Site rengi

Tasarım

ALTIN 793,64
DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Karla Karışık Yağmurlu

Çocuklar hangi yaşta hangi sporu yapmalı

29.04.2021
90
A+
A-

Çocukların spor yapması hem sıhhatli olmaları hem de sosyal açıdan büyümeleri için büyük ehemmiyet taşıyor. Spor tercihinin çocuğun yaşı ve fiziksel gelişimine uygun olarak yapılması gerektiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer, hangi yaşta hangi spor yapılmalı, spor yaparken nelere dikkat edilmeli gibi mevzularda tekliflerde bulundu.

Günümüzde caddede oynamaya fırsat bulamayan, bu boşluğu da konutta bilgisayar başında geçiren çocukların sporla uğraşması çok daha ehemmiyetli hale geliyor. Spor alışkanlığının çocuklara ebeveynler tarafından kazandırılması gerektiğini belirten Dr. Ebru Gözer, “0-1 yaş, refleksif hareketler; 1-2 yaş, ilkel hareketler; 2-6 yaş, esas hareketler yarıyılı; 7-12 yaş ise sporla alakalı yarıyıl olarak parçalamıştır” dedi. Dr. Gözer, 7-12 yaş yarıyılında esas maharetlerine sürat kazandırma, daha akıcı olma, ip sıçrama ve taş sektirme gibi tipik geçiş hareketlerini sergilediklerini belirterek bu yarıyılda daha karışık spor cinslerinin seçilmeye başlanabileceğini söyledi. Bu yarıyılın bir spor dalına odaklanma ile spor maharetlerini uygulama aşaması olduğunu dile getiren Dr. Gözer bu yaşlarda güç, dayanıklılık, sürat ve denge gibi özelliklerin büyümeye başladığını ve fiziksel performansın giderek çoğaldığını anlattı.

Ergenlik evveli yarıyılında, çocuğun alakası da dikkate alınarak atletizm, jimnastik, yüzme ve kayak gibi sporların daha uygun olacağını belirten Dr. Gözer, “Bu sporlara ait esas hareket formların yapılandırılması ve teknik kabiliyetlerinin geliştirilmesi fizyolojik gelişime daha uygun olarak olur” dedi. Dr. Ebru Gözer yaşlara göre yapılacak spor cinslerini şöyle sıraladı;

Hangi yaşta hangi spor

Jimnastik: 4 – 6 yaş

– Yüzme: 5 – 6 yaş

– Tenis: 7 – 8 yaş

– Basketbol: 9 – 10 yaş

– Voleybol: 10 – 12 yaş

– Su topu: 10 – 12 yaş

– Hentbol: 10 -12 yaş

– Atletizm: 10 – 16 yaş

– Kürek: 11 -14 yaş

– Okçuluk: 12 -14 yaş

– Futbol: 12 – 14 yaş

– Boks: 13 -15 yaş

– Halter: 14 – 15 yaş

Spor evvelinde yemek yedirmeyin

Çocuğun yaşına ve fiziksel etkinliğine göre bir beslenme tasarıyı yapılması gerektiğini söyleyen Dr. Gözer, egzersizden 1 saat evvel hafif bir yemek yenmesini önerdi. Aç ya da tok olmanın performansı negatif etkileyeceğini andırdıran Dr. Gözer, egzersiz evvelinde çocuklara kuru yemiş, peynirli bir tost gibi yiyeceklerin yedirilebileceğini belirtti. Egzersiz sırasında ve sonrasında bol akışkan harcamak gerektiğini anlatan Dr. Gözer, “Sonrasında meyve, kompleks karbonhidratlar seçim edilebilir. Şekerli besinler, trans yağlı gıdalar sporcu beslenmesinde yer almaz. Proteinli gıdalar ve süt mahsulleri de kumpaslı spor yapan çocukların harcamaları gereken ana gıda grubudur” dedi.

Spor öz güveni pekiştirir

Sporun fiziksel katkılarına değinen Dr. Gözer, “Vücudun elastik hale gelmesi ile esas yeteneklerin geliştirilmesi, dayanıklılık, denge, el-göz koordinasyonu ve acelelik kazanımları neticeyi motor kabiliyetler geliştirilmiş olur. Erken çocukluk ile başlayan etkinlikler daha organize spor etkinliklerini dönüştükçe bu maharetler süratle büyür. Geç çocukluk yarıyılında efor ve enerji gerektiren egzersizlere başlanabilir. Postural gelişim pozitif doğrultuda etkilenir. Müsabakalı ve ekip oyunlarına hazır hale kazançlar” dedi.

Sporun çocuklar üzerinde psikolojik tesirlerinin de olduğunu söyleyen Dr. Gözer bu tesirlerin kolay kaidelere uyma ile başlayıp, şarkı söyleme dans etme, oyunlara katılma ile kendini ifade etme ile çocuğun öz güveni pekiştirmesine yarayacağını belirtti. Dr. Gözer, sporun daha ileri yaşlarda grup ve çabacı oyunlar ile ekip oyuncusu olma, liderlik, disiplin ve mükâfat sistemi ile hudut öğrenme, ekip ruhu, sırdaşlık ve dostluk gibi duygusal gelişimini etkileyecek özellikler kazanılmasına takviye olacağına sözlerine ilave etti.

Spor yapan çocuklar nelere dikkat etmeli

– Kumpaslı spor yapan bir çocuğun fizyolojik gelişimini takip eden takımda bir doktor bulunması bir lüzumluluktur.

– Aynı yaştaki çocukların öğrenişsel seviyeyi, fiziksel olgunluk be maharetleri çok değişik olabilmektedir. Çocuğa, değişik etkinlikleri keşfetmesi için geniş zaman verilmeli, anne-baba veya akranları bu mevzuda rastgele bir baskı yapmamalıdır.

– Alıştırman veya eğitimci tarafından ortaya konan temenni ve seçilen niyetler çocuğun gelişim seviyesine uygun olmalıdır.

– Çocuk ve ailesine doğru beslenme alışkanlıkları öğretilmeli ve ehemmiyeti özümsetilmelidir.

– Çocukların beden yüzey alanları yetişkinlere göre fazladır. Bu sebeple etraf ısı ve civar farklılıklarından etkilenirler. Çok terlemezler. Civar ısısı yüzme gibi sporlarda dikkatli ayarlanmalıdır. Civar sıcak ise molalar ve su yardımı yapılmalıdır.

– Su sporları ile ilgilenen çocuklarda kulak cerahatleri sık görülebilmektedir. Bu sebeple silikonlu tıkaçlar kullanılabilir.

– Egzersizler sırasında hareketlerin çok doğrultulu olmasına dikkat edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.