Site rengi

Tasarım

ALTIN 494,52
DOLAR 8,8648
EURO 10,3792
BIST 1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22 °C
Çok Bulutlu

Çocuğunuz bilgisayar bağımlısı mı

06.04.2021
56
A+
A-

Çocuğunuz ders çalışmak istemiyor, mektebe gitmeyi yalanlıyor ve tam gününü bilgisayar başında geçiriyorsa bilgisayar bağımlısı olabilir. Uzmanlar internet kullanımının ve bilgisayar bağımlılığın çocuklara tesirleri hakkında ehemmiyetli bilgiler verdiler.

Bilgisayar ve teknolojinin fazla kullanımı yalnızca erişkinleri değil, gençleri de tehdit ediyor. Dozundayken hasarı olmayan hatta verimi bulunan teknolojik mahsuller, dozu aşıldığında büyük problemlere neden oluyor; özellikle gelişim senelerinde olan çocuklar ve ergenlerde. Artık her konutta bilgisayarın olduğunu düşünürsek çocukların ve gençlerin teknolojiye erişmesi güç de değil. Fakat ehemmiyetli olan teknolojiyle olan ilişkileri. Bu mevzuda anne babalara da ehemmiyetli misyonlar düşüyor. Çocuklar ve gençler rol model olarak gördükleri anne-babalarını kesintisiz bilgisayarla iç içe görünce etkileniyor.

6-15 yaş grubu çocukların interneti kullanma emelleri

Ödev yapma/bilme: yüzde 84,8
Reyin oynama: yüzde 79,5
Bilgi arama: yüzde 56,7
Sosyal medya: yüzde 53,5 oranında yer alıyor.

Erkeklerde daha sık görülüyor

Bilgisayar ve teknoloji kullanımı dozunda olduğunda hem çocuklar hem de gençler için verimi var. Bilgisayar oyunları; çocukların strateji, el-göz koordinasyonu, problem çözme, çoklu misyon gibi mevzularda büyümelerini sağlıyor.

Dünyada yapılan muhtelif araştırmalara bakıldığında çocuklarda ve gençlerde bilgisayar kullanıcısı olan kesimde, bağımlılık kriterlerini karşılayan yüzde 13’lük bir kesimden bahsedildiğini belirten Psikolog Murat Sarısoy, Türkiye’de bu gidişatın yüzde 10,5 olduğunu söylüyor. Erkeklerde bilgisayar ve internet bağımlılığı kızlara göre takribî yüzde 3,6 kat daha fazla.

Sarısoy, gençler için bilgisayar, internet ve teknolojideki en ehemmiyetli tehdit unsurunun erişkin içerikli siteler, sosyal medya siteleri ve şiddet öğesi ya da erken ergenliği uyarıcı içerikli oyunlar olduğunu söylüyor. Bu yaş grubu çok büyük bir merak içerisindedir, erişkinlerin ve ebeveynlerin kullandıkları her türlü argüman ve objeyi incelerler. Ancak bu yaş grubunda daha çok kız çocukları; sosyal medya sitelerine erişkin tavır paternine eş biçimde yanaşır, dost ilave etmek, annenin babanın oynadığı çiftlik oyunlarını oynamak gibi.

Oğullar ise sosyal medya platformları üzerinden serüven ve yarış oyunları vb. oyunları seçim eder. Buradaki esas mesele erken ergenlik dediğimiz ve günümüzde özellikle psikolojik açıdan uygunsuz internet ve medya kullanımıyla tetiklenen sürece dâhil olmaları. Ayrıca bu yaş grubu bu platformlarda ya da erişkin sitelerde kendilerine ruhsal ve fiziksel açıdan hasar verebilecek içeriğe maruz kalmalarıdır. Ayrıca şiddet içerikli bilgisayar oyunlarının şiddet tutumlarını yüksek seviyede çoğaldırdığı literatür çalışmalarıyla da destekleniyor. Bu surattan 13+ yaş yaftalı hiçbir bilgisayar oyunun bu gruptaki çocuklara verilmemelidir. Özellikle sosyal medya ve medya okuryazarlığı dersleri mektep programlarına ilave edilmeli ve bu vaziyet kamu spotlarıyla da desteklenmelidir.”

İleride meselelere neden olabilir

Uzman Psikoterapist Özlem Akpınar, yapılan beynelmilel araştırmalarda çocuk ve ergenlerin yüzde 2 – 12’sinin hastalıklı bir biçimde bilgisayar bağımlısı ve tavır bozukluğu sergilediğini söylüyor. Bağımlılık geliştiren ya da bağımlılığa eğilimli olan çocukların duyarlı, içedönük, yalnız, öz güven noksanlığına sahip ve acele bunaldığı görülüyor. Çocuklar hayat içerisinde mektep, aile, dost vb. problemlerden kaçmak için bilgisayara yönelebiliyor.

Sosyal hayat içerisinde kendini kıymetsiz paydan çocuklar bir yere, bir gruba ait olmaya ve kendilerini ifade edebilecekleri bir civara gereksinim dinliyor. Sanal etrafta olmak istedikleri karaktere rahatlıkla bürünebiliyor ve istedikleri gibi irtibat kurabiliyorlar. Çocukların ve ergenlerin reel hayatlarında elde edemedikleri kazanma, galibiyetli olma, rekabet edebilme duygularını sanal etrafta doyurmaya çalışmaları bağımlılığa yol açıyor.

Çocuğun yaşı ne kadar minik olursa bağımlılığın tesirinin de o kadar negatif olduğunu belirtenUzman Pedagog Sevil Yavuz, bu bağımlılıkla gelişen çocukların erişkinlikte daha büyük problemlerle karşılaştığını söylüyor. Bilgisayar kullanımının negatif tesirleri çocukların dokularını erişkinlere göre 10 kat daha fazla etkiliyor. Konutta tablet bilgisayar, dizüstü bilgisayarların ve cep telefonlarının yakınlarda yer almamasına dikkat edilmeli.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.