Site rengi

Tasarım

ALTIN 795,77
DOLAR 13,5995
EURO 15,3158
BIST 1.951,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5 °C
Az Bulutlu

Çocuklarınızı kusur yapma fobisiyle geliştirmeyin

18.04.2021
96
A+
A-

Kendi doğrularında ısrar eden, katı kaideleri olan ve bu kaidelere uyulmamasından hiç beğenmeyen mükemmeliyetçiler… Sıhhatli hallerde zaferi tutan mükemmeliyetçi kişilikler, sıhhatsiz hallerde hayatta kendine ve etrafına en çok mani olan şahıslar olarak karşımıza çıkıyor. Dahası bir ebeveyn mükemmeliyetçi bir kişiliğe sahipse, kusur yapma fobisinden hiçbir şey yapamayan çocuklar yetişiyor…

Spiritüel Yaşam Uzmanı Gülden Üner, mükemmeliyetçi ebeveynin çocuklarını yetiştirirken onların isteklerine, düşüncelerine umursamayarak kendi fikirlerini empoze etmeye çalıştıklarını belirterek, “Bu gidişatta çocuk şuuru yaşamın içerisinde ne yapacağını öğrenemeyecek hale gelebilir. Çocuk hayata hazır sezemeyebilir. Çocuklarınıza doğrularınızı empoze etmeyin, kabiliyetlerini destekleyin” diyor.

Mükemmeliyetçi insanların karakter özellikleri

İnsanı tanıma sanatı olarak öğrenilen Enneagram karakter testine ait bilgi veren Spiritüel Yaşam Uzmanı Gülden Üner, Enneagram karakter tiplerine göre mükemmeliyetçi yapıya sahip olan bireylerin anlamlı, ilkeleri olan, disiplinli bir yapıya sahip olduğunu belirterek, bu karakter özelliklerini şöyle anlattı: “Güçlü doğru-yanlış kavrayışları vardır. Samimilik ve adaletli olmak gibi taviz veremeyecekleri bedellere sahiptirler. Ayrıntıcıdırlar. Kendilerini iyi ifade ederler. Doğru olanı kendilerinin gördüğüne inanarak kendi doğrularını ısrarla kabul ettirme meyline geçebilirler. Kaidelere uyulması gerektiğine inanırlar. Kendi hayatlarında kaideleri vardır. Bu kaidelere uyulmamasını beğenmeyebilirler.”

Yaşama hazır sezmez

Karakter tiplerinin sıhhatli, averaj ve sıhhatsiz olmak üzere üç ebadı olduğunu kaydolan Gülden Üner, karakterinin sıhhatli ebadını yaşayan bir mükemmeliyetçinin hayatta balansını bulduğunu kaydoldu. Ancak averajın altında tavırlar sergilemeye başladığında özellikle çocuk yetiştiren mükemmeliyetçi ebeveynin çocuğu her zaman doğru olanı yapma mevzusunda zorladığını ifade eden Üner, laflarını şöyle sürdürdü: “Bunu yaparken tenkit etme meylinde olur. Çocuk şuuru bu tenkitleri, kendinin beceriksiz olduğu şekline idrak edebilir. Dolayısıyla noksanlık duygusu ile beraber özgüven, özsaygı, öz bedel ve öz sevgi beceriksizliği yaşamasına neden olabilir.”

Fobi ellerini ayaklarını bağlıyor

Mükemmeliyetçi ebeveynin çocuklarının karakter yapısına göre farklılık göstermekle beraber, ayrıntıcı, denetleyici, stres seviyesi yüksek ve harikulade olmaya çalışan tavırlar sergilediğini kaydolan Gülden Üner, “Kusur yapma fobisinden hiçbir şey yapmayabilir” dedi.

Sıhhatli bir mükemmeliyetçinin çocuğun kendine has özelliklerini değiştirmeye çalışmadan olduğu gibi kabul ederek onu yapabileceklerinin en iyisini yapması mevzusunda destekleyeceğini anlatan Gülden Üner, “Bu takviyeyle gelişen çocuk duygularını ve manasını balansta kullanmayı bilir. Güçlü hayatsal pozitif bedellere sahip olur. Ne istediğini öğrenen özgüven sahibi fertler olurlar. İşlerini titiz, kumpaslı, disiplinli bir biçimde yapmayı bilirler” diye konuştu.

Her zaman herkes kusur yapabilir

Gülden Üner, mükemmeliyetçi ebeveynin insanları olduğu gibi kabul etmeyi, yalnızca kendi düşüncelerinin salt doğru olamayacağını, çocukları ve kendileri dahil olmak üzere herkesin zaman zaman kusur yapabileceğini kabul etmeleri ve özellikle çocuklarına kusur yapmamaları mevzusunda baskı yapmayı vazgeçmeleri gerektiğine işaret etti. Üner, çocuğun alaka alanları ve marifetlerinin farkına varılarak bu kabiliyetlerini geliştirme mevzusunda desteklenebileceğini kaydolan Üner, “Ancak çocuk harikulade olmaya zorlanmamalıdır” ifadelerini kullandı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.