Site rengi

Tasarım

ALTIN 992,10
DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26 °C
Parçalı Bulutlu

Çocuk gelişiminde babaların rolü ne olmalı

20.04.2021
129
A+
A-

Babaları tarafından beğenilen çocuklar, genelde duygusal açıdan daha balanslı, daha az hiddetlenen, benlik algıları daha yüksek ve dünyaya pozitif bir bakış açısı geliştiren çocuklardır.

Baba çocuk ilişkisini inceleyen uzmanlar; bir babanın, çocuğuna verebileceği en ehemmiyetli hediyenin sevgi ile şefkat olduğunu ve baba şefkatinin; bunalım, madde bağımlılığı ve davranış meselelerine karşı en iyi ihtiyat olduğunu belirtmektedirler.

Anneye düşen rolün babanınkinden parçaladığı gidişatlar vardır. Bu gibi gidişatlarda anne ve baba birbirinin yerini yakalayamazlar. Yetişmekte olan bir çocuğun misal alabileceği bir “bayan”, bir de “erkek” modele gereksinimi vardır. Anne veya baba, bu rollerin ikisini birden oynayamaz.

Çocuk yetiştirirken, yalnızca babaların yapabileceği bir ekip şeyler vardır ki, baba bunu yerine getirmezse anne –ne kadar iyi bir anne olursa olsun– bu vazifenin üstesinden bütün anlamıyla gelemez.

Babanın; bebeğiyle beraber olması, çocuğuna değmesi, konuşması, oynaması, çocuğuyla alakalı muhtelif kararlara etkin olarak katılması çocuğuyla arasında sıkı bir ilişkinin doğmasına yol açar. Bu da daha sonraki baba – çocuk ilişkisi için çok ehemmiyetlidir. Baba yoksunluğu gidişatlarında ise aile fertlerinden, dede amca dayı gibi bireylerin çocukla zaman geçirip model oluşturmaları faydalı olacaktır.

Babalarından alaka gören çocuklar kendi duygularını daha iyi tertip ederler. Bu çocuklar ayrıca, babaları hayatlarında faal olmayan çocuklara göre hem cemiyetsel kabiliyetlerini daha iyi sergilerler hem de mektepte daha galibiyet olurlar.

Babalar, genellikle annelere oranla çocuğun bağımsız davranmasını, etrafı keşfetmesini daha fazla cesaretlendiren bir tavır içindedirler. Bu, çocuğun aklını pozitif güzergahta tesirler. Babalar çocuklarıyla reyin oynarken ve etkileşimde bulunurlarken kendilerine has bir usul kullanırlar. Hayal kırıklıklarıyla baş etmeyi özendirir ve kabiliyetlerini geliştirmelerine izin verirler.

Babasıyla yakın ve kaliteli bir ilişkiye sahip çocukların mektep zaferi ve akılsal gelişiminin pozitif etkilendiği tespit edilmiştir.

Babanın en ehemmiyetli rollerinden biri de çocuğun psikosekbsüel gelişimi üzerindeki tesirleridir. Babanın aile içindeki tutumu ve çocuğu ile kurduğu yakın, sarih, tehlikesiz ilişki; özellikle oğlun baba ile özdeşimini basitleştirmekte ve kendi cinsiyet rolünü geliştirmesine dayanakçı olmaktadır.

Aynı biçimde kız çocukları için de babanın rolü, çocuğun karşı türü kavraması ve kendine güven geliştirebilmesi açısından ehemmiyet taşımaktadır. Eksik baba modeli, kız çocuklarını özellikle ergenlik yarıyılında etkilemekte ve bu yarıyılın kasvetlerinin şiddetli yaşanmasına neden olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.