Site rengi

Tasarım

ALTIN 798,36
DOLAR 13,5656
EURO 15,3583
BIST 1.951,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5 °C
Az Bulutlu

Çocuklarda narsist şahsiyet bozukluğu bulguları

29.04.2021
84
A+
A-

Narsistik şahsiyet bozukluğunun esasları çocukluğa katlanıyor. Rehabilitasyona karşı fazla mukavemetli oluşuyla da öğrenilen bu ileri ebattaki zekâsal rahatsızlık oğullar arasında daha yaygın.

Peki çocuğunuzun narsist olup olmadığı nasıl anlaşılır? Uzman Muayenehane Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, bu mevzuda ehemmiyetli bilgiler verdi:

Geliştikçe bencillik eksilmiyorsa…

Minik çocuklar, gelişimlerinin natürel bir parçası olarak egoisttirler, zira lüzumlarının karşılanması için benmerkezci davranmaları gerekir ve başka insanların lüzumlarını ve isteklerini kavrayamazlar. Ergenlik yarıyıllarına geldiklerindeyse çocuklar, bağımsızlık çabası verdiklerinden, tipik olarak bencildirler.

Gitgide eksilmesi gereken egoistliğe ters olarak, çocukların ailelerine ve cemiyete bağlı kalabilmeleri, kendilerini gözetebilme, kendi lüzumlarını giderirken başkalarıyla da ilgilenebilmeleri ve dışarıdan gelebilecek hasarlı tesirlere sabredebilmeleri için sıhhatli ve uzun-süreli seviyelerde bir özgüven geliştirmeleri gerekmektedir. Bir çocukta özgüvenin sıhhatli seviyelerde olması çocuğun ailesi ve cemiyet içinde beğenildiğine ve ona değer katıldığına dair olan inancını gösterir, bu sebeple çocuk makûs davranılmayı hak etmediğini düşünür ve bu cins tutumlara karşı daha mukavemetlidir. Kısaca, özgüven sahibi olmak benmerkezci olmak değildir zira özgüven sahibi olmak bireyin başkalarının gereksinim ve haklarına hasar verecek ya da onları ihlal edecek biçimde kendisini herkesin önüne koymasına neden olmaz.

narsist çocuk

Empati hisleri büyümüyorsa…

Çocuklukta tipik olarak görülen egoistliğin, erişkinlikte zekâsal sıhhate yerini vazgeçmesi için metamorfoza uğraması gerekmektedir. Hem aile hem de cemiyet içinde geçimli tavırlar sergileyebilmeleri için, çocukların başka insanların bakış açılarını görebilme ve onların yaşadıkları acılar karşısında empati yapabilme hünerlerini giderek geliştirmeleri gerekmektedir. Bu sebeple sıhhatli çocukların giderek başkalarının iyiliğini daha çok düşündüklerini gösteren dürüst işaretler vermeleri beklenir. Bir çocuğun sihrime süreci içinde başkalarına müteveccih empati hislerinin büyümemesi erişkinlikte aralarında narsistik şahsiyet bozukluğunun da olduğu bir dizi ciddi şahsiyet bozukluğu geliştirme tehlikesinin erken ihtar sinyallerindendir.

Ergenlikteki narsizmin erken ihtar sinyalleri

Çocuğun bluğ çağındaki narsist özelliklerine de değinen Muayenehane Psikolog Mehmet Başkak, narsistik şahsiyet bozukluğunun reşit olanlar, erişkinler için konulan bir tanı olduğunu belirtirken, çocukluk yarıyılına ait tehlike grubu hakkında ise şu bilgileri verdi:

– Israrlı bir şekilde insanları rahatsız edici ve bezdirici tavırlar sergileme, misalin kendi anne-babaları ve başka erişkinler de dahil olmak üzere insanlarla dalga geçme, onları tehdit etme, aşağılama -ısrarlı bir şekilde ve başkasının hasar görüp görmediğini umursamadan kazanma isteği

– Israrla kendi çıkarı için palavra söyleme palavra söylediğini kabul etmeme, palavralarını başkasının yanılgısı olarak gösterme, palavralarını suratına vuran şahıslara saldırma

– Kendisini bencil bir bakış açısıyla fazla derecede kıymetli görme

– Başkalarının lüzumlarından çok kendi lüzumlarının karşılanması mevzusunda ısrarcı olma

– Koşullar ne olursa olsun kendisinin her zaman özel bir muamele görme ve istediklerini elde etme hakkının olduğunu düşünme

– Tenkit Etilmeye, yanlışının söylenmesine ya da üzülmeye karşı kızgın tavırlar sergileme

– Makûs neticeler için ısrarla başkalarını yargılama

– İnsanlarla işbirliği yapmaktan ziyade onlarla rekabet içine girme

– Kendi isteklerinin yerine getirilmesi, reelleşmesi şansına ailesi dahil çevredekilerin makûs vaziyete düşmesini, üzülmesini hiç önem vermeme

Çocuğunuz ya da bildiğiniz biri bu cins tavırlar sergiliyorsa, alttaki tekliflere kulak vererek hem ailenizi hem de cemiyeti bu şahısların vereceği mümkün hasarlardan gözetebilirsiniz.

narsist çocuk

Çocuğunuz narsist ise ne yapmalısınız

– Çocuğunuza empati yapmayı öğretin.

– Kaba ya da baskın kişilik özelliklerine mukayeseyle içtenlik ve naziklik gibi kişilik özelliklerine değer kattığınızı gösterin.

