Site rengi

Tasarım

ALTIN 793,64
DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Karla Karışık Yağmurlu

Çalışan anneler için stres eksiltici usuller

01.05.2021
83
A+
A-

Ülkemizde bayanlar aldıkları eğitim yönünde arzuladıkları kariyere erişmek ya da aile bütçesine katkıda bulunmak emeliyle çalışmaktadır. Bununla birlikte eğitim seviyesinden bağımsız olarak aile kumpasında bir mesele veya farklılık olduğunda işi vazgeçen taraf bayanlar olmaktadır. Konutluluk ve gebelik kadının işinden parçalamasındaki en ehemmiyetli etmenlerdendir.

Eşlerinden takviye görmeyen anneler bitkin ve stresli oluyor

Çalışan bayanların iş yoğunluklarının yanı gizeme konut işleri, market alışverişi, yemek yapmak, çocuklarıyla ve eşleriyle ilgilenmek gibi pek çok mesullüğü vardır. Bunların asıllaşmasında eşlerinden takviye göremiyorlarsa, yapılması gereken işleri aralarında paylaşamıyorlarsa ve tam mesullükleri tek başlarına üstlenmek zorunda kalıyorlarsa, annelerin bitkin, stresli, gergin ve evhamlı olmaları sıklıkla karşılaşılan bir gidişattır.

Annelerin çocuklara uyguladıkları baskı psikolojiyi bozuyor

Çalışan anneler ile alakalı yapılan araştırmalarda pek çok farklı netice ortaya çıkmıştır. Bazı tahlilciler annenin çalışıyor olması neticesinde çocuğun zorunlu eğitimi ve alakayı alamadığını öne sürerken, bazı çalışmalarda ise çalışmayan annelerin çocuklarına uyguladıkları baskı sebebiyle psikolojik meselelerin ortaya çıktığı iddia edilmektedir. Bunların yanı gizeme yapılan bazı araştırmalar; annenin çocuğuna karşı davranışı ve onunla geçirdiği nitelikli zamanın ehemmiyetli olduğuna değinmiştir.

Zorunluluktan çalışan anneler kendilerini yorgun sezer

Mecburi olduğu için çalışan ya da istemediği bir işi yapan anneler sıklıkla işi vazgeçmek istediklerinden bahsederler. Kendilerini bitkin ve yorgun sezerler. Eşlerinden ve çocuklarından devamlı konut işleri ile alakalı destek arz ederler. Çocuklarından yaşlarına uygun olmayan misyonları yapmalarını beklerler. Her fırsatta memnuniyetsizliklerini dile getirirler. İş ve konut hayatında hoşnut olmayan bu anneler çocukları ile daha sık problem yaşarlar ve daha sık tartışırlar.

Çocuklarına yeteri kadar zaman ayıramayan anneler kendilerini kabahatli sezer

Çalışan annelerin bir kısmı ise çocuklarına yeteri kadar zaman ayıramadığı için kendilerini kabahatli sezerler. Zamanının çoğunu bunu karşılama etmeye çalışarak geçirirler ve bunun neticesinde çocuklarının üzerine aşırısıyla düşerler. Çocuklarının her istediklerini yaparlar, hudut koymaya çalışmazlar, çocuklarının yapması gereken işleri onun yerine yaparlar ve fazla gözetmeci olurlar.

Bazı annelerin kariyeri yaşamının odak noktasıdır

Bir değişik grup anne ise işlerini, kariyerlerini yaşamlarının odak noktasına koyar. Konut yaşamı, eşleri ve çocukları ikinci tasarıdadır. İş yerindeki meselelerinin nedenini çocukları ve konut yaşamı olarak görebilirler. Kariyerlerinde oldukça zaferlidirler, yüksek statüye sahiptirler ve çocuklarından da eş temenniler içine girerler. Çocuklarını imtihan ve galibiyet odaklı değerlendirler. Yüksek anekdotlar almalarını ve performanslarını devamlı yüksek yakalamalarını beklerler.

Annelerin tavırları çocukları pozitif negatif etkilemektedir

Bu tavır ve düşünce biçimlerinin hepsi çocuklar için bereketli olmamaktadır. Bazı çocuklar anneye bağımlı, alıngan ve utangaç olabilirken bazı çocuklar ise fazla stresli, münakaşa ve müzakere etmeye daha fazla meyilli olabilirler.

Kabahatlilik duygusu annenin tutumlarına yansır

Burada bahsettiğimiz pek çok muhtemel senaryoyu yaşamamak, konut yaşamı ve iş yaşamını bir arada sürdürmek için bayanların iyi tasarılamalar yapması gerekmektedir. Sıklıkla annelerin uslarına gelen ilk sual doğumdan sonra ne zaman işe geri dönmeliyim olur. Bunun ispatlanmış net bir yanıtı olmamakla birlikte araştırmaların neticesinde nasihat edilen çocuğun 3 yaşına gelmesini beklemektir. Ancak bu herkes için olası olan bir vaziyet değildir. Bu vaziyet annelerde sıklıkla kabahatlilik duygusuna neden olmaktadır. Kabahatlilik duygusunun annenin tavır ve düşüncelerine yansımasıyla birlikte meseleler de birliktesi gelişebilmektedir. Anne konuta geldiği zaman, çocuğunun üzerine fazla düşebilir, sıklıkla armağanlar almaya başlayabilir. Çocuğuna daha öncekisine göre oldukça az sıklıkta hayır demeye başlayabilir. Böyle gidişatlarda fazla baskıya maruz kalan ya da hudut alamayan çocuklarda, psikolojik ve tavırsal problemler gözlemlenmeye başlanır.

Bakıcının anne ve babanın kurduğu kumpası devam ettirmesi gerekmektedir

Öncelikle doğum sonrasındaki izin yarıyılında anne eşi ile birlikte tekerrür çalışmaya başlama yarıyılını tanımlamalıdır. Çalışma yarıyılı başlamadan bebeğe bakacak şahıs kesinlikle tanımlanmış olmalıdır. Bir bakıcı bulunamadığı takdirde fiyatsız izin imkânlarından yararlanılmalı, anneanne, babaanne ya da teyze gibi aile fertlerinden destek alınmalıdır. Burada en ehemmiyetli nokta; çocuğa bakacak olan bireyin anne ve babanın kurduğu kumpası, koyduğu kaideleri aynı biçimde sürdürmesidir.

Anneler çok bitkin olsa dahi çocuğuna zaman ayırmalıdır

Yukarıyada saydığımız tüm fazla tavırlar yerine, anneler çocuklarının gelişimine destekledimeli, onun bağımsızlığını kazanmasına dayanakçı olmalı, çok bitkin olsa dahi ona zaman ayırmalı, çocuklarının günlük etkinliklerini ve kasvetleri dinlemeli, alaka ve şefkat göstermelidir.

İşten dönen anne kesinlikle çocuğunu takip etmeli

Annenin olmadığı zamanlarda, çocukla birlikte zaman geçirecek, çocuğun da güvendiği bir erişkinin bulunması sağlanmalıdır. Mektep dönüşünde derslerine dayanakçı olacak biri kesinlikle olmalıdır. Aynı zamanda mektep ve ödev takviyesini veren biri olsa dahi anne işten döndükten sonra kesinlikle takip etmeli, takviye vermeli ve ilgilenmelidir.

Psikolog Beliz Naz İşeri

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.