Site rengi

Tasarım

ALTIN 524,31
DOLAR 9,2220
EURO 10,7186
BIST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21 °C
Hafif Sağanak

D vitamini kilo vermenize dayanakçı olabilir mi

06.09.2021
39
A+
A-
D vitamini kilo vermenize dayanakçı olabilir mi

D vitamini, besinlerden veya yardımlardan alabileceğiniz, yağda çözünen bir vitamindir. Ayrıca bedeniniz güneşe maruz kaldığında beden tarafından üretilebilir.

D vitamini, güçlü kemikler ve dişler, sağlıklı bağışıklık sistemi ve kalsiyum ve fosfor emilimini basitleştirmek için çok ehemmiyetlidir. D vitamini bir hayli besinde natürel olarak bulunmadığından, günde en az 5-30 dakika güneşlenmeniz veya günlük gereken 600 IU 15 mcg ölçüsünü karşılamak için destek almanız gerekmektedir. Ne yazık ki, insanların takribî yüzde 50’sinde D vitamini noksanlığı gözlemlenmektedir.

D vitamini noksanlığı riski bulunanlar:

– Daha yaşlı erişkinler
– Emzirilen bebekler
– Koyu derili fertler
– Hudutlu güneşe maruz kalanlar

Obezite, D vitamini noksanlığı için başka bir tehlike etkenidir. Acayiptir ki, bazı çalışmalar yeterli ölçüde D vitamini almanın kilo vermeye dayanakçı olabileceğini göstermektedir.

Fazla kilolular düşük D vitamini seviyelerine sahip

Araştırmalar, daha yüksek beden kitle indeksi ve beden yağ yüzdesinin düşük D vitamini kan seviyeleri ile ilişkili olduğunu göstermektedir. D vitaminini faal formuna dönüştürmek için bazı enzimlere lüzum vardır ve bu enzimlerin seviyeleri obez ve obez olmayan bireyler arasında değişiklik gösterebilir.

2012 senesinde yapılan bir çalışmada, obez fertlerde D vitamini seviyelerinin beden büyüklüğüne göre ayarlanması, obez ve obez olmayan fertlerde seviyeler arasında bir fark olmadığını göstermiştir. Bu, D vitamininin lüzum dinlediği bedenin büyüklüğüne bağlı olduğunu gösterir, başka bir deyişle obez fertlerin aynı kan seviyelerine erişmek için klasik kilolu insanlardan daha fazla D vitaminine lüzumu vardır. Bu, obez insanlarda neden D vitamini noksanlığı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu açıklamaya dayanakçı olabilir.

Kilo vermek D vitamini seviyenizi de etkileyebilir

Kuramda, beden büyüklüğünde bir eksilme D vitamini lüzumunuzda bir düşüş anlamına kazanç. D vitamininin bedendeki ölçüyü, kilo verdiğinizde aynı kaldığından, D vitamini seviyeleri çoğalacaktır. Kilo verme derecesi , D vitamini seviyelerinin yükselme derecesini etkileyebilir.

Bir çalışma, az ölçüde kilo kaybının dahi, D vitamini kan seviyelerinde bir çoğalışa yol açtığını göstermektedir. Aynı çalışmada, beden ağırlığının en az yüzde 15’ini kaybeden katılımcılarda, beden ağırlığının yüzde 5-10’unu kaybeden katılımcılarda görülenden üç kat daha fazla çoğalış yaşadığı gözlemlenmiş. Ayrıca, bazı deliller kandaki D vitamini ölçüsünün beden yağını eksilttiğini ve kilo kaybını artırabileceğini gösteriyor.

Yüksek D vitamini kilo kaybını sağlayabilir

Bazı deliller, yeterince D vitamini almanın kilo kaybını çoğaldıracağını ve beden yağını eksilteceğini gösteriyor. En az 20 ng/mL 50 nmol/L, yeterli bir kan seviyesi olarak kabul edilir. Bir çalışma, 218 fazla kilolu ve obez bayanı bir sene süresince araştırdı. Kısıtlı bir perhiz ve spor yaptırılan katılımcıların yarısı D vitamini dayanağı alırken, öbür yarısı plasebo aldı.

Araştırmanın sonunda, D vitamini lüzumlarını karşılayan bayanların, yeterli kan seviyesine sahip olmayan bayanlardan vasati 3,2 kilogram daha fazla kilo verdiği gözlemlenmiş.

Başka bir çalışmada fazla kilolu ve obez bayanlara 12 hafta süresince D vitamini dayanağı verildi. Çalışmanın sonunda, bayanlar rastgele bir kilo kaybı yaşamadılar, ancak artan D vitamini seviyelerinin beden yağını eksilttiği gözlemlendi.

Kısacası, D vitamini alımınızı artırmak, daha fazla araştırmaya lüzum dinlenmesine karşın, kilo kaybına neden olabilir.

Günlük D vitamini lüzumu

19-70 yaş arası erişkinlerin günde en az 600 IU 15 mcg D vitamini alması gerekmektedir. Ancak bazı araştırmalar dozajın beden ağırlığına sabretmesi gerektiğini belirttiğinden D vitamini ölçüyü “herkese uyan tek ölçü” olarak tanımlanamayabilir. Günde 10,000 IU’ya kadar alınan dozların negatif bir tesiri olmadığı bildirilmiştir. Yeniden de, D vitamini yardımları çok ölçüde harcandığında toksisiteye neden olabilir. Günlük 4.000 IU üst hududunu aşmadan evvel sağlık uzmanına danışmanız en iyi yoldur.

Son anekdot

D vitamini seviyesi ile kilo arasında karışık bir ilişki olduğu sarih. Yeterli ölçüde D vitamini almak hormon seviyenizi hakimiyet altında yakalayabilir, kilo kaybınızı artırabilir ve beden yağınızı eksiltebilir. Buna karşılık, kilo vermek D vitamini seviyelerini artırabilir ve güçlü kemikler, sağlıklı bağışıklık sistemi gibi öbür yararlarını had safhaya çıkarmanıza dayanakçı olabilir.

Güneşe az ölçüde maruz kalıyorsanız veya beceriksizlik tehlikeyi altındaysanız, destek almayı düşünmek iyi bir fikir olabilir. D vitamini dayanağı, kilonuzu hakimiyet altında yakalamanıza ve genel sıhhatinizi gözetmenize dayanakçı olabilir.

Buraya tıklayarak “D Vitamini noksanlığı bulguları ve rehabilitasyonu” yazısına da göz atabilirsiniz.

Sualleriniz için e-posta atabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin
[email protected]

özel içeriğidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.