Site rengi

Tasarım

ALTIN 971,36
DOLAR 16,5512
EURO 17,5678
BIST 2.529,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Hafif Yağmurlu

Boşanmış erkekle ilişki olur mu

25.04.2021
127
A+
A-

Konutluluğunu tamamlamış bir erkekle görüşmeye otomatik olarak negatif bakabilirsiniz. Ama boşanma kavramını klasik kabul ettiğiniz sürece onlarla çıkmayı da klasik karşılamalısınız.

Peki bu duyarlı ilişkiyi sürdürebilmenin yolları neler?

Sizin de etrafınızda boşanmış dostlarınızın rakamı çoğalıyor mu? Şayet öyleyse 30’lu yaşlarınızda olmalısınız. Özellikle bu yaşlardan itibaren boşanmış erkeklerle karşılaşma ihtimali çoğalabiliyor. Bunu başka bir deyişle boşanmış bir erkekle ilişki yaşamayı avantaj olarak gören bir hayli bayan var. Onlara göre erkek, “zafersiz” konutluluğundan bir hayli ders almış oluyor. Bekar bir erkeğe göre daha deneyimli olması yanında bir kadının ondan neler beklediğini de öğreniyor. Natürel bu düşüncenin bir de antitezi var; o da erkeğin kusurlarını kesintisiz tekerrür etmesi ve aynı yanlışları sizin üzerinizde de yapma olasılığı. Bu teze katlanarak birkaç boşanma yaşamış erkekle birlikteliğin çok da basit olmayacağını söyleyebiliriz.

Yaprak Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Dr. İbrahim Bilgen boşanmış bir erkeğin psikolojini şöyle özetliyor: “Yeni boşanmış bir erkek ilk etapta bir geçim süreci yaşayacaktır. Elbette gidişat şahsa göre değişse de, bu süreçte yaşayacağı ilişkilerde çok da sıhhatli kararlar veremez. Ayrıca boşanma sonrası süratli başlayan ilişkilerde güdüler ve hazlar dominant olur. Üstünden zaman geçmiş bir boşanmada ise bireyler ne istediklerinin farkına varırlar ve daha sıhhatli karar alabilirler. Kısaca temennileri netleşir.

Boşanma şeklinin ehemmiyeti

Boşanmış bireyin psikolojisi ise konutluluğuna yüklediği anlama ve ayrılık sürecinde yaşadıklarına bağlı olarak değişiyor. Neticede çok makûs konutluluk geçirmiş bir erkeğin ufalar dağılmaz sıhhatli olmasını bekleyemeyiz. Şüphesiz eşi tarafından kandırılmış bir erkeğin karşı türe yaklaşımı da değişik olacaktır. Her iki taraf sevgileri ve coşkuları bittiği için bölmüşse fertler yeni ilişkilerine daha basit adapte olabilirler. Dr. Bilgen, “Tecrübelerimize göre vefasızlık sebebi ile bir ayrılık yaşanmış ise genelde karşı türe daha güvensiz olunuyor. Makûs konutluluğunun mesulü sanki yeni eşmiş gibi davranılabiliyor. Evvelki konutluluğunda yaşadığı meselelerin yineleneceğinden korkan şahıs, yeni eşine karşı fazla hakimiyetli ve şüpheci davranabiliyor. Bu da yeni partnerde baskı, kısıtlanılmışlık hissi yaratıyor ve neticesinde ilişkide ihtilaflara neden olabiliyor. Bazen de şahıs; geçmiş konutluluğunda yaşamayı isteyip de bir cinsli yaşayamadığı mutluluğu, yeni eşi ile yaşadığından bu bireyi kaybetme endişesi de yaşayabilir. “Bu cins makûs konutluluk atlatmış bir erkekle karşılaşınca yapmanız gereken ona zaman tanımak ve onun güvenini kazanmaya çalışmak. Sabırlı olmanız koşul, natürel ki ondan çok seviyor ve onunla uzun soluklu bir ilişki yaşayabileceğinizi düşünüyorsanız. Natürel ki burada karşılaştığınız bireyin size olan yaklaşımı da çok ehemmiyetli.

Geçmişi Kurcamalı mı?

