Site rengi

Tasarım

ALTIN 805,58
DOLAR 13,5350
EURO 15,2649
BIST 1.943,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Çok Bulutlu

Çocuk istismarında aileler de tehlike etkeni

23.04.2021
84
A+
A-

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen çocuk kayıpları ve vefatları Türkiye’nin vicdanını burkuyor. Çocuk istismarları hakkında merak edilen sualleri Psikiyatri Uzmanı Dr. Ayhan Akcan’a sorduk.

Dr. Akcan bu mevzuda yapılması gerekenleri anlatırken çocuklarda oluşabilecek zararlara da dikkat çekti.

İstismar çocuğa yapılmaması gereken her şeydir

Çocuğun fiziksel ruhsal ve sosyal gelişimini negatif etkileyen gidişattır. İstismar kısacası bir çocuğa yapılmaması gereken her şeydir. Dayak, taciz, küfürlü konuşma, çalıştırma, mektebe yollamama, odaya kapatma… Önemsememe ise yapılması gerekenleri yapmama halidir. Mektebe yollamama, aç vazgeçme, sevgi göstermeme, pervasızlık, terk etme…

Duygusal, fiziksel, cinsel istismar olabilir. Bu istismarların biçimi süresi ve şiddeti çocukta kalıcı zarar vazgeçebilir. Psikolojik olarak bu zararların en sık görülenleri uykusuzluk, fobi, yalnız kalma isteği, mektebe gitmek istememe, ağlama, kekeme, alt ıstlatma vb. vaziyetlerdir. Hastalık olarak ise bunalım, travma sonrası stres bozukluğu ve fobilerdir.

Tehlikeli aileler hangileri

Bu mevzu tüm dünyada çocuk hakları olarak kabul gördükten sonra yaygın bir biçimde dikkate alınmaya başladı. Bizde dahi son yirmi yıldır hassasiyet büyüdü. Çalışmalar yapılmaya başlandı.

Ayrıca anne ve baba tehlike oluşturmaya başladı. Ayrı ebeveyn, erken yaşta çocuk sahibi olma, çok kardeşlilik, ebeveynde us hastası, muhtaçlık, işsizlik, eğitimsizlik, göç, madde bağımlılığı… Bu gidişatta olan aileler tehlikeli ailelerdir. Çocuk içinde ruhsal rahatsızlık, büyüme geriliği, fiziksel hastalık, sakatlık vb. gidişatlar tehlikedir.

Medyanın bu hadiseleri gündeme taşıması hadiseleri çoğaldırır mı?

Çocuk istismarında evvel farkındalık ardından duyarlılık ve süreklilik temeldir. Medya bence farkındalığı artırıyor. Arkasında bu mevzuda sosyal devlet ve müesseseler devreye girmeli. Bu alanda kasvet var. Henüz organize olunmuş değildir. Bu organizasyon için ciddi kaynak ve eğitimli personel gerekiyor. Varsayımı acil devlet gözetmesine alınması gereken çocuk rakamı 400 bin, istismara uğrayan çocuk rakamı ise 4 milyon etrafında.

‘Faili bulundu, iş halloldu’ manayı günü kurtarır

Bu vakaların çözümünün olası. Zati çözemez isen medeni modern ve AB ülkesi olamazsın. Sosyal devlet bu. Ama evvel bizleri dinlemeleri gerekiyor veya kanunda yer almak kaydı ile psikolog, psikiyatri, çocuk hekimi ünvanı olanları. Sosyal çalışmacı, çocuk gelişim uzmanı, kriminal ulus sıhhati uzmanlarını tanımaları gerekiyor.

Hadiseyi polisiye yaklaşımla ‘Faili bulundu, iş halloldu’ manayı günü kurtarır. Ehemmiyetli olan zamanında müdahale farkındalık, duyarlılık ve sürekliliktir. Sağlık Kurumu merkezli çocuk koruma merkezlerinde, aile tehlike tahlilini yapan sosyal çalışmacılar olmalı. Acillerde “merdivenden düşmelerin!” altı deşilmeli, takip edilmelie ve en ehemmiyetlisi mekteplerde çocuklara bilgi verilmeli. Anne ve babaya dayanak sağlanmalı. Doğurulan değil bakılan çocuk topluma kazandırılan çocuktur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.