Site rengi

Tasarım

ALTIN 790,72
DOLAR 13,5306
EURO 15,3720
BIST 1.979,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 4 °C
Az Bulutlu

Çocuğunuz palavra mı söylüyor

06.04.2021
83
A+
A-

Çocuğunuz sık sık palavra söylemeye başladıysa bu mevzulara dikkat etmelisiniz.

Her şeyden evvel pozitif olun ve aileniz için samimiliğin ehemmiyetinin altını çizin.

Çocuğunuz size samimi olduğunda bunu takdir ettiğinizi ve palavra söylediğinde beğenmediğini net olarak öğrenmeli. Misalin, “Bana doğru söylemediğin zaman hayal kırıklığına uğruyorum ve mutsuz seziyorum” demelisiniz.

Çocukları minik kusurlarından dolayı cezalandırmak yerine, samimi olmanın ehemmiyetini bilmelerini sağlamalısınız. Zaman alsa da çocuğunuzun samimiliğini kazandığınızda onu methetmeyi önemsememe etmeyin.

Çocuklar yalanı hoşlanırlar. Anlattıkları öyküleri mübalağa etmek onlara ilginç bir zevk verir. Reelinde, numara yapmak ve hayal kurmak gelişimleri için oldukça ehemmiyetlidir. Bu stil oyunlar oynaması için onu teşvik edebilirsiniz. Uzun öyküler her zaman palavralar gibi tepki almamalıdır, özellikle de çocuk 4 yaşın altında ise.

Samimilüğü teşvik etmek için ipuçları

– Çocuk doğru ile palavra arasındaki farkı kavrayacak yaşa geldiğinde, onları doğru söylemesi için desteklemeniz ehemmiyetlidir.

– Şayet çocuğunuz size hayal gücünün mahsulü bir öykü anlatıyor ise, buna itiraz etmeyin. Çocuk gelişiminde hayal gücünün ehemmiyeti büyüktür. Misalin size bir süper kahraman olduğundan bahsediyorsa, ona süper eforlarının neler olduğunu sorabilirsiniz.

– Çocuğunuzun palavra söylemeye lüzum dinleyeceği pozisyonlarda kalmasını önleyin. Misalin, yere süt döktüğünü gördüğünüzde “Yere süt mü döktün?” yerine “Küçük bir kaza geçirdiğini ve yere azıcık süt döküldüğünü gördüm. Hadi silelim” demelisiniz.

– Yalanlar barındıran mübalağalı öyküler çocuğunuzun çevresindeki insanların alakasını sürüklemek ve hürmetini kazanmak için sınadığı bir yol olabilir. Şayet bu sık sık reelleşiyorsa, çocuğunuzun özgüvenini geliştirmek için değişik yollara müracaat etebilirsiniz, methiyeler gibi.

– Konutta kabul edilir tavır biçimine dair net kaideler koyduğunuzdan emin olun. Çocuklar, net kaideler mevzubahisi olduğunda hudutları kabul etmeye daha eğilimlidir.

– Çocuğunuz yanlış bir şey yaptığını kabul ettiği zaman, onu samimi olduğu için iftihar et. Reelinde, kabahatlerini üstlenme cesareti gösterdiği zaman hiddetlenmeyeceğinizi öğrenmesi çok ehemmiyetlidir.

– İsteyerek sizi yanlış yönlendirdiğinde, bunun kabul edilemez olduğunu ona vurgulayın. İleride kendisine güvenmekte güçlük sürüklemesine neden olabileceğini öğrenmeli ve söylediği palavranın neticelerine direnmelidir.

– Çocuğunuz maksatlı olarak palavra söylemeye devam ederse, geçerli bir disiplin metodu kullanarak palavra söylemenin kabul edilmezliğini ona gösterin. Şayet ona palavra söylemenin neticelerini anlatırsanız, bu makûs alışkanlıktan kurtulmasına dayanakçı olabilir.

– Palavra söylemesi ve buna neden olan tavrı ile ayrı ayrı uğraşmaya çalışın. Evvel palavra söylediğinde yapacağınızı söylediğiniz şeyi yapın. Şayet sizin dikkatinizi sürüklemek için palavra söylediğini fark ederseniz, daha pozitif olmalı ve ona lüzum dinlediği alakayı vermelisiniz. Şayet palavra söylemesinde etraf ya da civarın tesiri olduğunu düşünüyorsanız, bunları değiştirme yoluna gitmelisiniz.

– Çocuğunuza ‘palavracı’ demekten kaçının. Onu bu biçimde etiketlemek özgüvenini olumsuz biçimde etkileyebilir, daha da makûssu daha fazla palavra söylemesine neden olabilir. Zira şayet bir palavracı olduğuna inanırsa palavra söylemesinde bir mahzur olmayacaktır.

– Çocuğunuzun palavra söylemesini yasaklamanın bir öbür yolu da işi şakaya vurmaktır. Misalin çocuğunuz kırılan vazo açıklamasını ‘bir adam geldi ve kırdı’ diye açıklıyorsa, ‘neden akşam yemeğine kalması için ısrar etmedin?’ diye karşılık verebilirsiniz. Şakayı çocuğunuz itirafta bulunana kadar uzatabilirsiniz.

Daha büyük yaşlarda…

– Çocuk geliştikçe palavra söylemek bir mizaç halini alabilir. Şayet mizaç haline gelecek sıklıkta yaşanıyorsa çocuğunuzla karşılıklı oturup, bu mevzuyu konuşmalısınız. Palavra söylemesinin size neler sezdirdiğini, ikiniz arasındaki ilişkiyi nasıl etkilediğini ve ailesinin ya da dostlarının kendisine güvenmeyi vazgeçerse neler olacağını anlatmalısınız.

– Doğru söylemediğine emin olduğunuzda bunu ona kesinlikle söyleyin. Çocuğunuz samimiliğin sizin için ehemmiyetli olduğunu öğrenmelidir. Ama aralıksız doğru söyleyip söylemediğini sormaktan da sakınmalısınız.

– Ne yaparsanız yapın çocuğunuz palavra söylemeye devam edebilir. Araştırmalara göre, ebeveynlerin bu mevzudaki gayretleri çocuk 7 yaşına gelene kadar karşılık bulamayabilir. Ama palavra söylediklerinde disiplin eden ve doğru söylediklerinde metheden ebeveynlerin çocukları geliştikçe daha az palavra söylemeye başlıyor.

– Çocuğunuzun yaşamından uzaklaşmayın, neler yaşadığının farkında olun. Ailesi ile iyi bağlantıya sahip çocuklar ne yaşta olursa olsun anti sosyal tutumlara daha az eğilimli olur.

Reeli öğrenmeniz gerektiğinde…

– Bazen çocuklar bir gizemi gizlemek ya da birisini gözetmek için palavra söyleyebilir. Misalin bir erişkin tarafından suiistimal edilen çocuk onu gözetmek için palavra söyler. Genellikle de söylerse kendisinin de cezalandırılacağını düşündüğü için. Şayet çocuğunuz bu stil ciddi bir mevzuda palavra söylediğinden şüpheleniyorsanız:

– Şayet doğruyu söylerse netlikle güvende olacağına dair güven verin.

– Her şeyin daha iyi olmasını sağlayacağınıza dair onu ikna edin .

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.