Site rengi

Tasarım

ALTIN 793,64
DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Karla Karışık Yağmurlu

Çocuklarda en sık görülen göz hastalıkları

06.04.2021
96
A+
A-

Mektep yaşamında çocukların gözlerindeki bozukluklar ve oluşan hastalıklar zaferlerini negatif istikamette etkiliyor. Bazı çocuklar bu rahatsızlıklarını dile getirmiyor, aileler de fark edemediği zaman çocukların derse alakası eksiliyor, zekâsında bir mesele olmadığı halde göstermesi gereken galibiyetinin çok artta kalıyor.

Acıbadem Fulya Sağlık Kurumu Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Şule Kadıoğlu Er, ilkokul çağına gelen her çocuğun kesinlikle göz doktoruna götürülmesi gerektiğini, bu tetkikte her iki gözün ayrı ayrı hakimiyet edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Mektep yarıyılında çocuklarda sık görülen yanılgı ve hastalıkları sıralayan Dr. Er, “Miyop, hipermetrop, astigmat gibi gözlük hataları, göz nezlesi ve arpacık gibi enfeksiyonların rehabilitasyonu tesirli bir biçimde ve erken yarıyılda yapılmalıdır. Tahtayı rahat göremeyen, kitabını, ödevini sıhhatli okumayan bir çocuğun mektep zaferi düşeceğinden, düzeltilebilir meseleler sebebiyle kasvet yaşamaları önlenmelidir” diyor.

Çocuklarda en sık görülen göz hastalıkları

Her çocuğun gözüyle alakalı yakınmalarını ifade etmediğini, bazı çocukların da bu cins meseleleri söylemediklerini, bu vaziyetin özellikle de birinci ve ikinci sınıf çocuklarında sık görüldüğünü anımsatan Dr. Er, mektepte hocalara da vazife düştüğünü, çocukların göz tetkikinden geçmeleri mevzusunda yönlendirici olmaları gerektiğini belirtiyor. Mektepte çocukların daha iyi ışıklandırılmış etraflarda ders görmelerinin ehemmiyetine değinen Dr. Er, hocaların çocukların kitaba 30-35 cm mesafeden bakmalarının sağlanmasının göz sıhhati açısından zorunlu olduğunu söylüyor.

Çocuklarda ilkokul yarıyılında sık görülen 5 göz meseleyi hakkında bilgi veren Dr. Şule Kadıoğlu Er, bu hastalıkların bulguları, sebepleri ve rehabilitasyonuna ait şunları söylüyor:

1- MİYOP: Uzağı görememe halidir. Çocuklar hatanın büyüklüğü oranında bu meseleden etkileniyor. Uzağı güçlükle ve noksan gören çocuk, bilme eforluğu sürüklüyor, dikkat beceriksizliği belirtiyi yaşıyor, akıcı okuması ve seri algı etmesi yasaklanıyor. En yaygın rehabilitasyon şekli uygun numarada gözlük verilerek yapılıyor. Bir gözün kırma yanılgısının çok yüksek olup değişik gözün basmakalıp olduğu gidişatlarda ise yüksek olan göze kontak lens kullanılabilir.

2- HİPERMETROP: Uzak ve yakın görmeyi etkilemesi sebebiyle çocuklarda en çok üzerinde durulması gereken gözlük yanılgıyıdır. Çocuğun uzak, yakını net görememe, iki gözle beraber görme derinlik hissi gelişimi göz hareketlerini, fokus becerisini, göz-el ilişkisi gibi esas görsel yeteneklerini bilmesi gecikiyor. Bu hünerlerden biri beceriksizse veya işlevini yerine getiremiyorsa, çocuk çalışmasını akranlarına göre daha güç sürdürüyor. Bu da baş sızısı, bitkinlik ve değişik göz problemlerine yol açabiliyor.

Yüksek hipermetropi çocuklarda göz uyuşukluğuna neden olma tehlikeyi sebebiyle, rehabilitasyonu çocuklarda rutin olarak yapılan altı aylık tetkikte başlaması gereken bir vaziyettir. Çocuğa gözündeki yanılgıya uygun gözlük verilerek rehabilitasyon edilebilir. İki göz arasında göz yanılgısının fazla olduğu gidişatlarda yüksek hipermetrop olan gözde kontak lens takılması idealdir.

3- ASTİGMAT: Astigmatizma da değişik gözlük hataları gibi genetik özellik gösterebilir. Miyop, hipermetrop veya karmaşık tipte astigmatizma oluşabilir. Oluşuna göre uzak, yakın ya da her iki mesafeyi de etkileyebilir. Rehabilitasyonu uygun numarada gözlük verilerek yapılıyor. Rehabilitasyonun yapılmadığı gidişatlarda; miyop ağırlıklıysa uzak görme etkileniyor, hipermetrop ağırlıklıysa uzak yakın tam görme kasvet sürüklüyor. Objeleri ve tahtadaki yazıları iyi göremeyen çocuk bilme beceriksizliği yaşıyor. Bu da eğitim açısından çocuğun geri kalmasına neden oluyor. Değişik gözlük hataları gibi çocuğun sosyal gelişimini etkiliyor. Okumasında gecikme, derslerinde geri kalma, özgüven beceriksizliği gibi meselelere neden oluyor.

4- GÖZ ENFEKSİYONLARI: En çok öğrenilen ve çocuklarda yaygın olarak görülen enfeksiyonlar göz nezlesi ve arpacıktır. Her iki enfeksiyonun da esasında, çocuktaki alerjik etkenler ve kirpik dibi irinleri uyuyabilir. Alerji ile başlayan göz nezlesi elini gözüne götürüp kaşıma gereksinimi sebebiyle bakteri ve virüslerin artmasına neden olur. Senelerce süren alerjik göz nezlesi korneanın aşınması sebebiyle “keratokonus” hastalığına neden olabilir. Bulguları arasında, çapaklanma, batma, yanma, kaşıntı, göz sulanması geliyor. Etmen mikroba göre rehabilitasyonun yapılması ve alerjik etkenlerin ortadan kaldırılması gerekiyor.

5- ARPACIK HASTALIĞI: El, havlu ya da havuz gibi enfekte bir civardan mikrop bulaşması ile oluşabilir. Altta uyuyan sebeplerden kirpik dibi cerahati umursanmalıdır. Bu alerjik tabanı olan çocukların çok iyi takip edilmesi gerekiyor. Bulguları göz kapaklarında şişlik, sızı, çıban olabilir. Rehabilitasyonunda göz kapağı hijyenini sağlayan arınma mendillerinden, ılık pansuman, antibiyotik damla ve pomatlardan faydalanılıyor. Pansuman yapılacaksa sterilize koşullarda uygulanmalıdır. Kronikleşirse işlem gereksinimi doğabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.