Site rengi

Tasarım

ALTIN 790,72
DOLAR 13,5306
EURO 15,3720
BIST 1.979,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 4 °C
Az Bulutlu

Çocuklarda diyabet tehlikeyi

24.04.2021
78
A+
A-

Millet arasında erişkin hastalığı olarak öğrenilen diyabet, günümüzde yalnızca erişkinlerde değil, çocuklarda da sıklıkla görülüyor. Özellikle mektep çağındaki çocuklarda yemek saatlerindeki farklılıklar, şeker seviyelerinde ciddi meseleler yaratabiliyor. Central Hospital’dan Uzman Psikolog Aycan Bulut, diyabetli çocuklara sahip olan anne babaları uyarıyor: “İnsülin yapılması ve şeker ölçümünün rutin hale getirilmesi mektepteki diyabetli çocuklar için ehemmiyetlidir. Diyabetli çocuklara kendi şekerini rehabilitasyon etme marifeti kazandırılması ile beraber düşük ve yüksek şekerin bulgularının iyice öğretilmesi gerekir.”

Diyabet bebeklikten ergenliğe kadar tam yarıyıllarda görülme oranı yüksek kronik bir hastalıktır. Tip 1 diyabet, viral enfeksiyon, katkı maddeli besin ve meşrubatlar gibi etrafsal etmenlerin tesiriyle oluşan bir diyabet grubudur ve özellikle çocukluk çağında daha sık görülür. Yapılan araştırmalarda her iki bin çocuktan birinin Tip 1 diyabet hastası olduğu ve her yıl bu rakamın çoğalış gösterdiği tespit etilmiştir. Tip 2 diyabet ise daha çok yetişkinlerde görülür ve kiloluluk sebebiyle oluşan insülin ölçüsünün az olmasına bağlıdır. Son yarıyıllarda çoğalış gösteren obezite sebebiyle 13-15 yaş arasındaki çocuklarda Tip 2 diyabetin de görülme oranı da çoğalıyor.

Çocuklarda diyabetin bulguları nelerdir

Bebeklik yarıyılında bebeğin fazla idrara çıkması ve su içmesi, devamlı ağlaması ve bu ağlamaların su verildiğinde kesilmesi bebeklik yarıyılı diyabetine işaret edebilir. Çocuğun isteklerini ifade etmeye başladığı yarıyılda fazla su istemesi, gece sık sık idrara çıkması ve tekerrür su içmesine dikkat edilmelidir. Özellikle çocuğun iştahlı olması fakat yemek yediği halde kilo alamaması, halsiz olması, terlemesi, karın sızıları ve kusmaları, süratli soluk alıp vermesi ve etrafına düşüncesiz olması diyabet bulguları arasındadır. Diyabette erken teşhis oldukça ehemmiyetlidir. Bu bulgular görüldüğünde en kısa zamanda bir uzmandan dayanak alınmalıdır.

Anne, baba ya da birinci derece yakın akrabalarında şeker hastalığı olan çocuklar genetik olarak diyabete meyillidir. Genetik olarak meyilli olan fertler bebeklikten itibaren balanslı ve kumpaslı beslenmelidir. Kiloları ise yaşlarına ve fiziklerine uygun olmalıdır. Şeker ve çikolata tüketimine de dikkat edilmeli, çocuklara mükâfat olarak şeker ve çikolata verilmemelidir. Bunun yerine çocuklar, daha çok kolay şeker ve fruktoz kapsayan meyve tüketimine teşvik edilmelidir.

Aileler diyabetli çocukları desteklemeli

Diyabet tanısı konmuş çocuk hastalığı hakkında kesinlikle bilgilendirilmelidir. Hastalık çocuğa yaşına uygun kolay bir dille anlatıldıktan sonra ailenin hastalığı nasıl kabul ettiği de çocuk için oldukça ehemmiyetlidir. Anne ve babanın fazla evham ve evhamı çocuk için stres etmeni oluşturabilir. Bu sebeple ailelerin diyabet ile alakalı ayrıntılı araştırmalar yapması ve vaziyeti kabul etmesi gerekir. Kendilerini ya da birbirlerini yargılamak çocuğun vaziyetini daha da güçe sokacaktır.

