Site rengi

Tasarım

ALTIN 975,58
DOLAR 16,6334
EURO 17,5076
BIST 2.515,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Açık

‘Çocukları hipnozla tuzağa düşürüyorlar’

24.04.2021
128
A+
A-

Hipnoz ve Bilinçaltı Metamorfoz Uzmanı Mehmet Başkak, Türkiye’de sık sık yaşanan ama son yarıyılda üst üste geldiği için cemiyeti sallayan istismar ve cinayet kurbanı çocukların hipnozla aldatıldığını söyledi.

Çocukların tuzağa düşürülmesinde hipnotik tesirin bulunduğunu ve bu ehemmiyetli kriminal belirtinin yetkililerle aileler tarafından gözden kaçırıldığına dikkati sürükleyen Hipnoz ve Bilinçaltı Metamorfoz Uzmanı Mehmet Başkak, “Psikopatlar, sapıklar, katiller çocukları tuzağa düşürüp aldatırken tamamen hipnozun ilkelerinden yararlanıyor” dedi.

Vasati 6-7 yaşlarına kadar tam çocukların akılsal olarak hipnoz vaziyetinde olduğunu belirten Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, cemiyetin içini acıtan istismara ve cinayete uzanan süreci şöyle açıklıyor:

Çocuklarda şuur filtresi devredışı

“Çocuklarda genellikle öğrenişsel yapı, başka bir deyişle doğruyu ve yanlışı ayrıt eden mekanizma bütün olarak oluşmamıştır. Başka Bir Deyişle erişkinlerdeki şuurun ve mananın filtresi çocuklarda yoktur ya da çok cılızdır. Çağdaş hipnoz yaklaşımı açısından, şuurun/mananın filtresi devre dışı kalmışsa yahut henüz oluşmamışsa birey “telkine” tamamen sarihtir ve teknik olarak hipnoz gidişatındadır. Net olarak ifade edecek olursak çocukların maruz kaldığı her ileti “hipnotik telkin” kıymetindedir. Çocuklar kesintisiz hipnoz halinde yaşar ve çocuk aklı her zaman telkine sarihtir, zira doğruyu ve yanlışı ayırt eden şuurun filtresi henüz oluşmamıştır. Ülkemizde vasati 6-7 yaşındaki çocukların gidişatı da genellikle böyledir.

Çocuk zekâsının bu hipnotik gidişatından dolayı -çocuk aklı bembeyaz bir kağıt gibidir- gördüğü, dinlediği tam her şeyden etkilenir. Pozitif ve negatif iletilere karşı tamamen korunmasızdır.

Çocuğa verilen iletinin hipnoza dönüşmesi için tek şart yeterli!

Yakındaki risk

Herkeste var olan bilinçaltındaki “yaşamda yakalama, koruma” mekanizması çocuğu kesintisiz tehlikesiz alanda yakalamaya odaklıdır. Başka Bir Deyişle çocuk bildiği bir yerdeyse, rahattır; tanıdığı biri varsa rahattır ve bu koşullarda çocukla kurulan her bağlantı çocuğun bilinçaltında anında iknaya dönüşmektedir. Bu nedenle tam dünyada çocuk istismarı ya da cinayetlerinin failleri, yakınlardan, aileden ya da tanıdık etraftandır

Aile tarafından emin bir şuur oluşturulmamışsa, yakın etraftan çocuğun daha evvelden gördüğü/tanıdığı makûs amaçlı birinin çocuğu aldatması an sorunudur. Anne/baba ile sıradan bir bağlantı kurduğunu tek sefer görmesi dahi bir bireyi çocuğun bilinçaltındaki “tehlikesiz alan”a dahil edebilecektir ve bu kolay koşulu sağlamış makûs amaçlı birinin emeli güzergahında söylediği her laf çocukta hipnoz tesiri yapıyor demektir.”

