Site rengi

Tasarım

ALTIN 494,52
DOLAR 8,8648
EURO 10,3792
BIST 1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22 °C
Çok Bulutlu

Çocuklardaki iştahsızlıkla baş etme yolları

22.04.2021
48
A+
A-

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zeynep Gül Hallaçoğlu, ebeveynlerin en çok karşılaştığı meselelerin başında gelen iştahsızlık mevzusunda bilgi verdi.

İştahsızlığın üstesinden nasıl gelecekleri hakkında ipuçları paylaşan Hallaçoğlu, ebeveynlere tekliflerde bulundu. Tam insanların yaşlarına ve gereksinimlerine göre değişken iştaha sahip olduklarını belirten Hallaçoğlu, iştahı yemek yenilen etraf, besinin görünümü-sunuluş biçimi, eskiki tecrübeler ve o cemiyetin yemek kültürünü doğrudan etkilediğine dikkat çekti.

İştahsızlığın “açlık hissine duyarsız kalmak” biçiminde ifade edildiğini vurgulayan Hallaçoğlu, çocuklarda ise iştahsızlığın kendini daha çok yemek seçme biçiminde gösteren bir mesele olduğunu, ebeveynlerin çocuk hekimlerine en sık müracaat etme sebeplerinden birisinin bu olduğu kaydoldu. Hallaçoğlu, çocuklarda iştahsızlığın ek besinlere geçiş yarıyılından, ilköğretimin ortalarına kadar ve sıklıkla da 9 ay-2 yaş arasında yaşanan bir vaziyet olduğunu belirtti.

“3 haftadan daha uzun süren iştah kaybı alarm sebebi”

Hallaçoğlu, diş çıkarma, katı ve yeni besinlere başlama ya da bir yaşından sonra sihrime süratinin yavaşlaması ile evveline göre enerji lüzumunun eksildiği vaziyetlerde iştahta natürel bir eksilme olduğunun altını çizdi. Bunun yanı gizeme muhtelif hastalıklar sebebi ile de bir vakit için geçici iştah kayıpları kollanabildiğini vurgulayan Hallaçoğlu, “Ancak 3 haftadan daha uzun devam eden iştah kayıplarında ve yapılan takipler neticesinde çocuğun sihrime büyümesinde gerilemeye neden olan bir iştah kaybı varsa altta uyuyan bir mesele demir noksanlığı, reflü, idrar yolu enfeksiyonları, çölyak hastalığı, tiroid bezi bozuklukları vb. olup olmadığının muhtelif muayenelerle incelenmesi gerekebilir” dedi.

Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyasalamayın

İştahsız çocuğa yanaşırken çocuğun da bir fert olduğunun ve onun da isteklerine, seçimlerine hürmet dinlemek gerektiğini andırdıran Hallaçoğlu, “Sabır çok ehemmiyetlidir. Bir Hayli çalışma çocukların kendi enerji alımlarını daha bebeklikten itibaren hakimiyet edebildiklerini göstermektedir. Çocuğumuzu bir başka çocuk ile mukayese etmemek gerekir. Gelişim süratlerinin değişik olabileceği ve genetiğin ehemmiyetli bir etken olduğu unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Annelere nasihatler

Hallaçoğlu, çocuklarda iştahsızlık meselesinin üstesinden gelmeye çalışırken, annelere önerilerde bulundu:

“Sofraya beraber oturulmalı, yemeğin sofrada yenileceği kavramını öğretip peşinde yemekle dolaşmamalı, çocuğumuza misal olup yanında yemek seçmemeye itina gösterilmeli, beslenme saatlerinin kumpaslı olmasına çaba edilmeli, öğün aralarında atıştırmalık gıda ve meşrubatlardan çocuğumuzu uzak yakalamalı, tabağını çocuğun alakası sürükleyecek biçimde tertip etmeye itina göstermeli, yemek yerken alakasını, dikkatini başka doğrultuya sürükleyebilecek televizyon, bilgisayar gibi taşıtları uzak yakalamalı, ceza ya da mükâfat vermek usullerinden uzak durmaya çalışılmalıdır. Netice olarak yemek saati tüm aile için neşe alınan bir zaman dilimi olmalıdır. Böylece hepimizin iştahı çoğalacaktır.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.