Site rengi

Tasarım

ALTIN 976,05
DOLAR 16,7832
EURO 17,4971
BIST 2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Çocuğunuzu kış hastalıklarından gözetmenin yolları

27.04.2021
157
A+
A-

Senenin en soğuk yarıyılının yaşandığı bu aylarda çocuklarda kış hastalıklarına tutulma oranı gün geçtikçe çoğalıyor. Özellikle anaokulu ve mektep çağındaki çocuklar tatil müddetince dahi salgın hastalıklara tutulma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Çocukların bu mevsimi sıhhatle geçirebilmeleri için ebeveynlerin birtakım ihtiyatlar almaları gerekiyor.

İşte çocuklarda sık görülen kış hastalıkları ve korunma yolları…

Gripten zatürreye pek çok hastalık bu yarıyılda ortaya çıkıyor

Kış mevsiminde havaların soğuması ile beraber, kapalı toplu hayat alanlarında daha fazla zaman geçirmek zorunda kalan çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları daha sık görülmektedir. Çocukların bağışıklık sistemlerinin bütün olgunlaşmaması ve hijyen kaidelerine yeterince uyamamaları, solunum yolu enfeksiyonlarının sık görülmesinin nedenlerinden kimileridir. Bu yarıyılda çocuklarda en sık görülen hastalıklar; soğuk algınlığı, orta kulak cerahati, bronşiolit, zatürre ve grip olarak sıralanabilir.

Bol C vitamini ve akışkan alımı sağlanmalı

Soğuk algınlığı genellikle virüsler tarafından oluşmaktadır. Cemiyette en sık görülen akut enfeksiyon hastalığıdır. Mektebe giden bir çocuk senede takribî 6-7 defa soğuk algınlığı geçirebilmektedir. Bu hastalığın bulaşması; hasta çocuğun öksürme veya aksırmasıyla civara saçılan damlacıkların içerisindeki virüsün değişik şahıslar tarafından soluk alınırken solunum yollarına yerleşmesi neticesinde asıllaşmaktadır. Ayrıca hasta çocuğun salgılarına temas etmiş eşyalar yoluyla da bulaşmaktadır. Boğaz sızısı, kaşıntısı, burun akıntısı veya tıkanıklığı, aksırma, gözlerde sulanma, öksürük ve hafif ateş bulgular arasında yer almaktadır. Genellikle 7-10 gün içerisinde iyileşme sağlanmaktadır. Soğuk algınlığında antibiyotik kullanmanın bereketi yoktur. Burun tıkanıklığı için burun damlaları kullanılabilir. Bol akışkan alımı bereketli olmaktadır.

Orta kulak cerahatine dikkat

Orta kulak cerahati çocukluk yarıyılında sık görülen hastalıklardan biridir. Çocukların çoğu 2-3 yaşına kadar en az bir defa orta kulak cerahati geçirmektedir. Bu rahatsızlık genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben ortaya çıkmaktadır. Bulguları; kulak sızısı, ateş, sıkıntılılık, iştahsızlık ve kusma olarak sıralanabilir.

Solunum eforluğunun sebebi bronşit olabilir

Özellikle 2-6 yaş çocuklarda sık görülen hastalıklardan biri de bronşiyolittir. Bronşiolit, minik hava yollarının irinidir. Burun akıntısı, hafif ateş, iştahsızlık gibi belirtilerden kısa zaman sonra; süratli ve güçlü solunum, hırıltı, yoğun öksürük ve daha ciddi olaylarda inleme, göğüs adalelerinde çökme gibi bulgular görülebilmektedir. Rehabilitasyonda öncelik yeterli oksijen alınmasının sağlanmasıdır. Bunun yanı gizeme çocuğun yeterli akışkan alması da ehemmiyetlidir. Bronş açıcı ve cerahati önleyici rehabilitasyonlar, hekim kararıyla hastaya göre seçim edilebilmektedir.

Çocuklarda adale sızısı ve halsizliğe dikkat

Hasta Olan çocukta ateş, titreme, üşüme, terleme, öksürük, balgam, göğüs ve sırt sızısı, süratli soluk alıp verme, göğüste hırıltı, soluk alıp verirken göğüs duvarında içe çekilmeler, adale sızısı, halsizlik, iştahsızlık, bebekte emmeyi yalanlama gibi bulgular görülebilmektedir. Zatürreye neden olan mikrop bakteri ise antibiyotikle rehabilitasyon edilmektedir. Çocuğa has değerlendirme neticesinde hekimin ön göreceği ek takviye rehabilitasyonlar uygulanabilmektedir. Özellikle altı aydan minik çocukların zatürre olması gidişatında sağlık kurumunda yatırılarak takip edilmeleri önerilmektedir.

Grip ve soğuk algınlığı birbiriyle karıştırılıyor

Grip tanımı yanlış kullanım ile soğuk algınlığını belirlemek için de kullanılmaktadır. Grip, soğuk algınlığının aksine süratli bir başlangıç göstermektedir. Bariz yüksek ateş, titreme, baş sızısı, yaygın adale sızısı, öksürük, boğaz sızısı, halsizlik gibi bulgularla ortaya çıkmaktadır. Bu bulgulara ishal ve kusma da eşlik edebilmektedir. Grip aşısı altı aydan büyük çocuklara yapılabilir. 6 aydan minik çocuklarda eşlik edebilecek zatürre hastalığına dikkat etmek gerekir.

Çocukları kış hastalıklarından gözetmek için bunlara dikkat edin:

Kış süresince havaların soğuk olması nedeniyle çocukların yalnızca konutta yakalanması ya da alışveriş merkezi gibi kapalı alanlara götürülmesi yanlıştır. Hava soğuk da olsa, uygun giysilerle tabiatla temasları devam ettirilmelidir.

Mikropların genellikle damlacık yolu ile bulaştıkları dikkate alınarak toplu hayat alanlarının havalandırılmasına itina gösterilmelidir

Çocuklara hijyen kaideleri öğretilmeli ve yemekten evvel, tuvaletten sonra el devireme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Çocukların beslenmelerinin kumpaslı ve aşılarının bütün olmasına dikkat edilmelidir.

Çocuklar sigara içilen etraflarda bulundurulmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.