Site rengi

Tasarım

ALTIN 790,72
DOLAR 13,5306
EURO 15,3720
BIST 1.979,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 4 °C
Az Bulutlu

Çocuğunuza kundurasını öğleden sonra alın

25.04.2021
106
A+
A-

Çocuklara gelişigüzel alınan kunduralar, çocuğun ayak sıhhatini ve gelişimini negatif güzergahta etkileyebilir. Çocuk kunduralarında tercihin sanıldığından çok ayrıntı kapsadığını vurgulayan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Doğan, çocuk pabucu almanın püf noktalarını anlattı.

Çocuğunuza pabuç alacaksınız bu teklifleri okumadan alışverişe çıkmayın:

Vazgeçin üryan ayakla bassın: Çocukların büyük bir çoğunluğu on iki aylıkken yürümeye başlarlar. Ancak, bu müddetten daha evvel ve sonra yürüyenler de azımsanamayacak kadar çoktur. Bu büyüme, anne ve babaları çocuklarına ilk kundurasını alma telaşına sokar. Oysa çocukların özellikle iki yaşına kadar üryan ayak ya da çorapla yürümelerine izin verilmesi gerekir. Böylece; hem ayakların banal gelişmesi, hem sıhhatli adale gelişimi, hem de parmakların kavrama becerilerinin büyümesi sağlanır.

Çorap ya da patik yeterli: Yeni doğan ve süt çocukluğu yarıyılındaki çocukların kunduraya lüzumları olmasa da soğuktan korunmalarını sağlamak emeliyle patik ya da çorap giydirilebilir. Dış civara çıkarken aile illa pabuç giydirmek istiyorsa yumuşak ve yuvarlak hatları olan kunduralar seçim edilmelidir.

2 yaş evveli pabuç afaki: Çocuklarda cilt altı yağ dokusu fazla olduğu için iki yaşına kadar her çocuğun ayağı düztaban izlenimi verir. Ancak, çocuğa erken yarıyılda, özellikle sert tabanlı pabuç giydirilmesi; ark dediğimiz ayak kavislerinin fizyolojik gelişimini maniler ve düztabanlığın oluşmasını basitleştirir. Çocuklar ilerleyen yaşlarda daha etkin hale geldikçe ve ayakları büyüdükçe, pabuç gereksinimi apaçıklaşır. Pabucun ehemmiyeti bu safhadan sonra ortaya çıkar.

Spor değil banal daha uygun: Çocuklarda uygun pabuç için esas kriter ayağa uygunluk olsa da, pabuç tercihinde işlevi de göz önünde yakalanmalıdır. Çocuklar etkin varlıklardır ve çocuğun etkinliklerinde kısıtlamaya yol açmayacak uygun kunduralar giydirilmelidir. Yürümeye yeni başlayan çocukların ayakları büyüme sürecinde olduğu için, kauçuk ya da plastik materyalden yarı elastik tabanlı kunduralar seçim edilmeli. Yürümenin başlangıç düzeyinde, lastik spor pabuç yerine banal pabuç kullanılması daha uygundur.

Çocuğa pabuç tercihinin püf noktaları

Sınamadan almayın: Çocuğunuz yanınızda olmadan pabuç almayın. Çocuğunuzun ayak miktarına güvenmek yerine, uygun kundurayı bulmak için sınama yanılma usulünü seçim etmelisiniz.

Zamanla açılmaz: Aldığınız pabuç için asla ‘zamanla açılır’ biçiminde bir düşünceniz olmasın; kunduranız daha ilk alındığı anda rahat olmalıdır.

Öğleden sonra alın: Çocuğunuzun pabuç alışverişini sabah saatlerinde değil, öğleden sonra yapın. Zira gün içerisinde çocukların ayaklarında tıpkı büyüklerde olduğu gibi hafif bir şişme olur. Bu surattan pabuç alışverişi öğleden sonra yapılmalıdır.