Diyabet hastalığında anne ve babanın yardımı çocuğu daha iyi sezdirir. Çocuk ailesinin yardımı ile hastalığıyla yaşamayı bilecek ve diyabet için lüzumlu olan vaziyet ve şartları kendiliğindene organize edecektir. İyi bir diyabet eğitimi; balanslı ve kumpaslı beslenme, hayat stili, kendiliğindene takip ve gerek görüldüğünde hekim ile bağlantıya geçebilme yeteneğine içerir. Hastalığı kabullenmek çocuk için uzun bir süreçtir. Çocuğun vaziyetini kabullenmesinde fertsel terapist yardımı, aile terapisi ve kendisi ile aynı hastalığı taşıyan fertlerin bağlı olduğu derneklere ziyaretler ve abonelikler büyük ehemmiyet taşır. Uzman hekimlerle çıkılan diyabet kampları da oldukça faydalı etkinlikler arasındadır.

Diyabetli çocuk nasıl beslenmeli

İyi, balanslı ve kumpaslı beslenme diyabetli erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da ehemmiyetlidir. Katkı maddeli besin ve meşrubatlar, hazır yiyecekler, fast-food, arıtılmış şekerler ve çikolata diyabetli çocuklarda olduğu kadar diyabeti olmayan çocuklar için de oldukça hasarlıdır. Hastalığı önlemek için hasarlı gıdalardan uzak durmak gerekir. Daha tasarılı beslenme hastalığın ilerlememesi için ehemmiyetli bir faktördür. Bunun için beslenme uzmanlarından dayanak alınmalıdır.

Diyabetin hakimiyeti için sıhhatli hayat koşuldur

Sıhhatli beslenmeyle beraber yapılan kumpaslı fiziksel etkinlikler de oldukça ehemmiyetlidir. Çocuğun spor yapması hem kendisini iyi sezdirir hem de sosyalleşmesine imkân sağlar. Fiziksel etkinlik açısından diyabeti olan çocukların öteki çocuklardan bir farkı yoktur. Bu sebeple diyabetli çocuklar kendi yaş grubuna uygun atletik faaliyetleri yapabilirler. Balanslı ve şuurlu bir perhizle çocukların bir partide eğlenmesi veya bir kutlamada bulunması natüreldir.

Diyabetli insanların sosyal hayata sahip olması, sıhhatli bir hayat stili için ehemmiyetlidir. Sıhhatli bir sosyal hayat, dostlarla ve aile ile beraber diyabete ait problemleri önlemek ve stresi eksiltmek için lüzumludur. Bu aynı zamanda diyabetin istenmeyen bulgularını ve yan tesirlerini de eksiltir. Diyabetin hakimiyeti için sıhhatli hayat koşuldur.

Mektepteki diyabetli çocuklara dikkat edilmeli

Çocuklar genellikle günde takribî 7 saatlerini mektepte geçiriyor. Bu müddet içerisinde diyabetli çocuklar mektepte bir hayli değişik meseleyle karşılaşabiliyor. Yemek saatlerindeki farklılıklar ve insülin uygulanmasından doğan meselelerden dolayı çocukların mektepteki şeker seviyeleri ciddi farklılık gösteriyor.

İnsülin yapılması ve şeker ölçümünün rutin hale getirilmesi mektepteki diyabetli çocuklar için ehemmiyetlidir. Diyabetli çocuklara kendi şekerini rehabilitasyon etme marifeti kazandırılmasıyla beraber düşük ve yüksek şekerin bulgularının iyice öğretilmesi gerekir. Yanlarında lüzumlu teçhizatlar, besin ve atıştırmalıkların bulundurulması çocukların mektepte geçirdiği zamanları hakimiyet altında yakalamalarını sağlar. Mektep içinde yapılabilecek fiziksel etkinlikler çocuklara öğretilmeli ve uygulamaları sağlanmalıdır. Ayrıca mektepte birkaç şahısta acil vaziyetlerde aranacak aile fertlerinin ve hekimlerin telefon numaraları ve adreslerinin bulunması da ehemmiyet taşır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.