Site rengi

Tasarım

ALTIN 790,72
DOLAR 13,5306
EURO 15,3720
BIST 1.979,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 4 °C
Az Bulutlu

Çocuğunuzun duygularını kavramaya çalışın

14.04.2021
189
A+
A-

Yeni bir ders senesinin başlamasıyla birlikte ailelerin, çocukların mektebe gitme mevzusunda ‘mukavemet’ gösterebileceğine hazırlıklı olmasında fayda var. Uzmanlara göre, çocukları mektebe gitmeye ikna etmek çoğu defa işe yaramayabilir. Ehemmiyetli olan çocukların duygularını kavradığını sezdirmek ve onları aldatmadan, net aynı zamanda kararlı bir tavır sergilemek.

Bu süreçte anne-babaların yapmaları gereken en ehemmiyetli şey; çocukları için iyi bir dinleyici olmak, onların duygularını kavradıklarını sezdirmek ve onları aldatmadan, net aynı zamanda kararlı bir tavır içinde olmak.

İyi bir başlangıç her zaman ehemmiyetlidir

Mektebin çocukların aileden bağımsız olması gereken ve yeni ilişkiler kurabilecekleri bir etraf olduğuna dikkat toplayan Uzman Psikolog ve Psikodrama Terapisti Arzu Aydın Koç, mektep çağında anne-babaların aralıksız ‘çocuğum mektebe geçim sağlayabilecek mi, hocasıyla ya da dostlarıyla uyuşabilecek mi’ diye kaygılandığını, hakikatinde bu evhamların da çok natürel olduğunu ifade etti. Çocuklar için ailelerin her zaman en tehlikesiz etraf olduğunu, onlardan ufalamak istemeyebileceğini, bu surattan da mektebe gitme mevzusunda dayanabileceğini hatta bu mevzuda meseleler yaşanabilir. Fazla gözetici ya da savsak davranışınız çocukların mektebe geçim sürecini etkileyebilir. Ehemmiyetli olan çocuğu dinlemek, gerektiği kadar mektep ve hoca ile irtibat içinde olmaktır.

Çocukların mektepte hayatları için zorunlu esas bilgi ve marifetleri kazanmakla beraber, aynı zamanda cemiyetsel hayatı da biliyorlar. Mektepte ilk günlerin pozitif ve mutlu geçmesi, çocukların mektep hayatı için pozitif bir başlangıç olacaktır. Yeni dostlar edinebildiğini, anne babasından bağımsız yeni hayata geçim sağladığını gören çocuklar mektep hayatını rahat geçirir. Bu sebeple iyi bir başlangıç çok ehemmiyetlidir.

Güven duygusu mektebe geçimi basitleştirir

Mektep sürecini çocuklarınız ile beraber geçim halinde geçirmek için nasihatler:

– Çocuğunuzun sizden dağılması sizi kaybedeceği anlamına gelmez ve bunu öğrenmesi çok ehemmiyetlidir. Mektebe nasıl gidileceğini ve onun civarını, hocasını tanıdığınızı öğrenmek ona hafifletecektir. Özellikle mektep evveli yarıyılda, eğitim-öğretim yarıyılından evvel çocuğunuzla beraber mektepte kısa zamanlar geçirmeniz alışma sürecini süratlendirecektir.

– Çocuğun söz verilen saatte ve söz verilen şahıs tarafından mektepten alınması ve vazgeçilmesi size olan güvenini artıracak ve mektepte rahat süre geçirmesine destekçi olacaktır. Ancak karşılayan bireyin sık değişmesi ‘acaba kim gelecek’ evhamı yaşamasına neden olabilir.

– Anne-babasının hocaya güvendiğini sezmek ve mektepte olanları onayladıklarını öğrenmek çocuğunuzun da mektebe güvenmesini ve geçim sağlamasını basitleştirecektir.

– Çocuğunuz onaylamayacağınız veya sizi kızdıracak bir vaka anlatabilir. Böyle bir gidişatta daha çok bilgiye lüzum vardır. Belki de çocuğunuz hadiseyi değişik görüyordur ve gidişat gerçekten kızılacak gibiyse bunu naçar paydan çocuğunuzla tartışmak yerine, yapıcı çözüm üretecek olan hocayla konuşmak gerekir. Çocuğun anne babası tarafından desteklendiğini, gerektiğinde ondan yana olacağını öğrenmesi paylaşımlarını artıracaktır.

– Çocuğunuzun muvaffak olacağına inandığınızı sezmek, çocuğunuzun kendisine inanmasına destekçi olacak ve ona cesaret verecektir.

– Çocuğunuzla aranızdaki özel vaziyetleri mektebin öğrenmesi gerekmez. Ona hürmet dinlemeniz ve özelini mektebe aktarmamanız ehemmiyetlidir. Hastalık ve eşi vaziyetleri hocanın öğrenmesi çok natüreldir ancak hiçbir çocuk hala bebeğiyle yattığının öğrenilmesini istemez. Veya dostları yanında, konuttaki gibi ‘tontişim’, ‘prensesim’ gibi sıfatlarla çağrılmak istemez.

– Çocuğunuzun yaptıklarıyla ilgilendiğinizi, mektebin kaidelerini onayladığınızı öğrenmek, ona iyi gelecektir. Böylece mektepte bazı şeyler ona sıkıcı gelse ve yapmak istemese de, siz onayladığınız için geçim sağlayacaktır.

– Aile civarından ufalayıp, üstelik sıkı kaidelerin olduğu, alışkın olmadığı yeni bir civara girmek istemeyen çocukların usuna gelecek ilk çözüm mektebe gitmemek olacaktır. Ancak sizin net ve kararlı davranışınız, başka bir alternatifinin olmadığını kavramasına ve onun bu düşünceden uzaklaşmasına destekçi olacaktır.

– Çocuk için konuttaki konforu ve ailesini vazgeçmek güç bir alternatiftir ve mektebe gitmek istemeyebilir. Çocuğun duygusal olarak mektebe hazırlanması gerekir ve mektebin cümbüşlü ve sıcak bir etraf olduğunun anlatılması veya andırdırılması ehemmiyetlidir. Misalin ara sınıfta olan çocukların, tatil sürecinde mektep dostlarının kimileriyle görüşmesi veya bir dostuyla mektebe gitmesi vaziyeti basitleştirecektir.

– İlkokula başlama sürecinde alışkın olmadığı pek çok şey çocuğu rahatsız edebilir. Bazen mesele arkada oturmak gibi ufak şeyler olabilir. Ufak şeyleri geliştirmemek ama kararlı bir tavır içinde çocuğu dinlemek, onu kavramaya çalışarak dayanak olmak ehemmiyetlidir.

– Çocuğun hocasını hoşlanmaması gibi meseleler yaşanabilir. Çocuğu ikna etmeye çalışmak yerine, yargılayıcı dilden sakınarak gidişatın hocaya anlatılması ve pozitif bir irtibata geçilmesi vaziyeti basitleştirecektir.

– Çocuğunuzun dost edinememesi de ufak ama ehemmiyetli bir gidişattır. Mektebe gittiğinizde velilerle sohbet faktörüz çocuklarınızın da birarada olmasına ve irtibat kurmasına etraf sağlar. Mektep dışında da çocukların biraraya gelebileceği etraflar yaratmak da tesirli bir çözüm olacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.