Site rengi

Tasarım

ALTIN 976,05
DOLAR 16,7832
EURO 17,4971
BIST 2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Çocuklarda böbrek reflüsü nedir

25.04.2021
128
A+
A-

Çocuğunuz tuvalete gitmek istemiyorsa, idrar yaparken zorlanıyorsa ve yüksek ateşi varsa böbrek reflüsü olabilir. Çocukluk çağında hipertansiyonunda en sık sebeplerinden biri olan böbrek reflüsünün süre kaybedilmeden hakimiyet atına alınması gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda görülebiliyor

Böbrek reflüsü, mesaneden böbreğe doğru idrarın geri kaçışıdır. Genetik yatkınlık neticeyi, doğumsal ya da mesane çıkış problemlerine bağlı olarak ortaya çıkabilen böbrek reflüsü çocukların %1-2 ‘sinde görülürken, bu oran idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda %40’lara kadar çıkabilmektedir. Bu sıklık oranı sebebiyle ateşli idrar yolu enfeksiyonu geçiren her çocuğun böbrek reflüsü bakımından hakimiyetten geçirilmesi ehemmiyetlidir. Böbrek reflüsü, yenidoğanlar arasında erkek bebeklerde daha fazla görülürken ilerleyen yaşlarda kız çocuklarında daha sık yaşanmaktadır.

Tansiyon yüksekliği böbrek reflüsünün habercisi olabilir

Böbrek reflüsü ile alakalı bulgular mevzusunda şuurlu olunması erken tanı ve rehabilitasyona olanak tanımaktadır. Ateşli idrar yolları enfeksiyonu geçiren ve idrar yapmakta zorlanın çocuklarda böbrek reflüsü tehlikeyi her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Reflünün böbreği etkilemesi, çocukluk yarıyılındaki hipertansiyonun en sık tesadüfülen sebebi olabilmektedir. Araştırmalar; böbrekleri etkilenmiş çocukların %30’unun ileri aşama böbrek hastası olma tehlikesini ortaya koymaktadır.

Aile hikayesi varsa çocuğunuzun taramalarını aksatmayın

Aileler ve özellikle ikiz çocuklar üzerinde yapılan çalışmalar, böbrek reflüsünün genetik bir esasa sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Kardeşinde böbrek reflüsü bulunan çocuklarda reflü gelişimi %30 iken, bu oran anne veya babası reflü olan çocuklarda %70’lere kadar yükselmektedir. Genetik servet oranının yüksek olması sebebiyle reflüsü olan çocukların kardeşlerinin ve ileride doğacak çocukların kesinlikle reflü bakımından değerlendirilmesi gerekir.

Erken teşhis kalıcı böbrek hasarını yasaklayabilir

Hastalığın erken teşhisi, yaşanabilecek kalıcı böbrek zararlarını önüne geçebilmektedir. Genetik servet oranlarının fazla olmasından dolayı, aile hikayesi teşhiste ehemmiyetli yer yakalamaktadır. Fiziki tetkik, idrar incelemeyi ve idrar kültürü ile böbrek işlevinin değerlendirilmesi gerekiyorsa serum kreatinin seviyelerinin tanımlanması gerekmektedir. Reflünün derecesinin ortaya konması ve böbrek işlevlerinin değerlendirilmesi gerekir. Bunun için en sık kullanılan “Voidin sisto uretro grafi” denilen radyolojik görüntüleme ile mesane içine verilen özel akışkan sayesinde idrar çıkarma sırasında yaşanan geri firari ve dışarı atılırken izlenen yol tanımlanabilmektedir. Bu radyolojik görüntüleme usulü ile idrar kanallarının yapısı net olarak ortaya konulabilirken; böbrek dokusunu gözlemlemek için sintigrafi, alt idrar yollarının işlevsel anormalliklerini ortaya çıkarmak için “Urodinami” gibi muayenelerden yararlanılmaktadır.

Bebeğinizin bol akışkan almasını sağlayın

Rehabilitasyonun gayeyi; çocukta banal böbrek gelişimine imkân sağlamak ve kalıcı böbrek hasırını önlemektir. Bunun için değişik rehabilitasyon alternatifleri bulunmaktadır. Hastalığın muayenehane seyri, reflünün derecesi, böbrek işlevi, mesane kapasitesi ve işlevi ile çocuğun yaşı gibi faktörler rehabilitasyona güzergah vermektedir. Reflü, çocuk geliştikçe kendiliğindene geçebileceğinden 1 yaşına kadar olan bebeklerin yüksek ölçüde akışkan içmelerinin ve idrar keselerinin bütün boşaltılmasının sağlanmalıdır. Bu süreçte düşük doz antibiyotik verilerek gözetici rehabilitasyonlarla beraber bebekler takibe alınmalıdır. Erken bebeklik yarıyılında yapılacak cerrahi teşebbüs, mesane işlevinde ağır zarara neden olabilmektedir.

Çocuğunuzu sünnet ettirin

Böbrek reflüsü teşhisi mevzular oğullarda sünnetin ehemmiyetli yararı bulunmaktadır. Sünnet olan çocuklarla olmayan çocukların idrar yolları enfeksiyonu geçirme oranları değişiktir. Oğullarda idrar yolları enfeksiyonlarını eksilttiği öğrenilen sünnet, rehabilitasyonun bir parçası olarak nasihat edilmektedir.

Rehabilitasyon usulü çocuğa özel tasarlanıyor

Böbrek reflüsünün rehabilitasyonunda uzun yarıyıl önleyici antibiyotik rehabilitasyonu, cerrahi teşebbüsün seçeneği olarak kullanılmaktadır. Bununla beraber gözetici antibiyotik rehabilitasyonlarına karşın tekrarlanan ateşli enfeksiyonlarda cerrahi harekât önerilmektedir. 1-5 yaş arası, üçüncü seviyeye kadar reflüsü bulunan çocuklar gözetici takibe alınırken, 4 ve 5 seviyede böbrek reflüsü olan çocuklara ise genellikle cerrahi müdahale gerekmektedir. Tam ateşli olgularda ve böbrek reflüsünün kendiliğindene geçmesinin beklenemeyeceği bir yaşa kadar reflüsü devam eden kız çocuklarında cerrahi teşebbüs kaçınılmazdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.