Site rengi

Tasarım

ALTIN 795,77
DOLAR 13,5995
EURO 15,3158
BIST 1.951,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5 °C
Az Bulutlu

Çocuklarda antibiyotik kullanımı hakkında öğrenmeniz gerekenler

29.03.2021
87
A+
A-

Yaşadığımız şu soğuk kış günlerinde, ani hava farklılıklarına çocukların hoşgörüyü daha azdır. Bu vaziyet hastalıklara tutulma tehlikelerini artırır.

Hastalıklarla birlikte şuursuz kullanılan antibiyotikler, mukavemet oluşturuyor ve gelecekte karşılaşılacak hastalıkların rehabilitasyonunu güçleştiriyor.

Antibiyotik hangi vaziyetlerde kullanılır

Enfeksiyon hastalıkları genellikle bakteri ya da virüs kaynaklıdır. Gribal enfeksiyonlar, nezle, suçiçeği, kabakulak gibi hastalıklar virüs kaynaklıdır viraldir. Viral hastalıklarda antibiyotik kullanmak afakidir, rehabilitasyon edici değildir. Bu cins hastalıklarda bağışıklık sistemi virüslerle savaşır, dayanak rehabilitasyonu bol akışkan alımı, istirahat, gerekiyorsa ateş düşürücü ve sızı kesici rehabilitasyonu uygulamak yeterlidir. Çocuklarda 6 ay- 2 yaş arasında senede vasati 5-8 kere görülebilen üst solunum yolu enfeksiyonlarıÜSYE; burun akıntısı, hafif ateş, öksürük bulguları ile ortaya çıkar ve bunlar % 80-90 oranında virüs kaynaklıdır. Bu cins hastalıklarda antibiyotik rehabilitasyonu afakidir. Bakteri kaynaklı bakteriyel hastalıklarda antibiyotik kullanımına yer vardır. Orta kulak enfeksiyonu, bakterilerin neden olduğu boğaz enfeksiyonları, zatürre, sinüzit ve idrar yolu enfeksiyonu gibi vaziyetlerde antibiyotik kullanılmaktadır. Çocuklarda hastalık faktörünün bakteri olduğu güçle düşünüldüğü veya ispatlandığı vaziyetlerde hekim teklifi ile antibiyotik başlanmalıdır.

Antibiyotik afaki kullanılırsa ne olur

Antibiyotiklerin hakimiyetsiz kullanımının en ehemmiyetli neticeyi, antibiyotik mukavemeti oluşmasıdır.Antibiyotik mukavemeti, bakterilerin rastgele bir antibiyotiğin varlığına karşın üreyebilmesi ve enfeksiyon yapabilmesidir. Bunun neticesinde ise, daha sonra antibiyotiğe gereksinim dinlendiğinde, bu antibiyotikler işe afacanlar. Afaki antibiyotik kullanımı, insanlarda olması gereken faydalı bakterileri öldürüp, öbür hasarlı bakterilerin antibiyotiklere mukavemetli olarak bedene yerleşmesine taban hazırlar. Ayrıca böbrek ve karaciğer işlevlerinin bozulmasına, duyma problemlerine, ekonomik maliyete ve ehemmiyetli yan tesirlere yol açabilir.

Antibiyotik kullanımında yapılan yanılgılar

– Antibiyotik ateş düşürmez. Uygun doz ve biçimlerde kullanılan antibiyotik, hastalığın kaynağı olan enfeksiyonu ortadan kaldırdığı için ateş düşer.

– Soğuk algınlığı ve grip gibi viral hastalıklarda antibiyotik alımı gerekmez.

– Antibiyotik sızı kesici değildir, burun akıntısını, öksürüğü rahatlatmaz.

– Hekim teklifi olmadan kullanılan antibiyotiğin yararı olmaz, aksine yaygın ve yanlış kullanıldığında süratle mukavemet büyür.

– Hekimin önerdiği kullanım süresi bitmeden, çocuk iyileşmeye yanaşınca antibiyotik kullanımını kesmek hastalık faktörünün yok olmasını yasaklayacak ve yinelemesine neden olabilecektir.

– Antibiyotiği erken kesmek, antibiyotik mukavemetine neden olup, aynı hastalık faktörüyle tekerrür karşılaşıldığında daha ağır bir antibiyotik kullanmayı gerektirecektir.

Dikkat edilmesi gerekenler

– Hekiminiz antibiyotik önerdiğinde, rehabilitasyon direktiflerini dikkatle uygulamalı, çocuğunuzun rehabilitasyon sürecini takip etmelisiniz.

– Doz ve giderekme kaidelerine uymalısınız.

– Çocuğunuz iyileşir gibi olunca antibiyotik alımını kesmeyip, hekiminizin önerdiği zamanı bitirmelisiniz.

– Çoğala kalan ilacı sonra tekerrür kullanmamalısınız.

– Şayet hekiminiz çocuğunuza antibiyotik önermiyorsa, bu mevzuda ısrarcı olmamalısınız.

Afaki kullanımdan uzak durun

Dünya Sağlık Teşkilatı, antibiyotiklerin takribî % 50’sinin afaki yere kullanıldığını dikkat topluyor. Bu oranın ülkemizde daha yüksek olduğu barizdir. Bu seneye kadar reçetesiz antibiyotik alınabilmeside bu oranın dünyadaki öbür ülkelere göre daha yüksek olmasının en ehemmiyetli nedenidir. Antibiyotiklerin afaki ve yanlış yere kullanımı ise bakteride mukavemet oluşturup, bakteri üzerindeki tesirini yok ediyor. Ülkemizin antibiyotik kullanımında üst sıralarda yer aldığını göz önünde bulundurursak, hastalıkların ileri düzeyleri ve koruma rehabilitasyonları için kullanacağımız antibiyotik rakamını eksiltmiş olduğumuzu fark ediyoruz. Cemiyetin ve çocukların sıhhati için, antibiyotik mevzusunda dikkatli olunmalı, afaki ve hekim hakimiyeti olmaksızın kullanımdan uzak durulmalıdır. Özellikle bebeklerde en hoş antibiyotiğin anne sütü olduğu unutulmamalıdır. Antibiyotik rehabilitasyonu ile alakalı doğru karar hekime vazgeçilmeli, rehabilitasyon hekimin önerdiği dozda ve zamanda uygulanmalıdır.

Özetle: Kolay bir soğuk algınlığında hemen antibiyotiğe müracaat etmek doğru değil.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.