Site rengi

Tasarım

ALTIN 494,52
DOLAR 8,8648
EURO 10,3792
BIST 1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22 °C
Çok Bulutlu

Çocuklarınıza hayvan sevgisini aşılayın

28.04.2021
47
A+
A-

Çocukların duygusal ve sosyal gelişiminde ehemmiyetli rol oynayan hayvan sevgisinin minik yaşlardan itibaren aşılanması gerekiyor. Çocuğun çıkar korumadan bir hayvanla sevgi bağı oluşturması ve mesullük alması onu yaşama hazırlayarak anne babalara da ehemmiyetli basitlikler sağlıyor.

Memorial Suadiye Tıp Merkezi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bölümü’nden Uz. Psk. Seçkin Bıyıkoğlu, çocukların şahsi gelişiminde hayvan sevgisinin ehemmiyeti hakkında bilgi verdi.

Hayvanlarla gelişen çocuklar dışa dönük oluyor

Yapılan araştırmalar, evcil hayvan besleyen bireylerin evcil hayvan beslemeyenlere oranla psikolojik vaziyetlerinin daha iyi olduğunu, fiziksel olarak daha sıhhatli ve fit olduklarını, negatif duygularla daha basit baş ettiklerini, disiplinli ve dışa dönük olup, kendilerini daha az yalnız sezdiklerini göstermektedir.

Çocuğun kendine hürmeti ve özgüveni çoğalıyor

Evcil hayvanı olan çocuklar, olmayanlara oranla daha fazla kendi benliğine hürmet göstermektedir. Konutta evcil hayvanın bakımı ile alakalı misyon paylaşımlarına çocuğun katılması, bu katılımın kabul edilmesi ve mükâfatlandırılması ehemmiyetlidir. Çocuklara hayvan bakımı mevzusunda yaşına uygun misyonlar yüklenmesi ve bu vazifeleri çocuğun zafer ile bitirmesine izin verilmesi, çocuğun kendini daha yetkin sezmesine dayanakçı olarak, onların özsaygı ve özgüven gelişimine katkı sağlamaktadır.

çocuklar ve hayvanlar

Çocuk kendi kararlarını kendi verebilmeyi muvaffak olur

Evcil hayvanı olan çocukların sosyal ve duygusal gelişiminde bir değişik ehemmiyetli nokta, otonomluğun gelişimidir. Hayvan beslemek, çocuğun kendi kararlarını kendi verebilen bir fert olma hünerini çoğaldırmaktadır. Özellikle çocukluktan ergenliğe geçiş yarıyılında evcil hayvanı olan çocukların yaş itibariyle hayvanın bakımı ile alakalı mevzularda daha fazla mesullük alması, onların otonomluk kazanımını desteklemektedir.

Sosyal kabiliyetleri pozitif büyüme gösterir

Evcil hayvan beslemek, çocukların sosyal marifetlerinde de pozitif büyüme göstermektedir. Konutta köpekle gelişen çocukların, daha fazla sosyal yetkinliğe sahip tavırlar gösterdikleri ve erişkinliklerinde de bunu gözettikleri görülmektedir. Sosyal yetkinlik, çocukların sosyal gruplara girmesini basitleştirir, böylece sosyal yardımın daha fazla sezilmesine imkân sağlayarak stres eksiltici bir tesir yapar. Dolayısıyla, ruhsal sıhhatine pozitif bir katkısı bulunmaktadır.

çocuklar ve hayvanlar

Empati kurmayı sağlıyor

Sosyal akıl gelişiminin esasını oluşturan empati, çocukların evcil hayvan beslemesi ile geliştirilebilen bir hünerdir. Hayvanla empati kurma ve onun gereksinimlerini anlama mahareti, aynı zamanda insanlarla marifetini de geliştirmektedir. Evcil hayvanı ile doğru bir bağ kuran çocuğun empati beceriyi daha fazla büyümektedir ve bu çocuklar iyiliksever tutumları daha fazla göstermektedir. Çocuklarda empati gelişimi ne çeşit bir evcil hayvan beslendiğine göre de değişebilmektedir. Araştırmalar; çocukların köpek beslemesinin değişik hayvanları beslemeye oranla daha fazla empati geliştirdiğini ortaya koymaktadır.

Aile ilişkileri de kuvvetleniyor

Konutta evcil bir hayvan olması, ailenin beraber geçirdiği zamanın vaktini de artırmakta ve dolayısıyla ebeveynlerin çocuklarıyla olan bağlantısının, aile birliğinin kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Hayvanlar, kardeşlerin de birbirleriyle olan ilişkilerini pozitif güzergahta tesirler. Çocuklara ortak bir alaka alanı yaratmakta, işbirliği ve paylaşım tutumlarını sergilemesine taban hazırlamaktadır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken en ehemmiyetli nokta, evcil hayvanın refahı ve bakımından ilk olarak kendilerinin mesul olduğunu unutmamak ve çocuklarına misal bir rol model olarak hayvan sevgisini aşılamaya itina göstermektir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.