Site rengi

Tasarım

ALTIN 976,05
DOLAR 16,7832
EURO 17,4971
BIST 2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Çocuklarda ilaç kullanımına dikkat

29.04.2021
390
A+
A-

Öksüren çocuğa hemen şurup verilmeli mi? Burnu tıkandığında devamlı sprey kullanmak doğru mu? Ateşi yükseldiğinde ateş düşürücü verilmeli mi? Memorial Şişli Sağlık Kurumu Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Abdurrahman Yıldırım, çocuk ilaçları mevzusunda ailelere ihtarlarda bulundu.

3 yaş altına hekime danışmadan ilaç vermeyin

Piyasada nezle ve grip rehabilitasyonunda kullanılan çok rakamda ilaç bulunmaktadır. İlaç kullanımı hastalığın rehabilitasyonunda her zaman işe yaramayabilir. Soğuk algınlığının en iyi ilacının bol dinlenme ve bol akışkan tüketimi olduğu unutulmamalıdır.

Reçetesiz satılan ilaçları da 3 yaş altı çocuk ve bebeklere verirken kesinlikle hekime danışılmalıdır.

Öksürük şurubunun yanlış kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatıyor

Öksürük, her zaman akciğer kaynaklı olmayıp, çoğu zaman üst solunum yollarından geniz yoluyla alta inen salgıların yaptığı irritasyon sonucunda büyür. Çocukların gece uykularını ayrılacak kadar şiddetlenip, can sıkıcı bir hal alabilir. Bedenin bu basmakalıp koruma refleksini durduran öksürük şuruplarını kullanmak ise sıhhate daha çok hasar verebilir. Öksürük şurupları üzerinde yapılan araştırmalarda, öksürüğü kesen ilaçların çocuk sıhhatine rastgele bir yararı olmadığı ortaya koyulmuştur.

Yanlış doz çocukların kalp ritmini bozabilir

Üst solunum yolu açıcılar; ağız yoluyla alınan hap ya da şurup biçiminde hazırlanmış ilaçlardır. Bu ilaçlar, burun tıkanıklığı ve salgılarını eksiltmek için verilir. Bu tip ilaçların kullanımında, alttaki meseleyi gidermekten çok hastalıkta görülen yakınmaların rahatlatılması kastedilir. Yanlış doz ve sıklıkta kullanımı çocuklarda süratli kalp atışı, sıkıntılılık ve uykusuzluk gibi yan tesirlere yol açabilir.

Burun damlalarını hekime sormadan kullanmayın

Tuzlu su kapsayan burun damlaları ya da spreyleri burun içindeki salgıları yumuşatarak çocukların daha rahat soluk almalarına takviyeci olurlar. İlaç ihtiva eden burun damlaları ya da spreyler doktor nasihati olmadan kullanılmamalıdır.

Şuursuz ilaç kullanımı karaciğer ve beyinde tahribata yol açabilir

Reçetesiz satılan sızı kesicilere aileler çok dikkat etmelidir. Özellikle aspirin çocuklarda ya da ergenlerde soğuk algınlığı, suçiçeği ya da gripten kaynaklanan ateşi düşürmede kullanılmamalıdır. Yanlış aspirin kullanımı reye belirtisine başka bir deyişle karaciğer ve beyinde tahribata yol açabilir. 6 aydan ufak bebeklerin ateşi varsa kesinlikle hekime danışılmalıdır. Çocuğa ilaç içirilemiyorsa fitil de kullanılabilir. Fakat yalnızca bir yolla ilaç verilmelidir. Hem fitil hem de ağızdan ilaç verilmemelidir. Çocuğa verilen ilacın prospektüsü kullanmadan evvel dikkatlice okunmalıdır.

Çocuğa aynı anda birden fazla ilaç vermeyin

Çocukları hasta olduğunda ailelerin kaygılanması sıradandır. Aileler, bu cins gidişatlarda çocuğun kendini daha iyi sezmesi için reçetesiz öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarına sarılır. Sızı kesici ve ateş düşürücüler hariç, bunların işe yaradığına dair mevcut bir delil yoktur.

Ayrıca bu ilaçların bazı yan tesirleri çocuğun kendini daha makûs sezmesine neden olabilir. Bir de fazla ilaç kullanımı tehlikeyi vardır. Hekim aksini önermedikçe aynı anda birden fazla ilaç kullanılmamalıdır.

Çocuğum soğuk algınlığına tutulduğunda ne yapmalıyım?

Çocuk, soğuk algınlığını tutulduysa bol akışkan verilip, dinlenmesi sağlanmalıdır. Soğuk algınlığına virüslerin neden olduğu ve ilaç rehabilitasyonu olmadığı unutulmamalıdır. Fakat daha ciddi meseleler ilk başta soğuk algınlığı olarak kendilerini gösterebilirler. Bu sebeple alttaki bulgular varsa kesinlikle hekime müracaat etilmelidir:

– Kulak sızısı
– 72 saatten uzun süren ateş ya da 3 aydan ufak bebeklerde ateş
– Fazla uyku hali
– Fazla somurtkanlık ya da mızmızlık
– Tende kızarıklık, döküntü
– Süratli soluk alma ya da güçlükle soluk alma
– Olağana oranla daha az idrara çıkma

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.