Site rengi

Tasarım

ALTIN 795,35
DOLAR 13,4335
EURO 15,2303
BIST 1.976,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2 °C
Çok Bulutlu

Çocuklara mesul olmayı öğretin

31.03.2021
84
A+
A-

Mesullük, galibiyeti ve mutluluğu etkileyen en ehemmiyetli karakter özelliklerinden biridir kuşkusuz… Dolayısıyla çocuğunun mesullük sahibi olması için her anne-baba elinden geleni yapmalıdır.

Kendini ve isteklerini ifade edebilen, gereken gidişatlarda “Hayır” diyebilen, hakkını korunabilen, misyonlarının ve mesullüklerinin farkında olan, kendine güvenen çocuklar yetiştirmek, tüm annebabaların en büyük isteğidir. Reelinde bu noktada yapılması gereken; esas disiplin kaidelerini doğru bir biçimde uygulayabilmektir. Özel Mavi Aile Danışma Merkezi’nden Psikolojik Danışman Tuğba Gürçağ Yarız, anne-babalara çocuklarına nasıl mesullük kazandırabilecekleri mevzusunda tekliflerde bulundu.

Mesullük sahibi olmak…

Mesullük, kendimize ve etrafımıza karşı vazifelerimizi ve mükellefliklerimizi zamanında yerine getirme lüzumluluğu anlamına kazanç. Mesullük şuuru yaradılışında en büyük rol, çocuk gelişiminde her basamakta olduğu gibi bu noktada da anne-babadadır. Aile içinde başlayan mesullük gelişimi, çocukların sosyalleşmesi ile beraber girilen tüm etraflarda devam eder.

Mesullük mahareti nasıl kazanılır?

Çocuklara mesullük duygusunu kazandırabilmek için, gelişim yarıyılları ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak en ehemmiyetli noktadır. Çocuklarınız hangi yaşta, neyi yapabilirler? Bu sualin yanıtını verebilmek için hem onların bulunduğu yaş yarıyılının genel gelişim özelliklerini öğrenmeli hem de çocuğunuzun maharet seviyeyi hakkında bol bol gözlem yaparak bilgi sahibi olmalısınız. Minik yaşlardan itibaren mesullük duygusu gelişimini desteklemek için dikkat etkeniz gereken ehemmiyetli noktalar var: Öncelikle bu marifeti kazandıysa, çocuklarınızın artık o marifeti her zaman sergileyebileceklerini unutmayın. Size düşen vazife buna fırsat vermek ve çocuğunuzu bu noktada destekleyerek marifeti geliştirme noktasında teşvik etmek. Misalin; kendiliğindene yemek yiyebilen veya giyinebilen bir çocuğu yedirmek veya giydirmek, çocuğa “Sen yapamıyorsun veya doğru yapamıyorsun.” iletisinin gitmesine, çocuğun bir marifeti bütün anlamıyla sergilemesine fırsat vermemek kendine olan güvenini denetlemesine ve anne-babasının kendisine güvenmediğini, o sebeple yapabildiği halde yapmasına izin vermediklerini düşünerek hayal kırıklığına uğramasına neden olabilir. Bu sebeple yaş ve maharet seviyesine uygun mesullükler vererek çocuklarınızın mesullük gelişimi ve otokontrol kazanımına takviye olmalısınız. Misalin; 2 yaşındaki bir çocuktan dağıttığı tüm odayı toplamasını beklemek uygun bir mesullük değildir. Bunun yerine dağıttığı oyuncakları sepetlerine basket atarak toplamasını beklemek, yaş ve maharet gelişim seviyesine uygun bir mesullüktür. Bu noktada anne-babaya düşen vazife; çocuğunuz toplamaya başladığında ve toplarken onu yaptığı işe motive ve teşvik etmek, misyonunu bitirdiğinde de muvaffak olma duygusunu tatması için onu sözel olarak mükâfatlandırmaktır.

