Site rengi

Tasarım

ALTIN 799,92
DOLAR 13,5175
EURO 15,3716
BIST 2.042,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10 °C
Karla Karışık Yağmurlu

Çocuk yetiştirirken yapılan yanılgılar ve çözüm yolları

23.04.2021
103
A+
A-

Bebeğini kucağına alan her ebeveyn, mutlu bir çocuk yetiştirmenin hayalini kurar. Ancak bazen iyi hedefle de olsa yapılan bazı minik yanılgılar, çocukların gelişimlerine büyük darbeler vurur. Ebeveynlerin müthiş anne-baba olmak saplantısı sebebi ile çocuk mutsuzluğa çekilebilir, meblağsız tepkiler ve her isteğini yerine getirme tavrı çocuğa ‘hudut’ meseleyi yaşatabilir, ‘fazla gözeticilik’ suratından bir cinsli kendini bulamayabilir ve ‘zafer’ baskısı ile hiddet nöbetlerine girebilir!

Anne ve babaların iyi hedefle ya da yanlış manipülasyonlarla sergiledikleri bazı davranışların hakikatinde çocuk yetiştirirken güçlük yaşanmasına neden olabileceğini vurgulayan Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Söğütözü Sağlık Kurumu Çocuk Gelişimi Uzmanı Birgül Bayoğlu, çocuk yetiştirirken yapılan kusurları ve çözüm yollarını anlattı:

Mükemmeliyetçilik çocuğa hasar:

“Çok iyi anne – baba olmak” endişesi paydan ebeveynler çocukla mesele yaşayabilirler. Çocukla beraber yaşarken güvenlik, sevgi ve bağlantı dışında hiç bir mevzuda müthiş davranış sergilemek beklenmemeli. Kendi kabiliyetlerinden müthişlik bekleyen ebeveyn, çocuğa da bu temennisini yansıtır. Mükemmeliyetçi yaklaşım, anne ve babayı hırpaladığı gibi çocuğun duygusal gelişimine de hasar verir.

Meblağsız tepkiler hudut meseleyi yaratıyor:

Anne – babanın hadiseler karşısında birbirlerinden değişik ya da kendi içlerinde meblağsız tepkileri çocuğun hudut meseleyi yaşamasına neden olabilir. Çocuğun istek ve tepkilerine gösterilen anne baba davranışındaki değişiklik aile azaları arasındaki irtibatı da negatif etkiyor.

aile

Gözetici davranış zafer duygusunu yasaklıyor:

Güvenlik ismine çocuğa “fazla gözetici” yanaşan ebeveynler, çocuklarının öncelikle kendine güven olmak üzere gelişim kabiliyetlerinin kazanılmasını geciktirebilirler. Çocuklar, bebeklikten itibaren pek çok yaşantıyı kendi başlarına tecrübelemediklerinde zafer duygusunu tadamıyorlar.

Her isteğini yerine getirmek iyi aile olmak demek değil:

Çocuğun her isteğini her zaman yerine getiren ebeveynler hudutlarını bilemeyen çocuklar yetiştirir. Çocukların tavırlarını, kendileri ve etraflarına göre tertip etmeyi bilmeleri gerekiyor. Sabırlı olmak, hürmet dinlemek ve empati kurmak evvel aile içini bilinir.

3 yaşından evvel cep telefonu geç gelişim demek:

Çocuğu oyalamanın en basit ve rahat yolunun tablet ve cep telefonu olduğunu keşfeden ebeveynler, hakikatte dil gelişimi başta olmak üzere çocuklarının gelişimlerini negatif tesirler. Teknolojik vasıtalar 3 yaşından evvel çocuklara yoğun olarak sunulduğunda bilme ve dikkat meselelerine neden olabiliyor.

aile

Zafer basıkıs hiddet patlamasına yol açıyor:

Çocuğun duygularını göz arkasını ederek, yüksek temenniyle zafere odaklı baskıcı – otoriter tavırlar, çocuğun duygusal gelişimini negatif tesirler ve çatışmaları artırır. Temenni ve niyetler, çocuğun gelişimi ve duygusal vaziyeti ile beraber ele alınmalı. Duyguların yok sayılması hiddet duygusunun çoğalmasına yol açar.

