Site rengi

Tasarım

ALTIN 971,36
DOLAR 16,5512
EURO 17,5678
BIST 2.529,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Hafif Yağmurlu

Çocuklarda sıhhatli şahsiyet gelişiminin gizemi

28.04.2021
130
A+
A-

Çocuğunuzun sıhhatli ve mutlu gelişimine dayanak olmak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Özellikle tüm gelişim alanlarının esaslarının atıldığı, şahsiyetin şekillendiği 0-6 yaş yarıyılında çocuğunuzu nasıl geliştirdiğiniz onun nasıl bir erişkin olacağını tanımlıyor.

Çocuğun sıhhatli şahsiyet gelişimi ve psikolojisi için her yaş aralığında çocuğun fizyolojik ve duygusal gereksinimlerinin karşılanması çok ehemmiyetli. Fizyolojik gereksinimlerini karşılamayı aksatmazken duygusal gereksinimlerin karşılanması farkında olmadan bakımsızlık edebiliyorsunuz. Bu önemsememenin olmaması için gelişim ve şahsiyetin şekillendiği bu üç ehemmiyetli yarıyılı vurgulamak istiyorum.

Çocuğunuzun gereksinimlerini her yarıyılda nasıldır ve ne yapmalısınız?

1. Bağlanma Yarıyılı 0-18 ay

Bu yarıyılda bebeğin lüzumu olan onun esas gereksinimlerini meblağlı bir biçimde karşılayacak şefkatli, sevgi dolu bir bakıcı. Burada bakıcı başta anne sonra baba, anneanne, babaanne, bakıcı, başka bir deyişle bebeğin bakımından mesul erişkindir. Çocuğun esas lüzumları beslenme, altının değiştirilmesi, banyo yapılması vb. Burada en ehemmiyetli nokta bebek ağlatılmadan bu gereksinimlerinin karşılanması. Bebek birkaç saniye ağlayabilir ve ay ay geliştikçe bu vakit çoğalabilir. Burada belirtilmek istenen çocuğun katıla katıla ağlaması acıktığı için ve beslenmesin ertelenmesi gibi.

Duygusal lüzumları sevgi dolu bakışlar, çocuğun miktarlı olarak şefkatli değişlerle beğenilmesi genital bölge ve çevresine değilmemeli ve mıncıklanmadan beğenilmeli, ninni söylenmesi, gözlerinin içine bakılarak konuşulması, banyo sonrası şefkatli masaj… Bu gereksinimlerin tek bir erişkin tarafından meblağlı bir biçimde karşılanması gerekiyor. Bir gün başka biri öbür gün başka biri bakmamalı bebeğe. Bu lüzumlar meblağlı bir erişkin tarafından karşılanmazsa esas güven duygusu büyüyemiyor, sıhhatli bir bağlanma hakikatleşemediği için bebek erişkin olduğunda insanlarla olan ilişkilerinde özellikle ikili ilişkilerinde mesele yaşıyor, ya çok bağımlı oluyor, ya güvenmediği için insanlardan uzak duruyor, ya da çok hiddetli davranabiliyor.

Bu yarıyılda bebeğinizi bakımsızlık ettiğinizi düşünüyor, tehlikesiz bağlanmanın asıllaşmadığını düşünüyorsanız kesinlikle uzman dayanağı almalısınız. Bu yarıyıldaki yetersizlikler karşılama edilemese de tesiri muhtelif terapi usulleriyle en aza indirilir.

2. Ayrılma veya Özerklik Yarıyılı 18-36 ay

Bu yarıyılda çocuk artık anneden ayrı bir fert olduğunu kavramaya başlar. Artık yürüyebiliyor, kendini ifade edebiliyor, kendiliğindene yetmeye başlamıştır. Bu yarıyılda çocuğun kendi başına bir şeyler sınaması ve yapmasına izin verilmezse çocuk kendini beceriksiz sezer anneye bağlı kalır. Anneden ufalama endişesi bu yarıyıla aittir. Bu yarıyılda annelerin yaptığı yanılgı çocuğun geliştiğini bir bire kabullenmeyip hala bir bebek gibi davranmalarıdır. Fazla gözetmeci anne baba davranışları bu yarıyılda problemlere neden oluyor. Çocuğun 2 yaş itibariyle ayrı anne babadan ayrı bir odada uyuması çok ehemmiyetlidir.

3. Kimlik Gelişimi Yarıyılı 36 ay ve 5 yaş

Bu yarıyılda çocuğun karakteri oluşmaya başlar. Kendini tanımlar, benlik algısı büyür. Bu yarıyılda çocuğun bir fert olduğunu sezmesi gerekir. Her şeyi kendi yapmak ister. Kendini ispatlamak ister. Bu yarıyıl çocuğun öz bakım marifetlerini kendisinin yapmasına izin vermek çok ehemmiyetlidir. Anne babaların çocukları yerine her şeyi yapmamaları gerekir. Çocuğun zafer duygusunu sezmesi gerekir. Şayet bunu sezmezse öz güveni büyümez ve kendini galibiyetsiz görür. Bu yarıyılda reyin grupları ve anaokuluna yollayarak çocuğun sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz.

Bu üç gelişim yarıyılını sıhhatli geçiremediğinizi düşünüyorsanız kesinlikle uzman dayanağı ile gidişatın negatif tesirlerini eksilmek için dayanak alın. Gelişimsel travma yaşamış olabilir çocuğunuz. Reyin Terapileri bu yarıyıldaki çocuklarda çok tesirli ve kısa müddette netice vermektedir. Bu mevzuda dayanak almadığınızda çocuğun mektep yaşamında, dostları ve sizinle olan bağlantıda ciddi problem yaşayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.