Çocuklar hipnozdan nasıl kurtarılır

Çocukların makûs hipnoza maruz kalması mevzusunda önleyici temkinler alınmasının en az legal uygulamalar kadar ehemmiyetli olduğunu vurgulayan Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, şu ihtarlarda bulundu:

“Aile, mektep ve cemiyet seviyesinde halihazırda var olan önleyici temkinler eksik ve “çocuk hipnozu” kavramından yoksundur. Ebeveynler, hocalar başta olmak üzere alakalı tam iş üyelerine müteveccih mevcut cılız programlar seri olarak geliştirilmeli, cemiyetin her kesimine müteveccih bilinçlendirme çalışmaları yürütülmelidir. Medyada bu mevzu üzerinde spesifik olarak çalışılması ve uzmanlar tarafından çocukları gözetmeye müteveccih dikkat noktaları anlamında brifingler verilmesi hayati ehemmiyet taşımaktadır.”

Bunları çocuğunuza öğretin

Hipnoz Uzmanı Başkak, çocuk istismarı ve cinayetlerini önleyici temkinleri 8 madde halinde şöyle sıraladı:

-“6-7 yaşlarına kadar tam çocuklar ebeveynler tarafından bilgilendirilmediği her mevzuda tesire sarihtir, maruz kaldığı her ileti hipnotik telkin tesirinde ve ikna edicidir. Makûs amaçlı büyüklere inanmaları an sorunudur.

-Çocuklarla 3-4 yaşlarından başlayarak kolay, net ve yaşlarına uygun bir dille vücutları hakkında bilgi verilmeli; gerekirse mevzu hakkında uzmanlardan dayanak alınmalı.

-Ebeveynlerinin yanında bir defa görmesi dahi çocuğun, birinin laflarına inanması için yeter nedendir. “Güvenili insan” olarak idrak edilen bireyin lafları anında hipnoz tesiri gösterecektir. “Anne/babamızın izin vermediği her yer güvensiz ve her birey yabancıdır” kavrayışı çocuklara telkin edilmelidir.

-Otorite figürüne karşı çocuklar cılızdır; büyük ağabey, abla, amca, hoca, komşu vs bile olsa, anne/babanın izni olmaksızın çağrılan bir yere gitmemeleri, çocuğa öğretilmelidir. Aksi halde çocuk korunmasızıdır.

-Çocuklar oyuna karşı mukavemetsizdir ve reyin oynayan bir çocuğun aklı hipnoz gidişatındadır. Vücudun bir oyuncak olmadığı çocuğa öğretilmelidir. Vücuttaki özel bölgelerin, özel olduğu ve o bölgelere değilmesinin yanlış olduğu ve hangi bölgelere değmenin “makûs değiş” olduğu çocuğa uygun üslupla öğretilmeli; ebeveyne/hocaya vs haber verilmesi gereken bir gidişat olduğu da anlatılmalı.

-Otomobile binmek, otomobilini sürdürtmek vs gibi çocuğa cazip gelen hobiler; cep telefonu, dijital reyin aygıtları aldatma için bir vasıta olarak kullanılabilmektedir. Bu cins vaziyetlere karşı titiz ve dikkatli olmalı, hakimiyetimiz dışında büyüyebilecek bu vaziyetlere karşı aileler açıkgöz olmalıdır.

-“Gizem” olgusuna karşı çocuk aklı cılızdır ve “aramızda kalsın, gizemimiz olsun” biçimindeki laflar çocuk zekâsında hipnotik telkin tesirindedir. Çocuklara şartsız kabul gördüğü ve nelerin gizem mevzusu olamayacağı anlatılmalıdır. Habersiz bir yere gitmesinin ya da mesela özel bölgeye değişin gizem kapsamında olmayacağı ve haber vermesi gerektiği anlatılmalıdır.

-Çocuk istismarı ve cinayetleriyle alakalı iş grupları başta olmak üzere, aileler, mektepteki misyonlular ve cemiyetin her kesimi “çocuk hipnozu” ve “çocuk zekâsında hipnotik kabul oluşturan sistemler” mevzusunda eğitilmeli ve bu bakış açısıyla mevcut bilinçlendirme sistemleri geliştirilmelidir.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.