– Çocuğunuzun özel muamele bekleyen tutumlarını değiştirmeye çalışın ve ona prensmiş, prensesmiş gibi özel muamelede bulunmayı vazgeçin.

– Açgözlülük ve hırslı olmayı onaylamadığınızı gösterin, bunu kavrayabilmesini sağlayan laflar söyleyin. mesela, “egoistçe davranıyorsun ve bu yaptığın doğru değil” deyin.

– Israrlı bir şekilde çocuklarınıza hep öteki insanların da hakkını, hukukunu ön tasarıya koymasını öğretmeye mücadele edin ve onlara her zaman eylemlerin laflardan daha eforlu olduğunu anımsatın. narsist şahıslar yaptıkları bir şeyi genelde başkalarına yararı olması için yaptıklarını söylerler ama gerçeğinde onu kendi çıkarları için yaparlar

– Sıhhatli bir özgüven gelişimini destekleyin. düşük özgüven de bireyin kendisini üstün görmesine ve kendi benliğini desteklemek için başka insanları kullanmasına neden olabilir.

– Çocuğunuzun kendi problemleri ve galibiyetsizlikleri suratından başka insanları haksız yere yargılamasına izin vermeyin.

– Ayrıca çocuğunuzda narsistik şahsiyet bozukluğu gelişimine sebebiyet verecek ebeveynlik tutumlarından kaçının. mesela çocuğunuzu ilgisizlik etme, ona çok fazla hoşgörülü davranma, bazı ödünler tanıyarak ve bir şeyler alarak kendini haklı gören tutumları besleme ya da çocuk eğitiminde hep mükemmeliyetçiliği, kazanmayı ve sertliği vurgulayan fazla hakimiyetçi ve otoriter metotlar kullanma.

– Çocuğunuzun tutumlarında bu özelliklerin çoğunu gördüğünüzde, bir uzmandan profesyonel dayanak almaktan çekinmeyin, bilgi ya da dayanak arayışında olmak bir eforluluk göstergesidir, cılızlık değil.

narsist çocuk

Narsistlik şahsiyet bozukluğu olan şahıslar nasıl davranır

Başkalarına müteveccih empati hislerinin olmamasının yanı gizeme ki bu laflarla değil tavırlarla ölçülür, narsist şahıslar ellerindeki bilgileri sanki filtreler ve kendi benliklerine olan tesirini düşünerek ona göre bir tepki verirler. Hareketlerinde ileri derecede kendini üstün görme ve eşsiz sezme düşünceleri, ayrıca takdir edilme ve sanki tapılma istekleri kendini muhakkak eder. Çevresindeki herkes sanki kendi zaferine hizmet etmek için vardır, yalnızca kendi niyetlerine, zevklerine müteveccih yaşarlar ve öteki herkes ehemmiyetsizdir.

Galibiyetlerini abartmayı hoşlanırlar

Narsist şahıslar böbürlüdürler ve akılları fazla ve hudutsuz derecede kendini kıymetli sezme, galibiyetli ve eforlu görme fantezileriyle meşguldür ve tek başlarına her şeyi yapabileceklerini düşünürler. Bu şahıslar aynı zamanda kendi galibiyetlerini ve popülaritelerini abartmayı çok hoşlanırlar.

Şahsi çıkarları için insanları sömürürler

Şahsi çıkarları için insanları sömürür ya da kullanırlar. Bunu sırf kendi benliklerini tatmin etmek için bile yapabilirler ve karşılığında fazla derecede methiye beklerler. İstediklerini elde edebilmek için insanları birbirlerine düşürür, onları hakimiyet etmek ve üzerlerinde efor sahibi olmak içinse gruplara ayırırlar. Şahsi çıkarları şansına insanların çok makûs vaziyetlere düşmeleri, tahripler yaşamaları onlara göre basmakalıp bir gidişattır.

narsist çocuk

Her türlü kıymet onlar için manipülasyon vasıtayıdır

Şahsi çıkarları şansına her biçimde, her şeyi insanları maniple etme vasıtayı olarak kullanabilirler. Tehdit ve palavralarla ve insanların inanç, şefkat, fobi ve hiddet gibi duygularını etkileyerek, başkalarını maniple ederler. Narsist şahıslar tarafından mağdur edilen şahıslar bir cins bilinmeyenlik ve ona eşlik eden evham, naçarlık hisleri yaşarlar.

Bu özellikler dikdatörlerde bulunur

Narsist şahıslar başkalarına kendilerini makûs sezdirirler ve öteki insanlar tarafından hak ettiklerini düşündükleri onayı, takdiri ve hürmeti hemen otomatik olarak görmedikleri zaman dargınlaşırlar. Bu özellikler genellikle diktatörlerde bulunur. Bir Hayli şahsiyet bozukluğunda olduğu gibi, narsisizm rehabilitasyonu da oldukça güçtür zira bu rahatsızlıktan muzdarip olan şahıslar tutumlarında hiçbir yanlışın olmadığını düşünürler, bu sebeple kendilerini değiştirmeye müteveccih motivasyonları da çok düşük olur.

Narsist şahıs, kendisini emir eri gibi destekleyen belki çok yakın sponsor bağlı/bağımlı grubu dışında, kalan tam şahısları tehlikeye atmaktan çekinmez, onların kendi gayeleri için bir taşıt olduğunu düşünerek acı sürüklemelerini, üzülmelerini bir lüzumluluk olarak görür.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.