Site rengi

Tasarım

ALTIN 735,49
DOLAR 12,8683
EURO 14,6327
BIST 1.809
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15 °C
Yağışlı

Detoks perhizleri gerçekten tesirli mi

13.09.2021
66
A+
A-
Detoks perhizleri gerçekten tesirli mi

Detoks detoksifikasyon, detox perhizleri her zamankinden daha popüler gidişatta. Bu perhizler kanınızı arındığını ve bedeninizdeki hasarlı zehirli maddeleri yok ettiğini iddia ediyor. Bununla beraber, bunu nasıl yaptıkları, hangi spesifik bileşikleri ortadan kaldırmaları gerektiği ve hatta çalışıp çalışmadıkları tamamen sarih değildir. İşte detoks perhizlerinin ve sıhhate tesirlerinin ayrıntılı bir derlemesi.

Detoks nedir

Detoks perhizleri genellikle bedeninizdeki zehirli maddeleri yok etmek için planlanmış kısa süreli perhiz müdahaleleridir. Tipik bir detoks perhizi, açlık zamanının ardından sıkı bir meyve, sebze, meyve suları ve su içerir. Bazen bir detoks otlar, çaylar, destekler ve sütun arınıcıları içerir.

İddia edilen detoks faydaları:

– Dolaşımı artırmak

– Karaciğerinizi zehirli maddelerden kurtulmak için uyarmak

– Yalnızca sağlıklı gıdalar harcamak

– Dışkı, idrar ve ter yoluyla zehirli madde atılımını teşvik etmek

– Uzuvlarınızı aç tutarak dinlendirmek

Bu perhizlerin obezite, sindirim meseleleri, iltihaplanma, alerji, kabarıklık ve kronik bitkinlik gibi muhtelif sağlık meselelerine de destekçi olduğu iddia edilmektedir. Bununla beraber, detoks perhizleriyle alakalı araştırmalar beceriksizdir ve var olan çalışmaların ehemmiyetli bir kısmı yanılgılıdır.

Detoksun en yaygın yolları

Detoks perhizi yapmanın bir hayli yolu vardır.

Detoks perhizlerinin çoğu alttakilerden en az birini kapsar:

– 1-3 gün süresince oruç yakalamak.

– İçki, kahve, sigara ve arıtılmış şekeri hiç harcamamak.

– Tüm alerjenik gıdaları hiç harcamamak, daha sonra usulca tekerrür harcamaya başlamak.

– Taze meyve ve sebze suları, smoothie, su ve çay içmek.

– Tuzlu su veya limon suyu gibi sadece muhakkak akışkanların içilmesi.

– Ağır metaller ve alerjenler açısından bu cins yiyecekleri hiç harcamamak.

– Müshil kullanmak.

– Kumpaslı egzersiz yapmak.

– Destekler veya otlar almak.

Detoks perhizlerinin içeriği yoğunluğuna ve uygulanacağı vakte göre değişir.

Hangi zehirli maddeler yok edilir

Detoks perhizleri, yok etmeyi amaçladıkları spesifik zehirli maddeleri seyrek tanımlar. Çalıştıkları mekanizmalar da bilinmezdir. Reelinde detoks perhizlerinin bedeninizdeki zehirli maddeleri arındığına dair delil yoktur.

Bedeniniz dışkı, idrar ve ter yoluyla kendini arınabilir. Karaciğeriniz toksik maddeleri hasarsız hale getirir ve daha sonra bedeninizden uzaklaştırılmasını sağlar. Buna karşın, kalıcı organik pisleyiciler KOK, ftalatlar, bisfenol A BPA ve ağır metaller dahil olmak üzere basitçe bedenden atılamayan birkaç kimyevi vardır. Bunlar yağ dokusunda veya kanda birikebilir ve bedeninizden atılması çok uzun zaman alabilir. Bu bileşikler genellikle ticari mahsullerden çıkarılır veya hudutlandırılır. Genel olarak detoks perhizlerinin bu bileşiklerin rastgele birinin atılmasına destekçi olduğuna dair çok az delil vardır.