Sorumluk kazanımı hemen olmaz

Mesullük hünerinin gelişiminde unutulmaması gereken; mesullük kazanımının bir anda olmayacağı, uzun ve sağlam adımlarla ilerlenmesi gereken bir kazanım olduğudur. Bir marifeti ne kadar çok pratik etme ünsünüz olursa, o alanda kendinizi o kadar çok geliştirebilirsiniz. Bu sebeple yemeğini kendisi yiyebilen, üzerini kendisi giyebilen çocuğunuzun bunları yapmasına fırsat vermek, her yaptığında bu tavrı sevdiğinizi sözel pekiştirenlerle fark ettirmek “Süper, yemeğini kendin yedin, şahanesin.” gibi ve çocuğunuzu bu marifetleri sergilemesi için teşvik etmek çok ehemmiyetlidir. Çocuklar, muvaffak olduklarını ve etraftan takdir gördüklerini fark ettikçe kendilerine olan güven seviyelerinde çoğalış görülür. Çocukluğun ilk senelerinde etraftaki erişkinler tarafından sevilmek ve onlardan onay almak ehemmiyetliyken, ilerleyen senelerde otokontrol yeteneğinin de gelişimi ile beraber, vazife ve mesullükleri muvaffak olmak çocuklar için daha anlamlı ve ehemmiyetli bir hale gelmekte ve mesullük şuuru çoğalarak manevileştirilmektedir. Mesullük hünerinin gelişimi için; çocuklar tutumlarının neticelerini yaşamalıdırlar. Bazen anne-babalar yaşam koşturmacası içinde çocukların yerine onların vazifelerini yapabilirler. O an için istediğimiz yere yetişmek, servisi kaçırmamak gibi neticelere erişmek ismine çocuğunuzun kundurasını giydirmek, hocayı kızmasın diye yetersiz kalan ödevi bitirmek ya da çantasını toplamak iyi bir çözüm gibi görünebilir. Ancak çocuğunuz kendisine ait olan mesullüklerin reelinde sizin tarafınızdan yerine getirilebildiğini gördükçe, hem vazifelerini yerine getirmekten bırakabilir hem de anne-babasından geribildirim alamadığı için ilerleyen yarıyıllar için özgüven yetersizliği ve karakter gelişiminde negatif büyümeler olabilir. Burada ehemmiyetli olan nokta; çocuğunuza minik yaşlardan itibaren mesullük vererek hem otokontrol hem de özgüven gelişimine takviye olmaktır.

Anne-babalara teklifler…

Minik mesullükler ile sosyal yaşama geçmesini sağlayın:

Minik yaşlarda başlayan mesullük duygusu hem çocukların kendilerine güven dinlemesine katkıda bulunur, hem de otokontrol gelişimini dayanaklar ve ilerleyen zamanlarda sosyal hayata uyarlama için pozitif katkılar sağlar. Misalin; minik yaşlarda odasını toplamanın anlamını anlayan çocuk, caddeye çöp atmaması gerektiğinde bunun sebebini daha basit anlayarak bu tavrı benimseyip sergileyecektir.

Model olun:

Çocuklar gözlemleyerek her yaptığınızı kopyalama meylinde olurlar. Bu sebeple çocuklarınızdan sergilemelerini beklediğiniz her tavır için onlara pozitif modeller olarak yol gösterme noktasında mesullük sahibi olmanız çok ehemmiyetlidir.

Çocuklarınızı tanıyın:

Uygun mesullüklerin verilebilmesi için, çocuğunuzun içinde bulunduğu gelişim yarıyılının özelliklerini öğrenmeniz ve şahsi özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu sebeple gelişim yarıyılı özellikleri hakkında kitaplar okumak ve çocuğunuzu gözlemlemek çok ehemmiyetlidir.

Minik yaşlardan aşılamaya başlayın:

Mesullük gelişimi için çocukların mektebe başlama çağını beklemek, geç kalmak demektir. Minik yaşlardan itibaren onlara yaşlarına uygun mesullükler vermelisiniz.

Sabırlı ve destekleyici olun:

Mesullük kazanımı, yavaş büyüyen bir kazanım alanıdır. Bu sebeple, süratli bir gelişim beklememek ve aralıksız destekleyici bir davranış içinde olmak ehemmiyetlidir.

Onları mesullük almaları için yönlendirin!

5-6 yaş yarıyılındaki çocuklar yuva çocuğu olmaktan çıkıp mektep çocuğu olma yolunda ilerler. Artık kendileri ile alakalı bir hayli misyonu yerine getirecek maharet seviyesine gelmişlerdir. Kendi yemeklerini yiyebilir, giysilerini seçip giyebilir, konuttaki kuşun andı ve suyunu koyabilir, oyuncaklarını toplayabilir ve sofraya çatalları getirip, sonra da toplayabilirler. Bu sebeple çocukların bu stil mesullükler almaları mevzusunda onları yönlendirmek, mesullüklerini yerine getirme mevzusunda teşvik edici bir davranış sergilemek, muvaffak oldukça pozitif geribildirimler vermek anne-babalara düşen ehemmiyetli misyonlardır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.