Merak duygusunu ‘hayır’ diyerek törpülemeyin:

Çocuğun tutumları ve isteklerine karşı gösterilen ilk tepkinin “hayır” olması, çocukla ebeveyn arasındaki çatışmayı artırır. İlk 2 yaş içinde çocuklar, natürel gelişimleri sebebiyle sınama yanılmalara lüzum dinlerler. Çocuğu gözetmek, anne ve babanın ana vazifeyi. Ancak güvenlik dışındaki istenmeyen tutumlar, sıhhatli irtibatla değiştirilmelidir.

Oyunu siz değil çocuğunuz yönlendirsin:

Çocuğuyla reyin oynarken, kendi karar ve düşünceleriyle oyunu yönlendiren ebeveynler, çocukla bağlantıda güçlük yaşayabiliyor. Reyin; çocuğun duygu ve düş dünyasıdır, üstelik çocuğu tanımanın en iyi yoludur. Oyunda çocuğu aralıksız yasaklamak, onaylamamak, isteği ve alakası dışında alternatifler sunmak çocuğu sinirlendirir, hırçınlaştırır.

ANNE BABA ÇOCUK

Çocuğunuzun anne ve babasıyla irtibatı değişik olur:

Çocuğun babasıyla olan bağlantı ve ilişkisine müdahale eden anneler, hem çocukla babanın ilişkisini tesirler hem de kendi temennileri sebebiyle mutsuz olurlar. Ebeveynlerin birbirlerinden çocuk ismine temennileri, aile içinde sıkıntılılığa neden olabileceği gibi; çocuğun anne ya da babasıyla arasındaki ilişkinin gelişimini de geciktirir. Ebeveynler güvenlik dışındaki mevzulara değişik bakış açısıyla yanaşabilirler.

Sualini iyice kavramadan yanıt vermeyin:

Çocuktan gelen tepki, sual ve mevzuları kendi öngörüsüyle cevaplayan ya da tepki veren ebeveynler, çocuğun hakikat duygu ve düşüncelerini fark edemiyorlar. Çocuğun suallerini ya da anlattıklarını sual sormadan bir neticeye bağlamak kusurlu neticelere yol açar.

Mutlu çocuklar için mutlu konut etrafı

Sıhhatli çocuk yetiştirmenin en ehemmiyetli şartı, çocuğun gelişimi hakkında bilgi sahibi olmaktan geçiyor. Anne ve baba kendi çocuğunun gelişimini okuyarak, izleyerek, gerekirse uzmanlara danışarak bilmeli ve takip etmeli. Çocukların huzurlu, kendine tehlikesiz, sosyal ilişkilerinde zaferli ve mutlu fertler olması için huzurlu ve gelişimi destekleyen bir konut etrafı gerekiyor. Çocuğu teknolojiden ve televizyondan ilk üç sene uzak yakalamak, ona sosyal bir etraf sağlamak, onunla duygu odaklı bağlantı kurmak ve çocuğa karşı duyarlı olmak; sıhhatli çocuk yetiştirmenin tesirli yolları olarak görünüyor.

anne baba çocuk

Ebeveynlerin çocuk yetiştirirken düştüğü yanılgılar

· Çok iyi hatta müthiş anne ve baba olmaya çalışmak.

· Bebeklik yarıyılında onları gözetmek ya da disiplin kurmak ismine, gün içindeki bilme tecrübelerini ” hayır” ile sık sık yasaklamak.

· Anne ya da baba olarak birbirinden değişik tavırlar sergilemek, eş hadiselerde değişik tepkiler vererek meblağsız davranmak.

· Güvenlik ismine “fazla gözetici” bir tutum sergilemek, çocuğun eli, ayağı, gözü ve görüşü olmak.

· Çocuğun isteklerini zaman, yer, şahıs ve uygunluk süzgecinden geçirmeden, anında yerine getirmek ya da evvel ‘hayır’ deyip çocuğun tepkisinden usanarak pes etmek.

· Mazeret ne olursa olsun çocukla ilgilenmek yerine ona tablet, TV, cep telefonu gibi basit netice alınan teknoloji vasıtalarını sunmak.

· Çocuğun zaferli olmasına müteveccih yüksek temennileri yerine getirmesi için onunla baskıcı- otoriter bir davranışla bağlantı kurmak.

· Reyin için çocuğa zaman ayırmak ama reyin içinde çocuğu isteği dışında yönlendirmek, yasaklamak ve tenkit etmek.

· Baba ve annenin ortak düşünmesini ve ilgilenmesini beklemek.

· Çocuğun sual ve anlatımlarını, detayları bilmeden ebeveyn öngörüsüyle cevaplamak ya da çocuğu yönlendirmek.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.