Site rengi

Tasarım

ALTIN 805,58
DOLAR 13,5350
EURO 15,2649
BIST 1.943,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Çok Bulutlu

Çocuğunuz TV izlerken onu takip edin

29.04.2021
87
A+
A-

Çocukların ek­ran­lar­da gör­dü­ğü sah­ne­ler­den et­ki­len­dik­le­ri­ni be­lir­deri Ana­do­lu Sağ­lık Mer­ke­zi Ço­cuk ve Er­gen Psi­ki­yat­ris­ti Dr. Za­fer Ata­soy, “An­cak ço­cuk­lar ve er­gen­ler ek­ran­da gör­dük­le­rin­den da­ha be­lir­gin şe­kil­de et­ki­le­ni­yo­r” de­di. Araş­tır­ma­lar ki­şi­le­rin, özel­lik­le ço­cuk­la­rın gör­dük­le­ri vaka­la­rı ya­şam­la­rın­dan par­ça­lar­la bir­leş­tir­dik­le­ri­ni bu­nun da TV’­de iz­le­dik­le­ri gö­rün­tü­le­re ken­di­le­ri­ni kap­tır­ma­la­rı­na ne­den ol­du­ğu­nu gös­te­ri­yor. Bu du­rum her yaş­tan ki­şi için ge­çer­liy­ken er­gen­ler ve ço­cuk­lar çok da­ha faz­la et­ki­le­ni­yor. Ata­soy, “Şid­det gö­rün­tü­le­ri­ne hiç­bir za­man tep­ki­siz ka­lın­mı­yor. Ki­şi­le­rin ek­ran­da iz­le­dik­le­ri öğe­ler­den et­ki­le­nip bun­la­rın far­kın­da ol­ma­dan duy­gu­la­rı­na doğrultu ver­di­ği, araş­tır­ma­lar so­nu­cu sarih bir şe­kil­de gö­rü­lü­yo­r” dedi.

Şiddet hasar verebilir

Şid­det gö­rün­tü­le­ri­nin ço­cuk ve genç­le­rin ki­şi­lik­le­rin­de ile­ri­de bü­yük za­rar­lar ve­re­bi­le­ce­ği­nin al­tı­nı çi­zen Dr. Ata­soy, “Bu yaş gru­bu şid­det­deri iki şe­kil­de et­ki­le­ni­yor. Şehir­ki; şid­det gö­rün­tü­le­ri iz­len­di­ğin­de mağ­du­run çek­ti­ği acı­yı yo­ğun bir şe­kil­de his­se­der­ler, bu da ki­şi­ye mağ­du­run­ki ka­dar ol­ma­sa bi­le acı ve ıstı­rap ve­rir. İkin­ci­si ise; şid­de­ti ser­gi­le­yen ki­şi­nin ya­rat­tı­ğı duy­gu­yu be­nim­se­mek ve bun­dan ke­yif al­mak­tı­r” diye konuştu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.