Site rengi

Tasarım

ALTIN 790,72
DOLAR 13,5306
EURO 15,3720
BIST 1.979,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 4 °C
Az Bulutlu

Çocuklara empati kurmayı hocanın yolları

29.04.2021
78
A+
A-

Empati başkalarının bakış açılarının farkında olabilme ve kendi duygusal tepkilerini tertip etme marifetidir. Duygusal karar, elastiklik, güçlüklerin üstesinden gelebilme, sosyal bağlılık ve genel memnuniyeti kapsar.

Empati sahibi olmak insan ilişkilerinde daha iyi olmayı, daha iyi bir ekip oyuncusu olmayı, dünyaya daha zengin bir bakış açısından bakmayı sağlıyor. Başkalarının neyi, neden yaptığını kavrayabilen şahıs, olumsuz vaziyetlerle baş etmede de daha zaferli oluyor.

Peki, çocuğunuza empati kurmayı nasıl öğretebilirsiniz?

İşte yapmanız gerekenler:

1- Çocuğunuza meblağlı, duygusal ve fiziksel yardım sağlayın

Araştırmalar gösteriyor ki tehlikesiz bağları ve ilişkileri olan çocuklar, değişik çocukların meselelerini daha çok önem veriyor.

2- Çocuğunuza bol bol fiziksel sevgi verin

Araştırmalara göre sarılma, gıdıklama ya da değişik fiziksel temaslarda bulunulan insanların oksitosin seviyelerinde çoğalış oluyor. Bu da ötekilerinin duygu ve tecrübelerini kavramakta ehemmiyetli rol oynuyor.

3- Onun kendi fikirleri olan bir fert olduğunu unutmayın

Bunu yapmanız çocuğunuzun, yanlış hipotezler ya da yasaklamalar olmaksızın, eşsiz bakış açıları ve duygularını tartışabilmeye taban hazırlar. Aynı zamanda ‘değişik insanların eşsiz gayelerini, isteklerini, inançlarını, duygularını ve düşüncelerini kabul etmek iyidir’ fikrini aşılamaya destekçi olur.

4- Çocuğunuzla rol yapın

Bir araştırmada çocuklardan yaşlı insanların yaşadığı güçlükleri taklit etmesi istenildi ve ortaya çıkan neticede, çocukların yaşlı insanlara çok daha fazla empati dinledikleri gözlemlendi. Bazen yalnızca düşünmeleri ya da hayal etmeleri değil, kavramaları için taklit etmeleri, yaşamaları gerekebilir.

5- Başkalarının bakış açılarını tartışın

Asıl yaşamdaki şahsiyetleri, kitapları ya da filmleri malzeme ederek insanların nasıl sezdiği ve sebepleri üzerine çocuğunuzla konuşun. Hangi eşsiz tecrübelerin onların o biçimde sezmesine neden olduğunu tartışın. Yapılan araştırmalar, okudukları kitaplardaki şahsiyetlerin duygularını paylaşan çocukların yalnızca okuyanlara göre çok daha fazla empati sahibi olduğunu gösteriyor.

6- Olumsuz duygularla nasıl başa çıkabileceğini öğretin

Ebeveynleri kendilerine yalnızca dramatik olduklarında değil, her zaman sempati ve kılavuzluk ile yanaşan çocukların empati göstermeye daha yatkın oldukları ortaya konmuştur.

7- Üzüldüğünde bunun başkasının da başına gelebileceğini anlatın

Çocuğunuz bir şeye gerçekten dramatik olduğunda, ona bazı vaziyetlerde aynı yeisi sürükleyebilecek insanların olduğunun altını çizmenin bütün zamanıdır. Duygu sıcak iken daha iyi anlaşılır.

8- Çocuğunuzun önünde değişik insanlarla empati kurun

Değişik insanların bakış açıları için sempati ve kavrayış göstermeniz, çocuğunuz için iyi bir tutum modeli olacaktır. Kitaplar, filmler ve asıl yaşam, empatinizi sergilemek için sık sık ve çeşit çeşit olanak sunar.

9- Duygularının, tavırlarını nasıl etkileyeceğini konuşun

Çocuğunuzun düşük anekdot aldığı zamanki hisleri ile kardeşine ‘ablavut’ dediği zamanın arasındaki noktaları doldurun. Ona bu cins misaller göstermeyi umursamama etmeyin.

10- Değişik insanlarla ortak noktalarını öne çıkarın

Araştırmalara göre, çocuklar kendilerine benzeyen değişik çocuklara empati göstermeye daha eğilimlilerdir. Şayet ufak kardeşinin yaptığı hengameden şikayet etmeye başlarsa, ona kendisi 3 yaşındayken saatlerce çıkardığı araba seslerini andırdırabilirsiniz.

11- Ceza ile tehdit etmek yerine, kaidelerin sosyal sebeplerini öğretin

Çocuklarınıza iyi şeyleri öğretirken, nasıl rol model olmanız ve evvel bunları kendiniz uygulamanız gerekiyorsa, makûs şeyler hakkında bilgilendirirken de yalnızca ceza vermekle tehdit etmemeli, menedilenlerin neden menedildiğini ve arttaki sosyal sebepleri, cemiyet yaşamını da anlatmalısınız.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.