Site rengi

Tasarım

ALTIN 971,36
DOLAR 16,5512
EURO 17,5678
BIST 2.529,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Hafif Yağmurlu

Çocuğunuz mektebe hazır mı

21.04.2021
135
A+
A-

Uzun bir yaz tatilinin ardından çocuklar, ders başı yapmaya hazırlanıyorlar. Uzun bir tatilin sonunda tasarılı bir yaşama geçiş yapan küçüklerin yaşayabileceği stresin ebeveynlerin sabırlı ve alakalı davranışı ile aşılabileceğini söyleyen ve kesinlikle çocuklarını dinlemeleri gerektiğini vurgulayan Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’nden Uzman Psikolog Eda Yavaş, mevzuyla alakalı ailelere tekliflerde bulundu.

Duygusal, zekâsal ve psikolojik hazırlık koşul

Üç aylık tatilin ardından çocuğu hem duygusal, hem zekâsal, hem de psikolojik olarak mektebe hazırlamak gerekir. Bu yarıyılda ailelere birtakım vazifeler düşmektedir. Öncelikle aileler, onların neler sezdiğini, fobileri evhamları olup olmadığını kavramaları için çocuklarıyla konuşmalı, onları dinlemeli, mekteple alakalı mevzular konuşulduğunda tavırlarını gözlemlemeli, onlarla sıhhatli bağlantı kurabilmedirler.

Kullanacağı vasıta gereci kendisi seçmeli

Bu yarıyıl yumuşak bir geçiş için çok ehemmiyetli. Hocaları ile tanışılmalı, ders kitaplarını, vasıta ve gereçlerini beraber almalı, yeni yarıyıla, yeni tecrübelere duygusal olarak hazırlanması sağlanmalıdır. Aynı zamanda kullanacağı vasıta ve gereçleri de kendisinin seçmesi mektebe motive olması mevzusunda tesirli bir etmen olacaktır.

Gönülsüz çocuk aşağılanmamalı

Çocukların üzerine mektep ve eğitimle alakalı aşırıdan mesullükler yüklenmemeli, mektebin kendi gelişimi ve sosyal yaşamı için lüzumlu olduğu sade bir şekilde anlatılmalıdır. Bunun yanında mektebe gitmeye gönülsüz olan çocuklarda ailelerin sabırlı olması, çocuklarına bu vaziyetin bayağı olduğu ancak gitmedikleri zaman mektepte kaçıracağı şeyler olacağı ve neden gitmesi gerektiği yumuşak bir dille, çocuk aşağılanmadan, suçlanmadan anlatılmalıdır. Yarıyıl içinde zaman zaman güçlüklerle karşılaşabileceği, böyle zamanlarda aile bireylerinin ona takviye olacağı, çocuğa karşı sevginin ders zaferine göre değişmeyeceği iletiyi verilmelidir. Mektebe geçim ile alakalı daha büyük güçlükler sürükleyen çocuklar için, sabırlı ve kararlı olunmalı, gerektiği vaziyetlerde uzmanlardan dayanak alarak, mektep fobisini yenmesi sağlanmalıdır.

Uyku kumpası sağlanmalı

Tatilde bol bol dinlenmeye ve reyin oynamaya süre ayıran çocukların, mekteplerin açılmasıyla beraber alışkanlıklarını değiştirmek vaziyetinde olmaları oldukça güçtür. Yaz tatilinde geç zamanlara kadar yatan, akşamları geç uyuyan çocukların, mektepler açılmadan birkaç gün evvelinde kendilerini mektep saatlerine ayarlamaları, gerekiyorsa azıcık daha erken uyuyarak kendilerini alıştırmaları önerilmektedir.

Reyin her zaman olmalı

Reyin çağındaki bir çocuğun yaşına uygun reyin oynaması, çocuğun fiziksel, psikolojik ve psiko-sosyal gelişimi için ehemmiyetli bir unsurdur. Bu nedenle mektebe başlayan çocuğun da reyin çağında olduğu göz önünde bulundurulmalı ve mektebe hazırlık ve ödev yapma saatlerinin dışında reyin oynaması desteklenmelidir. Hatta reyin oynamaya teşvik edilmelidir. Yaşları minik olan çocukların reyin saatine ayırdıkları süre elbette yaşları daha büyük olan çocukların ayırdığı süreye göre daha fazla olacağı da unutulmamalıdır.

Ders saatleri arasına reyin saatleri ilave edilmeli

Daha büyük sınıflarda olan çocukların, konsantrasyon müddetlerinin daha fazla olabileceği, derslerinin daha güçleştiği ve daha çok tekerrüre gereksinim dinlenmesi nedeniyle oyuna bölen saatin eksiltilmesi gerekmektedir. Ders çalışma saatlerinin arasına reyin saatlerinin ilave edilmesi, ancak tanımlanan zamanların aşılmaması da ehemmiyetli bir mevzudur. Çocuğun reyin saatlerinin tanımlanan saatlerin dışına çıkarak mesullüklerini umursamama etmemesine dikkat edilmeli, mesullük şuurunun bu biçimde kazandırılması sağlanmalıdır.

Mesullük duygusu ödevlerle aşılanır

Ödev yapmak bir lüzumluluk olmasından dolayı talebeler tarafından hoşlanılmayan, yapılması güç bir aktiflik haline gelmiştir. Çocukların bildiklerinin pekiştirilmesi, mesullük şuurunun kazanılması, bilgi birikimleri ve problem çözme marifetlerine katkısı olan ödevlerin yapılması ile alakalı gönülsüzlük de çocuğun ailesiyle çatışmasına, hoca-talebe ilişkisinin bozulmasına kadar gidebilmektedir.

Ödevin zorunluluğu anlatılmalı

Çocuğun minik yaşlardan edinmesi gereken mesullük şuurunun yerleşmesinde büyük rol oynayan ödevlerin çocuk tarafından daha istekli bir biçimde yapılması için en başta, ödevlerin neden lüzumlu olduğu ve kendisine neler kazandıracağı onun kavrayacağı bir biçimde anlatılmalı, sonrasında çocuğun çalışma civarının ders çalışmaya ergonomik olmasına fazla soğuk / fazla sıcak/ hengameli, dikkat dağıtıcı unsurların olmamasına, çocukların yaşına, eğitimine, olgunluğuna uygun ödevler verilmesine dikkat edilmelidir. Ders çalışma aralarında kısa molalar verilmesine, ödev saatlerinin muhakkak olması kadar çocuğun reyin oynama ve dinlenme saatlerinin de evvelden tanımlanmasına ve bu saatlere uyulması mevzusunda uyuşma yapılmasına ve ders yapmanın kendisine kazandıracakları ile alakalı motive edilmesine itina gösterilmelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.