Site rengi

Tasarım

ALTIN 976,05
DOLAR 16,7832
EURO 17,4971
BIST 2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Doğum takviyeyi parası ile alakalı merak edilenler

22.04.2021
148
A+
A-

SGK doğum destek parası, ailelerin çocuklarına daha iyi standartlarda bakması için ödenen fiyattır. Çocuk rakamına göre değişen para dağılımı asıllaşabilmektedir.

Doğum parası resmileşti. Doğum yapan anneye devletten 1.çocuk için 300, 2.çocuk için 400 ve 3.çocuk için 600 TL doğum parası ödenecek.

İşte ayrıntılar

Yeni kanuna göre; Türk yurttaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum takviyeyi yapılacak. Bu destek Türk yurttaşı olan anne veya babaya, her ikisi de Türk yurttaşı ise anneye yapılıyor. Doğum takviyeyi ödenmesinde Kimlik Paylaşımı Sistemi’nde yer alan popülasyon kayıtları temel alınacak. Misalin 3 çocuk yapan bir anne 1300 TL doğum parası almış olacak.

Çalışan annelere yarım gün çalışma ihtimali

Yeni kanuna göre yalnızca doğum takviyeyi yapılmıyor ayrıca doğum yapan çalışan anneler için de çalışma ihtimalleri tertip edildi. Bu kanunla beraber doğum yapan annenin, ilk çocukta 2, ikinci çocukta 4 ve üçüncü çocukta 6 ay olmak üzere yarım gün çalışma ihtimali olacak. Ayırca anne şayet isterse çocuğu ilkokula başlayana kadar başka bir deyişle 5.5 yaşına kadar kısmi süreli çalışabilecek.

Ücretin yarısı dükkanından, yarısı İŞ-KUR’dan

Doğum yapan çalışan annenin yarım ücret dükkanından, kalan kısım ise İş-Kur’dan alınacak. Memurlar ise çocuk rakamı ne olursa olsun, bu hakkı 6 ay olarak kullanabilecek.

Babaya doğum izni 5 gün

Yeni kanunda babalar da doğum iznini 5 gün kullanabilecek. Daha Öncekinden 3 gün olan doğum izni 5 güne çıktı.

Doğum takviyeyi parası nasıl alınır

Doğum takviyeyi, 15/05/2015 tarihinde ve sonrasında reelleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten evvel doğan çocuklar için doğum takviyeyi verilmez. Ancak ödeme ölçüsüne temel çocuk sırasının tespitinde, öbür bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun tanımlanmasında 15/05/2015 tarihinden evvel doğmuş olan çocuklar da sayılır.

Doğum takviyeyi annenin sağ ve Türk yurttaşı olması vaziyetinde anneye yapılacaktır.

Müracaatlar Aile ve Sosyal Siyasetler Şehir Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurt dışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacaktır. Kamu müessese ve kuruluşlarında çalışan bireylerin müracaatları ise çalıştıkları müesseselere yapılacaktır.

Müracaatlar bizzat, iadeli ve vaatli posta ya da kargo yolu ile yapılacaktır.

Yurt dışında yaşayan yurttaşlarımız ve Mavi Kart sahipleri de bu uygulamadan aynı koşullarda yararlandırılacaktır.

Ayrıntılı bilgi, fiyatsız bilgi hattı olan 144 ve 183 nolu telefon numaralarından ve Aile ve Sosyal Siyasetler Şehir Müdürlüklerinden alınabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.