Detoks ne kadar tesirli

Bazı insanlar detoks perhizleri sırasında ve sonrasında akılsal performanslarının çoğaldığını ve daha dinamik sezdiklerini bildirmiştir. Bu pozitif neticeler işlenmiş yiyecekleri, içkiyi ve öbür sağlıksız maddeleri perhizinizden çıkarmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Daha evvel yetersiz olan vitamin ve mineralleri de alıyor olabilirsiniz. Bununla beraber bir hayli insan detoks yarıyılında iyi sezmediğini bildirdi.

Kilo kaybına tesirleri

Çok az rakamda bilimsel çalışma, detoks perhizlerinin kilo kaybını nasıl etkilediğini incelemiştir. Bazı insanlar süratlice çok kilo kaybederken, bu tesir yağdan ziyade akışkan ve karbonhidrat ambarlarının kaybından kaynaklanıyor gibi görünmektedir. Bu kilo kaybı genellikle verildikten sonra süratli bir biçimde geri kazanılır. Şayet bir detoks perhizi şiddetli kalori kısıtlaması kapsıyorsa, netlikle kilo kaybına neden olacaktır. Ancak uzun vadede kilo vermenize destekçi olması pek mümkün değildir.

Birkaç detoks perhizinin kısa süreli veya aralıklı aç kalma zamanlarına eş tesirleri olabilir. Kısa süreli açlık, bazı insanlarda, geliştirilmiş leptin ve insülin duyarlılığı gibi muhtelif hastalık göstergeçlerini iyileştirebilir. Ancak bu tesirler herkes için geçerli değildir. Bayanlarda yapılan araştırmalar, hem 48 saatlik süratli hem de 3 haftalık düşük kalorili alım periyodunun stres hormonu seviyesini artırabileceğini göstermektedir.

Detoksun potansiyel verimleri

Detoks perhizlerinin bazı güzergahları sağlık faydalarına sahip olabilir:

– Fazla yağ kaybı.

– Kumpaslı olarak egzersiz yapmak ve terlemek.

– Besleyici ve sağlıklı gıdalar yemek.

– İşlenmiş yiyeceklerden uzak durmak.

– Fazla su ve muhtelif çaylar harcamak.

– Stresi sınırlamak, hafiflemek ve iyi bir uyku.

– Ağır metal ve KOK perhiz kaynaklarından sakınmak

Bunları uygulamak, genellikle detoks perhizi yapıp yapmadığınızdan bağımsız olarak sıhhati pozitif istikamette tesirler.

Yan tesirler

Rastgele bir detoks yapmadan evvel, muhtemel yan tesirleri göz önünde bulundurmak ehemmiyetlidir.

Birkaç detoks perhizi şiddetli kalori kısıtlaması nasihat eder. Kısa süreli açlık ve hudutlu kalori alımı bitkinlik, asaplılık ve soluk darlığıyla sonuçlanabilir. Uzun süreli açlık, enerji, vitamin ve mineral noksanlıklarının yanı gizeme elektrolit balanssızlığı ve hatta vefata neden olabilir. Ayrıca, bazen detokslar sırasında önerilen sütun arınma usulleri fazla su kaybına, krampa, kabarıklığa, mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir.

Bazı detoks perhizleri, destekler, müshiller, diüretikler ve hatta su üzerinde fazla doz tehlikeyi oluşturabilir. Detoks sanayisinde tertip etme ve izleme yetersizliği vardır ve bir hayli detoks besin ve yardımı rastgele bir bilimsel esasa sahip değildir. Bazı gidişatlarda detoks mahsullerinin bileşen yaftaları yanlış olabilir. Bu fazla doz tehlikesini artırabilir, ciddi ve hatta ölümcül tesirlerle sonuçlanabilir.

Son anekdot

Bedeniniz sıklıkla toksik maddelere maruz kalır. Ancak çoğu zaman ek destek almadan bunları bedenden atabilir. Detoks perhizleri cazip gelmekle beraber, faydalarının muhtemelen zehirli maddelerin yok edilmesiyle alakası yoktur, aksine muhtelif sağlıksız gıdaları ortadan kaldırmaktır. Daha usluca bir yaklaşım, potansiyel olarak riskli bir detoks yapmak yerine daha sağlıklı beslenmek ve yaşam stilinizi iyileştirmektir.

Sormak istediğiniz tüm sualleri yorum kısmına yazabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.