Site rengi

Tasarım

ALTIN 793,64
DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Karla Karışık Yağmurlu

Çocuklarda kardeş kıskançlığına dikkat

26.03.2021
93
A+
A-

Medical Park Trabzon Sağlık Kurumu Psikoloğu Niltem Hürfikir ‘Çocuklarda kardeş kıskançlığı mevzusunda neler yapılmalıdır’ mevzusunda anne ve babalara ihtarlarda bulunarak “Kıskançlık ‘Annem babam beni daha öncekisi kadar beğenecek mi?’, ‘ Ya kardeşimi benden daha çok beğenirlerse’, ‘Benden daha çok onunla ilgilenirlerse’, ‘Ben yeniden daha öncekisi gibi annem ve babamla yalnız olmak istiyorum’ gibi muhtelif düşünceler kardeş kıskançlığının esasını oluşturmaktadır. Kıskançlık; hoşlandığımız birisinin, başkası ile daha çok ilgilendiği kanısına varıldığında takınılan negatif tavırdır. Kardeş kıskançlığı her yaş yarıyılında görülmekle beraber mektep evveli yarıyılda daha sık karşılaştığımız meselelerden biridir. Kardeşi çekememe natürel bir duygu olmakla beraber , onların anne babalarını çok hoşlanmalarından kaynaklanan bayağı bir duygu olduğunu öğrenmeliyiz” dedi.

‘Esasde güvensizlikten kaynaklanıyor’

Kıskançlığın sebeplerine değinen Hürfikir ”Esasde güvensizlikten kaynaklanır. O ana kadar kendine yöneltilen alaka ve dikkatin kardeşine yöneltilmesinde doğan rahatsızlık en esas nedendir. Kardeşin doğmasıyla beraber ona parçalayan zamanın eksilmesi çocukta, kardeşe karşı gibi görünen ama hakikatinde anne babaya karşı olan agresiflik, küskünlük gibi duyguların büyümesine neden olabilir. Çocuk kendini terk edilmiş, güvensiz ve dayanaksız sezmeye başlar. Kıskançlıkta rol oynayan bir başka etmen de kardeşler arasındaki yaş farkıdır. Yaş farkı az olan kardeşlerde kıskançlığın görülme sıklığı, yaş farkı fazla olanlara oranla azıcık daha yüksektir. Cinsiyete göre de bazı değişiklikler yaşanabilir; çocuk kız ve doğan kardeş erkek ise, ana-babanın kendi cinsiyetinden memnun olmadığını düşünebilir. Ailelerin cinsiyete ait görüşleri varsa ve bunu yansıtıyorlarsa, cinsiyete göre kıskançlık yaşanması kaçınılmaz bir gidişattır” diye konuştu.

Bulguları nelerdir?

Ailesinin kardeşi ile ilgilenildiğini gören çocuk, fazla tavırlar sergilediğini kaydolan Hürfikir “Onu konutta istemediğini, onsuz daha mutlu olacaklarını ve onu hoşlanmadığını söylerler. Ailesinin kardeşi ile ilgilenildiğini gören çocuk, fazla tavırlar sergileyip dikkati üzerine sürüklemeye çalışarak ailenin kardeşe olan alakasını eksiltmeye çalışırlar. Kardeşe hasar verme tutumları sergileyebilirler. Bazı çocuklarda kardeşe fazla alaka ve sevgi gösterip anne babasının kaybettiği alakasını geri kazanmaya çalışabilir. Altına kaçırma, parmak emme, tırnak yeme, bebeksi davranma gibi tutumlarda bulunabilir. Hem gün içinde hem de geceleriaşırı asaplı olurlar. Sıkıntılı bir görünümleri vardır, serinkanlılaşmakta zorlanır ve kimi zaman etraflarındaki insanlara hiddetli davranabilirler” ifadelerini kullandı.

Anne-baba neler yapmalı?

Kıskançlık mevzusunda anne-babalara ehemmiyetli vazifeler düştüğünü andırdıran Hürfikir “İlk evvel kıskançlığın natürel bir duygu olduğu kabul edilmelidir. Aile, çocuğa gösterdiği alakayı kardeş olduktan sonrada göstermeye devam etmelidir. Çocuğu kıskançlık duygusundan dolayı yargılama , cezalandırma yada suçlama yapılmamalıdır. Çocuk kardeşe hasar verme tavırlarında bulunuyorsa fazla tepki göstermeden yaptığı yanlış anlatılmalıdır. Kardeşler arasında mukayese etme yapılmamalıdır. Kardeşlerin birbiri ile olan ilişkilerini kuvvetlendirmek ismine aileler faaliyetler tertip edebilirler. Çocuğun vaziyeti daha makûssa kesinlikle bir pedagog ile görüşülmelidir. Anne-babanın aralarında iş kısmı yapması gerekir. Anne kardeşle ilgilenirken babanın öbür çocukla ilgilenmesi, çocuğun kendisiyle de ilgilenildiğini sezmesi sağlanmalıdır. Kardeşini hoşlanmak zorunda olduğu söylenmemeli, ‘Sen artık ablasın veya abisin” diyerek yaşının üzerinde olgunluk bekleyip onun da hâlâ çocuk olduğu unutulmamalıdır” ihtarında bulundu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.