Ayakta bastırın: Çocuğunuzun kundurasını ayakta bastırarak deneyin. Çocuğunuzun son giydiği pabuç numarası yeni alacağınız pabuç için netlikle referans olarak alınmamalı. Zira çocuk ayakları, sihrime esnasında çok değişkenlik gösterebilir.

Büyük ayağı baz alın: Ayrıca, her iki ayağın miktarları birbirinden değişik olabilir çoğunlukla ayağın biri öbüründen büyüktür, sınamanızı büyük olan ayağa göre yapınız.

Çorapla denetin: Kundurayı sınarken o pabuç ile beraber giydirmeyi düşündüğünüz çorap ile deneyin kışın kışlık çorap, yazın yazlık çorap.

Bot tipini seçim edin: Çocuğunuza pabuç alırken seçiminiz bot tipi olsun. Botların ayak bileğini daha iyi anlayacağı düşünülürse seçiminizi bottan yana kullanmak daha uygun olacaktır.

Elastik tabanlı olsun: Tabanı yarı yumuşak ve elastik, tercihen de bağcıklı olmalı bağcıklarını kısa tutun.

1 cm boşluk yeterli: Ayakucunda parmaklar rahat hareket edecek biçimde bir ölçü boşluk 1cm’ye yakın kalmalıdır.

Yanlardan sıkmasın: Tarak kısmının genişliği çocuğun ayağına uygun olmalı, yanlardan ayağı sıkmamalıdır.

Hafif olsun: Ayrıca pabuçların hafif olması çocukların yürürken daha az enerji tüketmelerini sağlar.

Topuksuz seçin: Topuk kısmı pespaye olmalı. Yeni yürümeye başlayan çocuklarda pabucun topuklu olmasına gerek yoktur, üstelik topuksuz pabuç yürüyüşlerini basitleştirecektir. Daha büyük çocuklarda da topuk yüksekliği 1.5-2 cm.yi geçmemelidir.

Ayağa baskı yapmamalı: Ayrıca, pabucun topuğu saran kısmı topuğu destekleyecek biçimde sert ve ön kısmının ise ayağın büküldüğü yerden rahatça bükülmesine izin verecek biçimde yumuşak olmasına dikkat ediniz. Ayak bileğini saran kısmı, ayak bileği hareketini yasaklamayacak biçimde yumuşak olmalıdır.

Pabucun malzemesini doğru seçin

Natürel tenden şaşmayın: En ideali natürel tendir. Tenin gözenekli yapısı, ayağın teneffüs etmesini sağlar. Esneme marifeti vardır ve ayak için en uygun biçimi basitçe alabilir.

Plastikten uzak durun: Pabuçların üst kaplamaları için plastik gibi suni maddelerden sakınılmalı.

Kaymayan taban olsun: Pabucun tabanı kaymalara karşı dayanıklı bir malzemeden olmalı.

Mantar tabanlı almayın: Çocuk kunduralarında sıklıkla kullanılan destekleyici mantar tabanlıklardan uzak durulmalı.

Pabuç pakliğine itina gösterin

Pak tutun ömrünü uzatın: Pabuçların pak yakalanması; hem pabucun ömrünü uzatır hem de çocuğunuzun ayak sıhhatine dayanakçı olur.

İki gün arayla giydirin: Şayet ekonomik açıdan muhtemelse bir gün giydirilen pabuç ikinci gün giydirilmeyerek soluk alması sağlanmalı.

Tabanlarını gözetin: Pabucun topuk ve taban kısımlarının fazla yıpranmasına izin verilmemeli. Zira bu, basış bozukluğu neticeyi birtakım deformasyonlara neden olabilir.

Kullanılmış pabuç asla: Başkasının kullanmış olduğu kunduralar asla giydirilmemeli. Çoğu zaman büyük kardeşlerinden kalan aşınmamış kunduralar ufak çocuklara giydirilir. Ancak her çocuğun ayak ve basış kişiliğinin kendine özel olduğu unutulmamalı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.