Site rengi

Tasarım

ALTIN 793,64
DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Karla Karışık Yağmurlu

Doğum kirleri ile alakalı dikkat edilmesi gerekenler

29.04.2021
83
A+
A-

Doğum kirleri çocukluk yarıyılının ilk senelerinden kendiliğinden kaybolabilirken, bazen de şahsın yaşamı süresince bedeninde taşıyacağı bir iz olarak kalıyor. Vücuttaki sarih kirlere, kanama ve enfeksiyon tehlikesine karşı dikkat edilmesi gerekiyor ve ayrıca yanlış müdahaleler negatif neticelere de neden olabiliyor.

İşte doğum kirleri ile alakalı dikkat edilmesi gerekenler:

Leylek ısırığı ismi verilen kirler 5 yaşa kadar kayboluyor

Doğum kirleri, ailelerin doğum sonrası çocuk hekimlerine en sık sorduğu sualler arasında yer almaktadır. Bu kirler natürel olarak aileleri huzursuz etmektedir. Bu kirlerden en sık tesadüfülen millet arasında “leylek ısırığı” olarak öğrenilen kirdir. Genelde göz kapakları, iki kaşın arası ve ensede olur. Şişkin olmayan bu kirler, ince kan damarlarının genişlemesi ile oluşmaktadır. Sıhhati tehdit etmediği gibi çoğunlukla 6 ay- 1 sene içerisinde kaybolmaktadır. Bazen bu süreç uzayabilir. Özellikle de ensedeki kirler kalıcı olabilmektedir. Kirlerin yüzde 90’ı ciltten şişkin değilse ilk 5 yaş içinde kaybolmaktadır.

Kalıcı kirlerin çözümü lazer rehabilitasyon

Bebeklerde görülen doğum kirlerinden bir değişiği “port şarabı” olarak adlandırılır. Bu kirler genellikle bebeğin surat kısmında görülür. Yeni doğan bebekte pek fark edilmeyecek kadar sarih renkteyken, giderek koyulaşır. Cilde çok yakın olan kılcal kan damarlarının genişlemesi neticeyi oluşur. Bu kirler de ciltten şişkin değildir ancak kalıcıdır. İlerleyen senelerde estetik açıdan mesele oluşturabilecek olan bu kirler, 4-5 yaş sonrası gerek görülürse lazer rehabilitasyonu ile yok edilebilir.

Kanama ve enfeksiyon tehlikesine karşı dikkat

Damarsal kaynaklı bir öbür cilt kiri “çilek hemanjiyomu” ismini taşımaktadır. Bu, kanama, enfeksiyon ve iz vazgeçme gibi sebeplerle estetik açıdan en fazla meseleye neden olan kir cinsidir. Bebeklik yarıyılında süratle gelişmeyi sağlayan hormonal etkenler, bu cins damarsal kabarıklıkların da gelişmesine neden olur. 2-5 yaş arası bu sihrime sürat keser ve ergenlik yarıyılına doğru kaybolmaya başlar. Bu cins hemanjiyomların beta bloker grubu ilaçlarla rehabilitasyonu, son zamanlarda zaferli neticeler alınmasını sağlamaktadır.

Sıhhati negatif istikamette etkileyebilir

Çilek hemanjiyomu estetik açıdan mesele oluşturmasının yanı gizeme göz kapağına yerleşmesi gidişatında görme problemlerine, burun kanadına yerleşirse de tıkanıklığa yol açabilmektedir. Ayrıca bebeklerde dudak bölgesine yerleşmesi gidişatında bebeğin beslenmesini önleyebilir. Bu sebeple çilek hemanjiyomların beklenilmeden küçülmesini süratlendirmek için kalp atımını ve kan tazyikini düşüren ilaçların kullanımı zorunlu olabilmektedir.

Hekim hakimiyeti koşul

Bebeklerde doğum kirleri için kullanılan ilaçların hekim hakimiyetinde alınması gerekmektedir. Özellikle kan tazyiki, kan şekeri ve kalp atımları ilk dozlar verilirken bebek doğru bir biçimde izlenmelidir. Kalpte rastgele bir yapısal veya fonksiyonel bir anormalliğin olup olmadığının hakimiyet edilmesi için çocuk kardiyoloji uzmanına danışılmalıdır.

Kirler ciltte iz vazgeçebilir

Çilek hemanjiyomu rehabilitasyonu evveli veya rehabilitasyon sırasında çilek gibi şişkin anormal damar yumağında kanama olabilir. Kanayan ve dökülen dokunun yerini anormal bir yara dokusu alarak ciltte iz vazgeçebilir. Bu açıdan plastik cerrahi uzmanı ile beraber izlenmelidir. Bu damarsal yapının ilerlemesinin tamamen durduğundan emin olduktan sonra, varsa geriye kalan izlerin rehabilitasyonu plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Mongol kiri sıhhati tehdit etmez

Mongol kiri, bebeklerde görülebilen doğum kirleri arasındadır. Bu kirler genelde bebeğin sırtında, kalçalarında, geniş alanlara dağılmış biçimde, tenden şişkin olmayan bir morartı olarak görülür. Bebeklik yarıyılından 4-6 yaşa kadar kalıcı olabilir. Sıhhati tehdit eden bir kir değildir ve zamanla tamamen kaybolur.

Doğum sırasında oluşan kirler

Doğumsal kirlerin yanı gizeme doğum sırasında bebeğin tazyike maruz kalan çıkıntılı yerlerinde veya doğum kanalından çıkarılırken yakalanan kol ve bacak kısımlarında doğum travmasına bağlı cilt altı kanama neticeyi morluklar oluşabilir. Bu görünümün en geç bir hafta içinde kaybolması beklenmektedir.

Sırttaki benler göz arkasını edilmemeli

Bebeklerde daha ender tesadüfülen bir öbür doğum kiri ise geniş alan kaplayan, bazen üzeri kıllı olabilen benlerdir. Bu benlerin sırtta yer alması özellikle omurilik anormalliklerine işaret edebileceğinden kesinlikle mevzu ile alakalı ileri muayeneler yapılmalıdır. Tenden hafif şişkin, koyu siyah renkli benlerin de kanserleşme tehlikeyi açısından sıkı takibi ehemmiyetlidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.