Peki boşanmış bir erkeğe evvelki konutluluğuyla ya da yaşadığı ihtilaflarla alakalı sualler sormak doğru mu? Dr. Bilgen hiç kimsenin hudutlarına bireyin kendi istemediği sürece girilmesi gerektiğini söylüyor ve bahanelerini şöyle açıklıyor: “Bu gidişat bireyin özelidir .Belki orada geçmiş ilişkisi ile alakalı unutmaya çalıştığı, andırmak istemediği, başkalarının öğrenmesini istemediği kısımlar vardır. Bu gidişat herkese anlatılacak bir gidişat değildir. Biz psikiyatristlere gelen danışanlarımız dahi yaşadıklarını anlatırken çok külfetli anlar yaşıyorlar. Kaldı ki boşanmış olunmak, bazı bireyler tarafından yanlış bir inanç olmasına karşın “galibiyetsizlik”, “bir şeyi becerememiş olmak” olarak idrak edilebilir. Bu cins sualler bireyin korunma moduna geçmesine neden olabilir. Zati yaşadıklarını konuşmayı isteyen bir şahıs isterse siz sormadan anlatır. Konuşmak için kendisini suçlamadan dinleyecek, inandığı ve güvendiği bir bireyi seçer. ” Bu noktada yapmanız gereken karşınızdaki bireyi baskı altında yakalamadan,onu kendi haline vazgeçerek size güvenmesini ve açılmasını beklemek olacak.Natürel yeniden anahtar kelime sabır. Diğer birt ablo da boşamış ve çocuğu olan erkeklerle karşılaşmak olabilir. Peki çocuğu ya da çocukları olan boşanmış bir erkeğe karşı takınacağınız davranış nasıl olmalı? Bu bıçak sırtı vaziyetle nasıl baş etmeli? Dr. Bilgen “Böyle bir birliktelikte olması gereken biz olabilmeyi muvaffak olabilmektir” diyor. Ama Bilgen’in danışanlarında gördüğü tablolar bunun bütün tersi biçimindeymiş.

“Çiftler genelde biz olmayı muvaffak olamıyorlar. Baba ve çocuk bir tarafta, yeni eş ya da partner ise bir tarafta kalıyor. Bazen yeni eş, partner bazen de çocuk kendisini yalnız ve anlaşılmamış sezebiliyor. Babanın işi de pek basit olmuyor; tedirginlik çıkmasın diye kesintisiz mücadele sarf ediyor. Böyle bir vaziyette bayan bir anne olmaktan daha çok baba ile çocuk arasına girmeden çocuğu destekleyici pozisyonunda olmalıdır. Zira çocuklar her zaman yeni gelen bireyi, annesinin yerini almak isteyen şahıs olarak görür. Yeni eş böyle bir maksadının olmadığını çocuğa sezdirmeli ve çocuğa bir arkadaş gibi davranmalı. Vakalar karşısında yorum yapmadan dinleyen pozisyonunda olmalı.” Bu güç tabloyla baş etmeksizin o bireyi ne kadar istediğinize bağlı. Konutluluğu makûs geçmişse karşılaştığınız bireyin daha tedbirli ve yavaş adımlarla ilerleme olasılığı çok yüksek. Bu sebeple tekliflerimizi dikkate alarak sıhhatli bir ilişkinin adımlarını atabilirsiniz. Boşanma sonrası erkeğin yeni yaşamına adapte olması ve sıhhatli bir ilişkiye başlaması azıcık zaman alabilir. Bu vaziyette sabırla beklemek ve onu rastgele bir şeye zorlamamak gerekiyor.

Boşanma Sonrası İlişki

Her iki tarafın da boşanmış olması yeni bir ilişki kurulmasını basitleştirir mi? Yaprak Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Dr. İbrahim Bilgen bu tabloyu şöyle açıklıyor: “Her iki eş de boşandıktan sonra boşanmanın sebebini yanlış eş tercihi ile açıkladıklarından doğru partneri bulmaya müteveccih bir mücadele içine girebiliyor ve tekerrür evlenebiliyorlar. Boşanmak bir kıdem değil bir tecrübe olarak idrak edilmeli. Her iki tarafın boşanmış olması bireylerin konutluluktan ne bekledikleri mevzusunda farkındalık kazanmış olmaları açısından verimli olabilir. Tabiî ki bu gidişat bireylerin farkına varabilmeleri ile muhtemel olur .Burada çiftlerin karakter özellikleri ehemmiyet kazanıyor Çok seri aşık olan haz prensibi dominant olan bireyler çok süratli kararlar verebiliyor. Bu bireylerin her keresinde boşandıktan sonra tekerrür ani kararlar ile yıldırım aşkları ile evlenmeleri doğru neticelere neden olmuyor. Bu sebeple evlenecek bireylerin elbette hazları, aşkları yanında anlamları da devrede olmalı. Bu bireyin öncelikle, bir konutluluktan neler beklediği, nasıl bir şahıs ile evlenmenin kendisini mutlu ve huzurlu kılacağı mevzusunda netleşmiş olması gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.