damarlarını ve böbrekleri yakalayan romatizmal hastalıklar da vardır. Başka Bir Deyişle bu hastalıkların ortaya çıkan belirtileri geniş bir yelpazede kendini göstermektedir. Bunların yanında kalıtsal romatizmal bir hastalık olan Akdeniz Ateşi de yer alır ki, bu hastalık akraba konutluluğunun sık görülmesi nedeniyle ülkemizde oldukça yaygın bir cinstir.

Sabah’ta yer alan habere göre, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halit Yerebakan, çocuklardaki eklem sızıları hakkında bilgi verdi.

Güneş gözetici krem kullanın

Çocuklarda görülen romatizmal hastalıkların rehabilitasyonunda sıklıkla yapılan bir yanlış var ki, o da bu çocukların hareketlerinin kısıtlanmaya çalışılması. Oysa mevzunun uzmanı olan doktorlar, bu çocukların değişiklerinden daha fazla hareket etmeleri gerektiğini söylüyor, hatta spor yapmaları nasihat ediliyor. Özellikle yüzme, romatizmal hastalığı bulunan çocukların rehabilitasyonlarında en ehemmiyetli destekçilerden biri. Romatizmal hastalıklar, kendi içlerinde muhtelif tiplere dağılırlar ve bazı gruplar için güneş ışınları hastalığın seyri açısından hasarlı kabul edilir. Bu nedenle bu gruba dahil hastaların yüksek gözeticili kremler uygulanmadan güneşe çıkmamaya itina göstermeleri gerekir.
Çocukluk romatizmalarında, erken teşhis çok ehemmiyetlidir. Romatizmanın türüne göre gecikmeyle gelen zarar değişse de geç kalındığında, yaşamı ciddi oranda etkileyen kalıcı zararlar görmek olasıdır. Bu nedenle eklem ve sihrime sızıları dikkatlice ayırt edilmeli ve her iki vaziyette de uzman bir doktora müracaat etilmelidir.

Çocuklarda kalp hastalıkları

Kalp hastalıkları hayati ehemmiyete sahiptir ve her yaşta doğru rehabilitasyon gerektirir. Bu gibi hastalıklar, erişkinlerde daha basit teşhis edilirken çocuklarda kasvetlerini dile getirememeleri nedeniyle ailelerin dikkatine fukaradır. Bir de doğumsal kalp hastalıkları vardır ki yapılan araştırmalar, doğan her bin çocuktan 5-8’inde görüldüğünü söylüyor. Yeni doğanlarda görülen bu oran kalp hastası çocuklarda yüzde 20’ye denk geliyor. Yeni doğanlarda teşhis daha süratlidir. Zira belirli tetkik biçimleri vardır ve onlarda görülen değişiklik, hastalığı tutmaya dayanakçı olur. Ancak bazı vaziyetlerde kalp hastalıkları suskun sedasız, sanki sinsice ilerler. İşte o zaman çocuğun gelişimini dikkatli izlemenin zorunluluğu ortaya çıkar. Çocuklarda kalp hastalığı olduğunu düşündüren bazı esas bulgular vardır.

İşte kalp hastalığının bulguları:

Sihrime ve büyüme geriliği

Kalp metabolizmanın süratini karşılayamadığında çocuk gelişimi sıradan seviyenin altına düşebilir. Bu nedenle gelişim geriliği gösteren çocukların emin kalp tetkikinden geçirilmeleri gerekir.

Morarma

Özellikle yeni doğanlarda morarma, en bariz kalp hastalığı emaresidir. Yeni doğanlarda ağlama ve beslenme sırasında morarma oluşabilirken, daha büyük bebek ve çocuklarda morarma eforla büyür. Çocuğunuz koştuğunda morarıyorsa, kesinlikle bir uzmana baş vurmanız gerekir.

Göğüs sızısı

Göğüs sızılarının pek çok nedeni olabilir, bunlardan biri de üşütme nedeniyle gelen adale yakalanmasıdır. Ancak öyle olduğundan şüphelenseniz dahi umursamama etmemeniz gerekir. Özellikle spor esnasında büyüyen göğüs sızısına çok dikkat edilmesi gerekir.

Bayılma

Bayılma genelde nörolojik ve metabolik sebeplere bağlanır ancak kalp hastalığı bulguları arasında da yer alır.

Çarpıntı

Çarpıntı, çocukların hemen fark edemediği bir belirtidir. Özellikle reyin esnasında yaşandığında, oyundan çekilme fobisiyle şikayet etmezler. Bu vaziyette ailelere ciddi vazife düşer. Çarpıntı yalnızca efor esnasında değil de dinlenme esnasında da yaşanıyorsa, azami dikkat gerektirir. Kesinlikle bir uzmana müracaat etilmelidir.

Fazla terleme ve tez yorulma

Fazla terleme ve tez yorulma, çocuklardaki kalp hastalığının en ehemmiyetli bulguları arasında yer alır. Bu gidişat kalbin, spor vb. esnasında çoğalan metabolizma süratine yetişemediğinin bir göstergesi olarak kabul edilir.

Erken müdahale yaşam kurtarır

Büyüyen teknoloji ve olanaklar anne karnından itibaren ayrıntılı taramaların yapılmasınaimkan veriyor. Bu nedenle artık anne karnındaki bebeklerde gelişmiş ya da büyümekte olan kalp hastalıkları teşhis edilebiliyor. Böylece aile ve doktorlar, doğacak bebeğin gidişatından haberdar olduklarından lüzumlu hazırlıkları yapabiliyor ve doğar doğmaz müdahale kaderi olabiliyor. Burada, gebelik hakimiyetlerinin aksatılmaması son derece ehemmiyetli.

Bazen hastalık doğumsal olsa da sinsice ilerleyebiliyor. Bu nedenle hiçbir şikayet olmasa bile çocuğunuzun kardiyolojik tetkikten geçmesi çok ehemmiyetli ve lüzumludur.
Bahsettiğim bu tetkik özellikle çocuklarınız faal çağlara geldiğinde lüzumludur. Bu yaşlarda hiçbir kuşku olmasa da EKG ve Ekokardiyografi testlerinin uygulanması gerekir. Unutmamak gerekir ki; kalp hastalıkları, ilk esaslarını çocukluk yaşlarda atarlar. Süresinde tutulan kalp hastalıklarının rehabilitasyonu için gereken zaman kazanıldığında, erişkin yaşlarda karşılaşılabilecek hastalıklardan korunmak muhtemel olabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.